Keskinok Sanat Vakfı ‘Yeni Yıla Doğru’ renkleniyor

Başkent yeni yıla hazırlanırken, kültür sanat hayatı da yılbaşı renkleri olan kırmızı ve yeşile son hızla bürünmeye devam ediyor. Ankara ayazı, sanat galerilerinin yeni yıl sergileriyle bir an olsun kesilip Başkentli sanatseverleri yeni bir yılın umut ve ihtimalleriyle ısıtıyor. Yeni yılı yaşayarak karşılayan sokaklardan birisi olan Cinnah’ta sekiz yıldır varlığını sürdüren Keskinok Sanat Vakfı da “Yeni Yıla Doğru” bünyesindeki sanatçılarla düzenlediği karma sergiyle 2023’e el sallıyor. Serap Selçuk Atabaş’tan Derya Saatçıoğlu’na; Sezai Kara’da Yalçın Demirtaş’a; Adem Mülayim’den Can Kafdağlı’ya pek çok Başkentli sanatçı “Yeni Yıla Doğru” umutla buluşturdukları çizgilerini Keskinok Vakfı’nın labirent duvarlarında sanatseverlerin beğenisine sunuyor.
Keskinok Sanat Vakfı Başkanı Çağatay Keskinok, sergiye katılan sanatçıların hemen hemen hepsinin babası Kayıhan Keskinok’un atölyelerinde yetişmiş olan sanatçılar olduğunu ifade ederek, “Hepsi kendilerini hem sanatçı hem de sanat öğrencisi olarak gören insanlar. Bu sanatçıların eserlerinden oluşturduğumuz bir seçkiyle her sene yıl sonuna doğru yeni yıl sergileri hazırlıyoruz. Bu sergiler şöyle resimlerden oluşuyor, yeni yıl sergisi yapacağımıza dair bir duyuru yapıyoruz ve sanatçılarımız çalışmaya başlıyor. Dolayısıyla yeni yıl sergilerimizde, ilk kez sergilenen eserleri görüyorsunuz. Bu anlamda Keskinok Sanat Vakfı olarak sanatsal üretime teşvik ediyoruz. Konular değişik ve her biri farklı arayışları olan sanatçılar” diye konuştu.
“Yeni Yıla Doğru” giderken, vakfın 2024 projelerinden bahseden Çağatay Keskinok, “Kayıhan Keskinok’un kitaplar için çizdiği resimlerden oluşan bir sergi hazırlayacağız. Şubat ayı sonunda bu sergide de eseri olan; aynı zamanda Kayıhan Keskinok’un öğrencisi Fulya Uzer’in bir sergisi gerçekleşecek. Sonrasındaysa Ankara Sanat Fuarı için hazırlanacağız. Çeşitli konularda söyleşilerimiz de devam ederken; Kayıhan Keskinok’un çalışmalarını derleyerek kitap haline getirmek gibi bir planımız var” dedi.
Yine gelecek sene vakıf olarak genç ressamların resimlerinden bir yarışma düzenleyerek ödüllendirme istencinde olduklarını dile getiren Çağatay Keskinok, “Keskinok Sanat Vakfı 2015, sanatcı Kayıhan Keskinok’un yarattığı değerlerin gelecek kuşaklara taşınması amacıyla onun bir ülküsünün gerçekleştirilmesi isteğinden doğdu. Kayıhan Keskinok, varlık nedenini Türkiye Cumhuriyeti’nin güzel sanatlar alanında ilerlemesi olarak tanımlardı. Dolayısıyla Keskinok’un eserlerini, sergilemek yoluyla kuşaktan kuşağa taşımayı, toplumun her kesimine sanat sevgisini aşılayarak sanat yoluyla toplumu eğitmeyi görev bildik. Bu anlamda gençlere yönelik etkinlik ve yarışmalar yapma istencimiz var” ifadelerini kullandı.
“Yeni Yıla Doğru” 13 Ocak’a dek Başkentli sanatseverlerle birlikte 2024’e merhaba demeye devam edecek.