Kızılay Metro FSK fotoğraflarıyla canlandı

Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği’nin (FSK) üye ve atölye çıktılarından oluşan 100’den fazla fotoğraf seçkisiyle düzenlediği karma fotoğraf sergisi Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı.
Üç farklı atölyenin çıktıları ve Cebeci Musiki Muallim Mektebi’nde; Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), Engelsiz Fotoğraf Derneği (ENFOD) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği olmak üzere üç farklı fotoğraf derneğinin ortaklaşa düzenlediği ’Ankara İçin El Ele’ sergisine katılan FSK sanatçılarının eserlerinden oluşan sergide, FSK Başkanı Sevgi Köylü Haliloğlu ve FSK Kurucu Üyesi Adnan Ataç’ın kurdele kesim töreni ardından gerçekleştirdikleri açılış konuşmasında Haliloğlu şunları söyledi; “Sanatsal portlerler, makro ve hareketli kamera atölyelerimizin çalışmalarından oluşan fotoğraflarla birlikte; Cumhuriyet’in 100. yılında FSK sanatçılarının gözünde Ankara’yı ele alan ‘Ankara için El Ele’ sergilerimizden fotoğraflarımız bulunuyor. Fotoğrafların seçiminde emeği geçen Mehmet Uçar, fotoğrafların düzenlenmesinde ise Adnan Ataç hocalarımıza teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Sanat iyi ki var.”
HALİLOĞLU: SANAT İNSANLAR İÇİNMetro Sanat Galerisi işlek bir yer olduğundan daha fazla kişiye ulaşabilmek amacıyla burayı tercih ettiklerini ifade eden Haliloğlu, “Sanat zaten insanlar için, toplum için. Dolayısıyla ne kadar insana ulaşabilirsek bizim için o kadar iyi olur.” Haliloğlu, kerpiç evlerle alakalı projelerinin ardından Ankara’nın kuleli yapıları ile alakalı bir çalışmaya başladıklarını ifade ederek 23 Aralık’ta Ankara Sanayi Odası’nda yapacakları panel ve sergiyi de duyurdu.
KARAKELLE: TÜRKİYE’DE FOTOĞRAFÇILIK ÇOK ZORSergiye Anıtkabir fotoğrafı ile katılan Yusuf Ziya Karakelle ise, 2015 yılında Balkanlarda yaptıkları fotoğraf gezisini anlatarak, “Balkanlarda fotoğraf çekerken hiçkimse bize neden fotoğrafımızı çekiyorsun demedi ancak Türkiye’de fotoğraf çekmek bilhassa sokak fotoğrafçıları için çok zor. Durum karakolluk olmaya dek gidiyor. Anlatmak çok zor. Türkiye’de fotoğrafçılığın zor olduğunu düşünüyorum çünkü insanlarda bir tedirginlik var, o psikolojiyi aşamıyoruz. Onu aşabilsek çok daha güzel çıktılar verebileceğiz. Fotoğraf makinemiz her zaman yanımızda ama gördüğümüz ilginç kareleri çekemediğimiz oluyor. Toplumda her konuda bir güvensizlik var” diye konuştu.
Ressam Paul Cézanne’nin “Ben size görmediğinizi göstereceğim” sözlerini anımsatan Karakelle, “Buraya baktığınız zaman insan kalabalığı görürsünüz ama fotoğrafçılığınız varsa veyahut resim çiziyorsanız, bir başka gözle bakar yüzlerce farklı detay görürsünüz. Sokağı ve insanı anlatan yazarlarımızı düşünelim. O buradan sayfalarca şey çıkarabilir. Görmek başka bir şey. Bir zanaat öğrenebilmek görmek, işitmek, yoğunlaşmak; bunlar o mesleğin içine girip deneyselliğini yaşamadan öğrenilemez” ifadelerini kullandı.
Kızılay Metro Sanat Galerisi 16 Aralık’a dek gündelik koşuşturmasına ara verip bir an soluklanmak isteyen Başkentliler için FSK üyelerinin fotoğraflarıyla canlanmaya devam edecek.