Konjonktür Türkiye’den yana

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nahçivan ziyaretinin ardından Zengezur geçidinin hayata geçirilmesi konusu güçlü şekilde gündeme gelirken, ABD Kongresi’nde yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin başkanı Demokrat Senatör Bob Menendez hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları F-16 uçaklarının Türkiye’ye teslimi konusunu da olumlu etkilemesi bekleniyor. Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, son dönemde Türkiye’nin dış politikadaki hamlelerinin yanı sıra konjonktürün de Türkiye’den yana zemin hazırladığını belirterek, “ ABD’li senatörün durumunun Türkiye’nin beklentilerini olumlu etkiler görüşü ABD kamuoyunda da uluslararası kamuoyunda da ifade ediliyor. Öte yandan Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki başarısı da aslında Türkiye’nin konjonktürü kendisine çevirmesinde önemli etki oynadı diyebiliriz. Azerbaycan İsrail ilişkilerinin iyi olması, Ermenistan ve batı dünyası arasındaki ilişkilerin Rusya’yı rahatsız etmesi Nahçivan konusunda Türkiye’nin isteklerinin hayata geçmesini olumlu etkileyici rol oynuyor” dedi.
ABD ile ilişkilerin gelişmesi konusunda Türkiye ile İsrail’in ilişkileri düzeltmek için karşılıklı adım atmasının önemli olduğunu belirten Karakuş, “ Türkiye ile İsrail yakınlaşması elbette Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinde düzelme noktasında etki edecektir. Bunun ötesinde Azerbaycan’ının Karabağ’daki silahlı unsurları temizleme operasyonunda başarı elde etmesi, Azerbaycan’ın İsrail ile ilişkilerinin iyi olması da bu noktada Türkiye’nin lehine bir durum oluşturuyor dersek abartılı bir yorum olmayacaktır. Rusya’nın Ermenistan’ın batı ile yakınlaşmasının ardından takındığı tutum da önem kazanıyor. Rusya da özellikle İran’ı bu noktada etkiliyor. İran, Zengezur koridoruna sıcak yaklaşmıyordu. Ermenistan’ın batı ile ilişkilerini geliştirme politikası İran’ı da durdurdu, bunda aynı zamanda Rusya’nın da etkisi var. Öte yandan Rus Barış Gücü’nün Karabağ bölgesinde çok fazla işinin kalmaması ancak Zengezur geçidinin giriş ve çıkış noktalarında bulunacak olması Rusya’yı bu konuda ikna edici etken. Dolayasıyla konjonktür bu bölgede Türkiye’nin istediği bir şekilde gelişiyor” diye konuştu.
Türkiye ve Azerbaycan’ın Nahçivan bölgesi ile Azerbaycan’ın bağlanması konusunda yer altı geçidi projesini de hayata geçirebileceğini ifade eden Karakuş, “ Zengezur geçidinin giriş ve çıkışları tespit edildikten sonra yer altı geçidi kurulabilir. Bu proje dikkate alınacak bir projedir. Geçidin giriş ve çıkışları belli olduktan sonra başka bir toprak görmeden iki bölge birbirine bağlanıyor. Böylelikle aslında Türkiye ve Azerbaycan Rusya’nın işini de kolaylaştırıyor. 25 kilometrelik bir yol söz konusu buraya yer altından kara geçişi yapılabilir. 2 şerit demiryolu, 3 şerit de karayolu yapılabilir. Ayrıca tünelin giriş ve çıkışları belirlenir böylelikle sorun daha kısa yoldan çözülebilir. Türkiye bu konuda deneyimli bir ülke. Azerbaycan’da bunu kabul edecektir. Bu projenin hayata geçirilmesi gelinen noktada iki ülke açısından da çok önemli” ifadelerini kullandı.
ABD’li senatör Bob Menendez’in ABD kamuoyunda zor durumda olmasının Türkiye’ye yönelik sert tavrı konusunda Türkiye’nin lehine bir durum teşkil etmesinin şaşırtıcı olmayacağını kaydeden Karakuş, şunları ifade etti: “ Türkiye’ye yönelik Caatsa yaptırımlarının kaldırılması Türkiye açısından önemli. Bu yaptırımların kaldırılması açısından önümüzdeki günlerde bir gelişme olabilir. Türkiye’yi yakından ilgilendiren konu ise modernizasyonu yapılan F-16 uçaklarının Türkiye’ye teslimi. Bu konuda da Türkiye’nin lehine gelişmeler olması bekleniyor. Ayrıca Türkiye İsrail ilişkilerinde başlayan düzelme süreci de buna etki edecektir. Türkiye kendi uçağını da F-16 motoru ile uçuracağı için bu açıdan bu uçakların teslimi önem kazanıyor. Türkiye kendi milli muharip uçağını hazırlayana kadar F-16 uçaklarını kullanarak hava gücünden ve bu gücün bölgedeki caydırıcılığından bir şey kaybetmez. Öte yandan ABD için bir başka konu F-35 projesi. Bu proje kapsamında Türk firmaları 935 parça üretiyordu. Türkiye’nin çıkmasıyla birlikte bu parçaların teslimi ABD’nin istediği gibi olmadı. Bunu kendi kamuoyunda tartışıyorlar. Ayrıca Türkiye’nin projeye dönmesi projenin bekleneni vermesi açısından önemli. Türkiye şu anda F-16 uçaklarının teslimi konusunda önceliği veriyor. F-35 uçakları projesine dönüş daha sonra iki ülkenin yetkili kurumları arasında görüşülecektir.”