MAYA’dan GELEN KİTAP

MAYA benim torunum. İstanbul’da büyük bir otelin satış bölümünde çalışıyor. TEKAR Vakfı’nın en genç üyesi. Ermeni Meselesi’ne yavaş yavaş ilgi duymaya başladı. Ne   zaman Ankara’ya gelse beni soru yağmuruna tutuyor. Ben ona gerçekleri anlatıyorum o da yeni sorular sorarak öğrenmeye çalışıyor.
Kitap tutkum 70 yıllık. UFUK ÜNİVERSİTESİ’ne bağışladığım 16 bin kitap içindeki on beş yaşımda biriktirdiğim param ile 12.121955 tarihinde kendi kendime aldığım doğum günü hediyesi (NUTUK, 3 cilt) için “Aldığım en güzel “Doğum Günü Hediyesi” derdim.
68 yıl sonra, 12.12.2023 günü çok anlamlı bir “Doğum Günü Hediyesi” geldi, Maya’dan:
TÜRKİYE’DE ERMENİ MESELESİ, RUS GENELKURMAY BAŞKANLIĞI BELGELERİ                                                                     
Hazırlayan Prof. MİHAİL BASHANOV                                                                                                             
TÜRK TARİH KURUMU 2019
Çarlık Rusya’sının 1879 – 1914 döneminden 55 Belge içeren önemli bir yayın.
55’inci, Belge’den alıntı ve yorumlarım:
“Rize’deki Rusya İmparatorluğu Konsol Yarımcısı V. Maevskiy’nin Kafkasya Askeri Bölge Karargahına gönderdiği 12 Ocak 1914 tarihli Rapor
“… Türklerin elinden alacak hiçbir şeyimiz yoktur. (1)  Aynı şekilde Türkiye de kendi   topraklarını Kafkasya’ya doğru genişletmek arzusunda değildir. (2) Ordusu şimdikinden birkaç kat daha güçlü dahi olsa Türkiye, Erivan, Kars, hatta Batum gibi toprakları hiçbir   zaman elde etmek istemeyecektir. Çünkü Türkler, Hristiyan nüfusun olduğu bölgelerin Türkiye için kötülükten başka bir şey getirmediğini anlamışlardır.”
NOT: “Rus İmparatorluk Kayıtlarında Ermeni Sorunu, 1912 – 1917” başlıklı Erzincan Üniversitesi yayını ve Azerbaycanlı yazar Azad Aağaoğlu’nun “Osmanlı’nın Cihan Harbi’ne Girişi” kitabı (ÖTÜKEN Yayınları) ile Maya’nın gönderdiği kitap birlikte incelendiğinde İmparatorluk Rusya’sının 1879 – 1917 döneminde Türkiye ve Ermeniler konusundaki görüşleri tespit edilmiş olacaktır.
YORUMLARIM:
(1)   “YOK” demişti ama bkz: 1915 yılında Ağrı, Eleşkirt, Bitlis ve Van; 1916 yılında da Erzurum, Trabzon ve Erzincan olmak üzere bütün Doğu Anadolu’yu aldılar, SARIKAMIŞ Maceramızın sonunda elverişli ortamda gelişen Ermeni isyanlarının yardımı ile.
(2)   Enver Paşa, Maevskiy’i yalancı çıkaracaktır.
SARIKAMIŞ’ta  EN AZ 65 BİN ŞEHİT + ESARETTE ŞEHİT OLACAK BİNLERCE ESİR
Vardı. Geride kalanlar ve yaşanan olaylar:
Yaklaşık 30 bin yaralı, hasta ve moralsiz askerler; Osmanlı’nın, Doğu Anadolu’nun savunmasından sorumlu 3. Ordu’nun iskeleti
Ermeni İsyanlar ve Rus İşgalleri (Bitlis, Van, Erzurum, Trabzon ve Erzincan), göçmen Türkler