Müfredat değiştirmek basit bir iş değil

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ‘Öğretmenler Odası Buluşmaları’ kapsamında İstanbul’da düzenlenen programda öğretmenlerle bir araya geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Tekin, Rami Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen buluşmada il ziyaretlerinde her fırsatta öğretmelerle bir araya geldiklerini, ayrıca her ay düzenlenen Öğretmenler Odası Buluşmaları’yla sahanın sorunlarını eğitimin asli unsuru öğretmenlerden dinleyerek çözüme kavuşturmaya çalıştıklarını kaydetti. Eski Türk Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, AK Parti iktidara geldiğinden beri sürekli müfredat değişikliğine gittiğini belirterek, “21 yıldır her gelen bakan bir şeyleri değiştirmek adına müfredatı değiştiriyor. Fakat sonuç olarak yeni gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’de aynı şekilde müfredatı değiştirme ihtiyacı olduğundan bahsediyor. Fakat müfredatta eksik olan ne bu konuda bir rapor var mı gibi sorulara bilimsel gelişmelerden kaynaklı diyor. Müfredat değiştirmek öyle kolay bir şey değil. Çünkü yapılacak değişikliğe göre öğretmen norm durumu dengesini de gözetmeniz gerekiyor. Mesela matematik alanında ders saatini arttırdınız. Öğretmen norm sayısı ne olacak” ifadelerini kullandı.
Müfredat değişikliğinin teknik alt yapısının yapılmadan ben yaptım oldu mantığıyla yapılmasının çok kötü sonuçlara yol açabileceğini belirten Koncuk, “Müfredat değişiklikleri geçmişte de dediğim gibi çok yapıldı. Fakat sonu hüsranla sonuçlandı. Mesela teknoloji tasarım öğretmenleri bir dönem sınıf öğretmenliğine geçirildi. O dönem ortaya çıkan problemlerin sonuçlarını halen yaşıyoruz. Dolayısı ile müfredat değiştireceğim diyor ama müfredatın neden değiştiği önemli. Bu konuda bir çalışma var mı? Neye göre değiştirilmesi isteniyor. Bilhassa bu işten anlayanların konuya ilişkin bir değerlendirmesi alınması gerekli. Gerekçeleri çok iyi bilinmeli ve kamuoyunun da desteği alınmalı. Bakan Tekin öğretmen odalarında bu kararlarını aldığını söylüyor fakat bu gerçeği yansıtmıyor. Bildiğini okuyarak bu ülkede hiçbir alanda başarı sağlayamazsınız. Hangi öğretmenin veya eğitimcinin fikrini aldınız? Bunlar açıklanmalı. Bakan Tekin’in bu yaklaşımını doğru bulmadığımı ve aceleciliğin Milli Eğitim’e bir fayda getirmeyeceği kanaatindeyim” dedi.
Mülakat konusunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in farklı yönde açıklamalar yaptığına değinen Koncuk, “Bakan geldiğinden biri iyi veya kötü birçok şey yapmaya çalışıyor. Bunlardan bir tanesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaadi mülakatların kaldırılmasıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldırma sözüne rağmen Bakan Tekin sürekli mülakatı savunan açıklamalar yapıyor. Bu kabul edilebilinecek bir durum değil. Çünkü mülakatın yarattığı sorunları eğitimden anlamayan insanlar dahi bilip kabul ederken; yıllarca Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarlığı yapmış ve bugün bakan olmuş birisinin bilmemesi mümkün değil. Üzüntü verici bir durum” ifadelerini kullandı.