Muhalefet bütçeyi bekliyor

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdiği sunumun ardından muhalefet partileri TBMM’ye sunulacak 2024 yılı merkezi bütçesini beklemeye başladı. Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın yaptığı sunumu izleyen muhalefet temsilcileri 2024 yılı bütçesi ile ilgili olarak toplumsal beklentilerin karşılanmasının önem taşıyacağı görüşünü dile getirdi.
Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, bütçenin özellikle yatırımcıya güven vermesi gereken içerikte olması gerektiğini, bunun da istihdamı beraberinde getirecek bir unsur olduğunu belirterek, şunları söyledi: “ Bütçede özellikle istihdam bana göre büyük önem taşıyor. Yabancı yatırımcı, yerli yatırımcı Türkiye’de yatırım yapacak güven ortamını bulmak durumunda. Burada da hukuk çok önemli. Hukukun üstünlüğü büyük önem taşıyor. Yatırımcıların ister yerli, ister yabancı olsun en çok dikkat ettikleri noktalardan biri de budur. Ekonomik kriterler açısından, hukukun üstünlüğü açısından güven ortamını gören yatırımcı yatırım gerçekleştirecektir. Yatırım istihdamı beraberinde getirir. İstihdam da vatandaşın iş bulmasını arttıracak. Benim seçim bölgemde ünlü bir firma son anda yatırım yapmaktan vazgeçti başka bir Avrupa ülkesine gitti. Bu Türkiye açısından olumlu bir durum değil. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesi kendisine kazandıracağı kadar, Türkiye’ye ve Türk insanına da kazandırır. Bu nedenle öncelikle istihdam arttıracak güven ortamının sağlanması büyük önem taşıyor.”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Merkez Bankası sunumunun Mart ayına durumun devam edeceğini ortaya koyduğunu belirterek, “ Ekonomik olarak 2024 yılının Mart ayına kadar çok fazla bir değişiklik olmayacağı anlaşılıyor. Sunumda enflasyonun 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren düşüşe geçeceği ifade edildi. Bu da zaten beklenen makroekonomik göstergelere ilişkin alınacak tedbirlerin Mart ayından sonra beklenen noktaya getirileceğine işaret ediyor. Faizlerin yükseltilmesinin sonuçları olacaktır. Faiz yükseltilmesinin de yine bu dönemden sonra toplumsal etkileri ortaya çıkacaktır. Bunun dışında bütçe konusunda tarım politikaları önem kazanıyor benim açımdan. Bugüne kadar özellikle ürünlerin taban fiyatları belli bir seviyede tutuldu. Bunun yanı sıra ithalat da gerçekleştirildi. Türk çiftçisi izlenen bu politika karşısında beklentisini karşılayamadı. Tarım politikalarında üretime yönelik önlemlerin alınması önemli. Bütçe TBMM’ye sunulduğunda bunu göreceğiz” diye konuştu.
Merkez Bankası Başkanının sunumunu izlediğini kaydeden İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Ekonomi yönetimi Türkiye’nin içinden geçtiği süreçte Türk ekonomisinin realitesinin farkında. Merkez Bankası başkanının sunumundan açıkçası ben bunu hissettim. Nasıl bir tablo ile karşı karşıya olduğunu ekonomi yönetimi görüyor. Bu tablonun realitesi ne çerçevede bütçeye yansıyacaktır, bunu elbette bütçe TBMM’ye geldiğinde göreceğiz” dedi.