SAKÜDER Bakü’ye ‘Anadolu’dan Esintiler’ götürdü

Uluslararası Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği’nin (SAKÜDER), “Uluslararası Anadolu’dan Esintiler Bakü Sanat Buluşması Resim Sergisi” Azerbaycan Devlet Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.
Saküder, Bakü’de Cumhuriyet’in ve Heydar Aliyev’in 100. Yılı’nın anlamını sanatla buluşturarak unutulmaz bir deneyim sundu. Bakü’nün eşsiz güzelliklerine ev sahipliği yapan etkinlik, birçok ünlü ressam ve sanatseverleri bir araya getirdi. Türkiye ve Azerbaycan’ın sanat dünyasının gözdesi olan Uluslararası Saküder Resim Sergisi, bu sene ikinci kez gerçekleşerek geleneksel bir boyut kazandı.
Saküder bünyesindeki sanatçılara özel olarak Bakü’de kültür gezisi de düzenledi. 3 Ekim’de Türkiye’den Bakü’ye giden sanatçılar 8 Ekim’de Bakü’ye veda ederek Türkiye’ye döndüler.
Sergi, SAKÜDER Başkanı Ali Eser, T.C. Azerbaycan Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspor Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği Başkanı Cemal Yangin, ATV Sanat Konseyi Başkanı Prof. Etibar Babayev, AZTV Devlet Televizyonu Program Yönetmeni Kamala Azizgızı’nın da katılımlarıyla açıldı.
ESER: BAKÜ’NÜN SANAT POTANSİYELİNİ BİR KEZ DAHA GÖRDÜKSergi açılışında konuşan SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, Azerbaycan’ın iki devlet tek millet duygusuyla sanatın ve kültürün buluşma noktası olması suretiyle iki ülkenin sanatçılarını bir araya getirerek Bakü’de sanat dünyasına yepyeni bir soluk oluşturduğunu belirterek “Bu özel sergi, sanatseverlerin sanatın büyüleyici dünyasına dalmasına ve ayrıca Bakü’nün sanat potansiyelini bir kez daha görmelerine olanak tanıyor. Sergiye katılan sanatçılar, özgün eserleriyle sanatseverlerin karşısına çıkarken, Bakü’nün zengin kültürel mirasını da yansıtıyor” ifadelerini kullandı.
Sergi açılışında düzenlenen Ödül Töreninde Azerbaycan’dan ünlü ressam Akademisyen Devlet Sanatçısı Prof.Arif Hüseyinov, Ressam Fikret İbrahimli, Ressam Güneş Abbas ve T. C. Azerbaycan Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspor Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev’e SAKÜDER 2023 Sanat ve Onur Ödülleri takdim edildi.
Sanatçılardan Nermin Ünal, İnci Tekin, Zekiye Besler Kuşcu ve Berfu Bozkurt’a ise Cumhuriyet’in 100. Yıl anısına Saküder Sanat Dostu Nişanı verildi.
Sergide, Türkiye’den Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya illerinin yanı sıra Azerbaycan Bakü’den de ressamların eserleri sergileniyor.
Sergi, 20 Ekim’e kadar Azerbaycan Devlet Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.