Seyahat acentaları kanun taslağı hakkında

Kanunda doğru ve yanlış bulduğum bazı hususlar şunlardır.;
Bunların dışındaki konular benim açımdan tartışmaya açıktır.
Öncelikle; Türsab’ın bölünerek küçülmesine karşıyım.
Ancak doğrulara gelirsek, toplamda sayıları 6.000’i aşan;
Hac-Umre acentaları
Her ne kadar onlar da otel, uçak vs bileşenlerini kullansalar da yaptıkları işin birliğimizin ismindeki SEYAHAT veya TATİL ile alakaları yoktur. Amaçları, teminatları ve müşteri kitlesi tamamen farklıdır.
Mice acentaları
Otelde konaklama da yapsalar, onların da SEYAHAT veya TATİL ile alakaları yoktur.
Transfer firmaları
Seyahat acentacılığı ile uzaktan yakından alakaları yoktur. Benim için uçak, tren gibi ulaşım araçlarından farkları da yoktur.
Rent A Car firmaları;
Kanunda bile yer almayan Rent A Car firmalarının Türsab içinde faaliyet göstermelerine gerek olmadığı düşüncesindeyim. Adam arabasını kiralıyor diye neden Seyahat acentalarının içinde yer alsın?
Ancak;
Tur Operatörleri;
Onlar yoğun ama tamamen seyahat acentalığı faaliyeti yapmaktadırlar. Sadece teminatla bizden farklılık gösterebilirler. Ayrı bir birlik kurmalarına gerek yoktur.
Uçak bileti satan acentalar.
Bu firmaların kullandığı tüm web siteleri, Amedeus, Troya dahil aynı zamanda otel, transfer hizmetleri de veriyor. THY, Pegasus, Ucuza Bilet, En Uygun, BiletBank, SkyScanner, Kayak vs de.
Bugün acentalardan bilet alan her 3-5 müşteriden biri Otel veya Transfer istiyor. Yani müşteri bana otel de yap ya da transfer de ver dediği vakit, “Yok vermem” mi diyeceğiz.  Ya da bekle bir acentadan alıp sana vereyim mi diyeceğiz.
Sağlık Turizmcileri;
Bunu ben de yapıyorum.
Örneğin saç ekmine gelen İtalyan’ın; Gerekirse Uçak biletini kesip, Alandan transferini yapıyorum. Erken uçakla geldiyse direkt hastaneye götürüyorum. 3 gece otel veriyorum. Ertesi gün hastanede bir bakım yaptırıp Rehber eşliğinde Şehir turu veriyorum. Alışverişe de götürüyorum.
İşin hastane kısmı benim alt bileşenimden başka bir şey değil. Ha otel, ha hastane, ha Rehber, Otobüs vs. Risk için ayrı bir sertifika almam gerekiyorsa alırım. O ayrı. Ama bu benim seyahat acentalığı işi yaptığım gerçeğini ortadan kaldırmaz.
Otellerin transfer yapmaları hususu;
Bir çok meslektaşıma ters gelecek ama, Dünyada bu izni alan, uygun transfer araçları segmentine sahip lüks oteller, alan transferini kendileri yaparlar. Yasak, yasak yasak… nereye kadar…?