Sultanların başarısı voleybola ilgiyi artırdı

Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımı Baş Antrenörü Mustafa Eser, A Milli Kadın Voleybol Takımının bir biri ardına gelen başarılarının ardından voleybola gösterilen yoğun ilgi nedeniyle  kulüplerine de taleplerin her geçen gün arttığını belirterek, “Kulüp vizyonu olarak koyduğumuz hedef; mümkün olduğunca  küçük yaş gruplarında kız çocuklarımızı yetiştirip, profesyonel lige kadar hazırlamak. TVF Kadınlar 2. Lig’de  de bir takımımız var. Amatör olarak devam ederken ve bir taraftan da yarışırken, aralarından seçtiğimiz yetenekli kızlarımızla Kadınlar 2. Liginde Ahmet  Hamdi Tanpınar Ortaokulu Gençlik ve Spor Kulübü olarak yer alıyoruz. Başarıya ulaşma konusunda rehberlik eden milli takımımızın da etkisiyle her geçen gün kulübümüze kızlarımızdan talep artıyor.  Spor Kulübümüzde farklı kategori ve altyapılarda 400’e yakın voleybolcu kızımız oynuyor.” dedi.
‘ANKARA  ŞAMPİYONLUKLARI ELDE EDİLDİ’Voleybol takımı kurulması projesinin 2 yıl önce hayata geçirildiğini belirten Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi  Antrenörlük Eğitim Bölümü mezunu Eser, yoğun antrenman temposuyla  çalışıp başarılar elde ettiklerini söyledi ve ekledi:  “2 sezondur var olan bir kulübüz biz. Öncelikle spor okulumuzda çocukları yaş gruplarına göre ikişer yaş aralıklarla kategorilendiriyoruz. Daha sonrasında yaş gruplarını kendi içerisinde yeni başlayanlar, orta seviye ve ileri seviye spor okulu olarak gruplandırıyoruz. Sonra yetenekli sporcuları takım gruplarımıza dahil ederek çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz.
 2021-2022 sezonunda Ankara altyapı liglerinde şampiyonluklar yaşadık. Voleybol Midi kızlar 1. Ligi’nde, Yıldız Kızlar 1. Liginde ve Genç Kızlar 1. Liginde Ankara şampiyonu olduk. Birinci sezonda Bölgesel Ligde final oynadık ve ikinci olarak 2. Lige yükseldik. 2. Lige yükseldikten sonra profesyonel ligde mücadele ederken, 2022-2023 sezonunda da altyapı kategorilerinde küçük, yıldız ve genç kızlar 1. Liginde Ankara şampiyonu olduk. Yeni başlayan 2023-2024 sezonunda da midi, küçük,  yıldız ve genç kızlarda voleybol serüvenimiz devam ediyor.” 
‘MİLLİ KIZLARIMIZIN BAŞARISI VOLEYBOLA İLGİYİ ARTIRDI’Her yaş kategorisinden voleybol gruplarına talebin her geçen gün attığını vurgulayan Eser, “Voleybola kızlarımızdan çok ciddi bir ilgi var. Öncelikle pandemide sporun önemi ortaya çıktı. Pandeminin ardından spor alışkanlıklarında, spora talep ve istek noktasında  çok ciddi gelişime tanık olduk. En önemli unsur da kadın voleybolu mili takımımızın başarıları. Kesinlikle milli takımımızın elde ettiği başarı çok etken oldu. 2015’den beri de üstüne koyarak giden bir süreç var. En son  Milli Takımımızın başarılarından sonra voleybola  ilgi ve talep zirveye çıktı. Özellikle küçük kız çocuklarımızı voleybola teşvik etmek anlamında çok ciddi bir anlamı oldu. Diğer taraftan ise altyapıya verilen önem ve kulüpler düzeyinde de önemli başarılar sürüyor.” dedi.
‘SPORUN HEM FİZİKSEL HEM DE RUHSAL FAYDASI VAR’Sporun sadece fiziksel anlamda değil, aynı zamanda kişinin ruhsal ve bilişsel, kişisel ve sosyal gelişiminde de  önemli rolü olduğunu anımsatan Eser, “Voleybol takımlarımızda çocuklarımızın sosyal gelişim ve arkadaşlık ilişkilerinin çok geliştiğini söyleyebilirim. Voleybolun, çocuklarımızın derslerine konsantrasyon açısından da faydası var. Çocuk burada antrenman içerisinde kendisini disipline ederek, planlı programlı çalışmayı öğreniyor, bunu hayatındaki diğer aktivitelere de yansıtma fırsatını buluyor. Aynı zamanda spor, ruhsal gelişim, psikoloji anlamında da oyuncuların daha mutlu  olmasını sağlıyor. Spor Kişinin hayatındaki diğer faaliyetlerini; derslerini, özel hayatını daha iyi bir şekilde yönetebilmesini sağlıyor.” ifadelerini kullandı.