Süper Kupa finali Türkiye’de oynanmalı

Spor geniş kitleleri buluşturan, din, dil, ırk, renk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin insanları bir araya getiren önemli bir aktivite. Hayatımızda öyle anlar yaşarız ki sıkıntıların, sorunların yaşandığı süreçlerde kazanılan sportif başarılar insanlar arası bağları da güçlendirir. Ülkemizde son süreçte yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılara rağmen voleybolda Filenin Sultanları’nın Avrupa Şampiyonluğu, futbolda 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılmayı garantilememiz toplum olarak rahat bir nefes aldırdı bize. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Spor Kurulu Başkanı Demirhan Şerefhan’la ülkemiz sporu, CHP Spor Kurulu’nun oluşturulması ve faaliyetleri, yeni spor yasası, TFF Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan’da yapılacak olması ve CHP’nin spor politikası üzerine konuştuk. Başkan Şerefhan, iktidarın yeni spor yasasının sporun önündeki engelleri kaldırma özelliğine sahip olmadığını belirterek, “Yamalı bohçaya dönen bir önceki yasadan sonra yeni spor yasası işi iyice çorbaya döndürmüştür. Halbuki sporun dili birdir. En önemli unsuru fair play ve olimpizmdir. Yasa çıkarılırken ben yaptım oldu denmese ve bizlerin de görüşü alınsaydı ortaya daha farklı bir yasa çıkacağı kesindi” ifadelerini kullandı.
CHP Spor Kurulu Başkanı Demirhan Şerefhan’a Cumhuriyet’in 100. yılı kutlama organizasyonları ve CHP’nin 38. Olağan
Kurultayı çalışmaları arasında bize zaman ayırarak sorularımızı içtenlikle yanıtladığı için teşekkür ediyoruz.
·         Diğer siyasi partilerde bulunmayan Spor Kurulu ihtiyacı nereden doğdu ?
Sporun siyasete etkilerini düşündüğümüzde, siyasi bir partinin spor politikaları konusunda aktif olması gerekliliğini düşünen genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Spor Kurulumuz kuruldu.
Spor, hayatın her noktasında karşımıza çıkmaktadır. Çekirdek aile yapımızda ve toplumsal yaşantımızda her daim önümüze gelen spor olgusunun, bireylerin ve toplumların sağlıklı gelişiminde yadsınamaz bir önemi bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerdeki nüfusun spor yapma oranına baktığımızda, Avrupa ülkelerinin çoğunda nüfusun yüzde otuz beşi, İskandinav ülkelerinde yüzde elli altısı sporla uğraşırken ülkemizdeki oranın sadece yüzde dörtlerde olması son derece düşündürücüdür.
Özellikle gençlerimizin kötü alışkanlıklardan ve madde bağımlılığından korunması için sporun etkisi çok önemlidir. Ayrıca ülkelerin sağlık giderlerin düşürülmesi anlamında spor çok önemli bir görev üstlenmektedir. Bu ve bunun gibi birçok konudaki ehemmiyetinden dolayı partimiz spor kurulu faaliyetlerini çok önemsemektedir.
·         CHP Spor Kurulu ne gibi faaliyetler yapıyor ?
Spor kurulumuz kurulduğu günden beri kurul başkanlarımızın ve yöneticilerimizin çabasıyla tüm yurtta spor konusuna dikkat çekmeyi başarmış ve birçok projeyi hayata geçirmişlerdir. Kurul başkanlığı yapmış Yasemin Öney Cankurtaran, Akif Hamzaçebi, Yıldırım Kaya ve rahmetli Kenan Nuhut gibi toplumda spor konusunda bilinen isimler kurul faaliyetlerinin tüm illerimize yayılmasını sağlamışlardır.
Spor kurulumuz partimizin spor politikalarını hazırlamıştır. Bununla beraber Kovid pandemisinin spor ekonomisine etkileri konusunda çalışmalar yapmıştır. Avrupa hibe projeleri alanında proje hazırlığı ve müracaatı konusunda belediyelerimizin ilgili birimlerine eğitimler vermiştir. Sporun siyasete etkileri, yerel idareler ve spor, konularında seminerler düzenlemiştir. Amatör spor kulüplerinin sorunlarının irdelendiği çalışmalar yapmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere amatör spor kulüplerine belediyelerimizden ayni ve nakdi kaynak aktarılması için girişimlerde bulunmuş ve başarılı olmuştur.
En son Cumhuriyetimizin 100.yılı sebebiyle Ankara ve İstanbul’da tenis turnuvaları organize edilmesine vesile olmuştur. Aralık ayı içinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın talimatıyla yapılacak olan Spor Zirvesi’ne destek verilecektir.
Engelliler ve spor konusunda ülkemizde yapılması gerekenlerle ilgili bir rapor hazırlanmıştır. E-Spor konusunda akademik bir çalışma yapılmış ve kitapçık olarak bastırılmıştır.
Almanya’dan bir vakıf Türkiye’de engelliler ve depremzedelere yardım göndermek için bizle temasa geçmiştir. Önümüzdeki günlerde Almanya’dan gelecek olan 2 TIR malzeme ihtiyaç sahiplerine kurulumuz tarafından dağıtılacaktır.
·         Yeni Spor Yasası hakkında neler düşünüyorsunuz ?
Yeni spor yasası hazırlığında ilgili bakanlık her ne kadar kurumların ve kulüplerin görüşünü aldılarsa da maalesef bu alınan görüşlerin hemen hemen hiçbirisi yani yasaya yansıtılamamıştır. Spor Kurulumuz geçtiğimiz dönem TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunun CHP’li üyeleriyle yeni yasa tasarısının görüşülmesinden önce çok kapsamlı çalışmalar yapmıştır. Komisyon üyesi milletvekillerimizle yeni yasadaki maddeler tek tek ele alınmıştır. Bu çalışmalar esnasında yasadaki tüm çarpıklıklar masaya yatırılmıştır.
Devletin görevi hayatımızdaki yaşanan aksaklıkları uzlaşı ile yasalarla düzeltmektir. Huzuru, güveni ve adaleti tesis etmektir. Demokrasiyi işletmek ve sivil toplum örgütlerinin bu çerçevede çalışmalarını teşvik etmektir.
Spor yasalarının ne kadar işlediğine ve sporun önündeki engelleri nasıl kaldırabildiğine bir örnek vermek istersek; ülkemizdeki spor kulübü sayısı 2018 TÜİK verilerine göre yaklaşık 16.000 iken, İngiltere’deki spor kulübü sayısı 150.000 civarıdır.
Yeni spor yasası halen sporun önündeki engelleri kaldırma özelliğine sahip değildir. Sponsorluk yönergesi arzu edildiği gibi sporu teşvik edici vasıfta değildir. Yamalı bohçaya dönen bir önceki yasadan sonra yeni spor yasası işi iyice çorbaya döndürmüştür. Halbuki sporun dili birdir. En önemli unsuru fair play ve olimpizmdir. Yasa çıkarılırken ben yaptım oldu denmese ve bizlerin de görüşü alınsaydı ortaya daha farklı bir yasa çıkacağı kesindi.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara geldiğinde uygulamaya sokacağı ve özellikle amatör sporların ve sporcuların önünü açacak spor yasası hazırdır.
·         TFF Süper Kupa Final Müsabakasının Suudi Arabistan’da yapılmasına nasıl bakıyorsunuz ?
Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu konuyu Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerine, görüşlerini almak için ilettiğini duyduk. Bu iki güzide kulübümüzün konu ile ilgili ne cevap verdiklerini bilemiyoruz ancak TFF’nin kararını verdiği belli oldu. Bu tür uygulamalar başka ülke takımlarının mücadelelerinde de oluyor ancak bu senenin ülkemiz için çok anlamlı bir özelliği bulunmaktadır.
Bu sene Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı. Her yüz yılda bir gelecek bu önemli senede Cumhuriyetimizin iki önemli takımının TFF Süper Kupa final maçını Suudi Arabistan’da oynayacak olmasını hiçbirimiz kolay kabul edemeyiz. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk bugün hayatta olsa TFF yetkilileri böyle bir şeyin düşüncesini bile akıllarına getiremezdi. Birkaç kez dile getirmiştim, yine ifade etmek istiyorum; Değerli TFF Yönetim Kurulu üyeleri gelin bu kararınızdan vazgeçin, Cumhuriyet ile inatlaşmanın bir faydası yok. Maçın Türkiye’de oynanmasına karar verin, biz de sizleri ayakta alkışlayalım.
·         CHP’nin spor politikaları nedir ?
Cumhuriyet Halk Partisi’nin ekonomiden spora kadar tüm konularda politikaları hazırdır. Spor politikalarının önemli başlıklarından bazıları şunlardır; atanamayan beden eğitimi öğretmenlerinin durumu, okullarda beden eğitimi ders saatlerinin artırılması, Milli Eğitim ve Spor Bakanlığının iş birliği yapacakları alanlar, yetenek tespiti ve takibi, spor tesislerinin durumu ve planlaması, bakanlık ve yerel yönetimlerin iş birliği, semt sahalarının yapılması, spor ekipmanlarındaki ve hizmetlerindeki KDV’nin azaltılması, spor hayatları sonrası sporcuların kariyerlerinin planlanması, olimpik ve paralimpik branşlarda stratejik planlamaların yapılması, başarılı sporculara yurtiçi ve yurt dışında burs imkanı, spor federasyonlarının marka değerinin arttırılması ve bütçe sıkıntılarının ortadan kaldırılması gibi bir çok konuda hazırlığımız bulunmaktadır.
En önemli konuların başında amatör spor kulüplerinin maddi problemlerinin çözülmesi ile kısa, orta ve uzun vadede kendilerine kalıcı ve sürdürülebilir imkanlar yaratılması bulunmaktadır. Sporu ve sporcuyu öznesine alan yeniden bir yapılanma içine girilmesi gerekmektedir. Ülkemiz dünyadaki spor ekonomisinden daha fazla pay almalıdır.
Efsanevi Amerikalı basketbolcu Michael Jordan’ın dediği gibi “Başarısızlığı kabul edebilirim ama denememeyi kabul edemem “
 Ülkemizde sporun ve sporcunun kalkınması için yapılması gereken çok şey var. Herkes kendi sorumluluk alanında objektif, idealist ve ülkemiz için çalışırsa o zaman toplumsal kalkınmayı başarabiliriz.