Süper Kupa Maçı ve Atatürk

            Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Futbol Federasyonu, ülkemizin iki güzide kulübünün oynayacağı ve ülkemizle ilgili süper kupa maçını, ülkemizde değil de yabancı bir ülkede neden oynatır?
            Bu kararın gerekçesini anlamakta, kabul etmekte mümkün değil. Dostluk maçı olur ve dost ülkenin de talebi olur, dış politikaya da uygun olur o zaman anlaşılacak bir taraf bulunur.
            Devletinin kuralları ve uluslararası normlara göre Ortaya hedef konmuş hedefi yakalayana ödül vaat edilmiş, bu zorlu yolu iki kulüp tamamlamış kupaya talipler Türkiye’nin Futbol Federasyonu bu maçın Suudi Arabistan’da oynatılmasına karar veriyor.
            Gerekçe! Gerekçe yok. Olsa olsa biraz fazla maddi kazanç düşüncesi olabilir. Peki, bu gerekçe olmalı mıdır?
            MaÇın oynanması kararı verile ülkede maça hazırlanmak isteyen Türk takımı futbolcuları, tabii olarak kendi seçtiği çalışma ve maç formasıyla saha çıkmak ister. Ona da Suudi yetkililer izin vermez. Yani göğsünde Türkiye Cumhuriyetinin kurucu önderi, Türk’ün daimi lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi olan antrenman formalarına izin vermez.
            Bunun normal yollardan izah edilecek bir tarafı var mı?
            Bu hadsizliğe Türk takımı yöneticileri, oyuncuları milli sorumlulukları gereği karşı çıkarlar ve maçı oynamadan engellerle karşılaşsalar da o ülkeyi terk ederler.
            Ben taraftarı olduğum Galatasaray ve Fenerbahçe yöneticilerini, futbolcularını ve taraftarlarını canı gönülden kutluyorum. Kendinize yakışanı yaptınız Türk Devletinin spor kulüpleri.
            Türk’ün başını öne eğdirmedikleri, morallerini bozdurmadıkları için teşekkür ediyorum.
            Onurlu ve gururlu sahaya çıkmayıp ülkelerine döndükleri için teşekkür ve takdir ediyorum.
            Muhteşem bir milli refleks ortaya koydukları, saygı duyulacak kararları alıp uyguladıkları için takdir ediyorum.
            Türk Spor sorumluları bu işin üzerine gidip belleklerde kalması için çaba göstermeliler.
            Bu maç Türkiye’de Atatürk’ün adının yaşatıldığı bir statta oynatılmalı, hatta tek şampiyon değil bir defaya özel olmak üzere iki takımda galip ilan edilip ödül verilmelidir.
            Atatürk’ ten bu kadar ürkülmesinin, korkulmasının veya nefretin sebebi nedir?
            Arap veya Arap hayranlarının gerekçeleri nedir ki düşmanca tavır sergilerler? Bugün karşı çıktıkları Atatürk dün kendilerini de emperyalistlerin ellerine bırakmamak için canını feda ederek mücadele etmişti.
            “Alt tarafı bir futbol maçı” diye olayı küçümseyenler, dünde FETÖ ye destek verip milli değerlerimizi ötelemişlerdi.
            Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı anılan ülkenin elçiliğinin bulunduğu sokağı Türk Bayrakları ve Atatürk resimleri ile donattırdı.
            Mansur Yavaş gibi onurlu davranıp tepki gösteren herkese, her kuruluşa, STK lara ve şahıslara saygı duyuyor teşekkür ediyorum.
            Değerlerimize her zaman ve her şart altında sahip çıkmak Türklük ve insanlık görevimiz olmalı.