Tam zamanı – 1

SÖZCÜ Gazetesi’nin 19 Nisan günü 14. Sayfasında bu başlık (“Ermenistan, SOYKIRIM Yalanını Tartışmaya Açtı”) altında bir gün önce www.sozcu.com.tr kaynaklı şu haber yazısının yaklaşık yarısı, önemi hiç yorumlanmadan özetlenmiş:
“ERMENİSTAN’DA 1915 OLAYLARI TARTIŞMASI BÜYÜYOR, 12:14 – 18 Nisan 2024 “Ermenistan’da 1915 olaylarında ölenlerin sayısının tartışmaya açılması muhalefeti ayağa kaldırdı. Ermenistan’da iktidarın, 1915 olaylarında kaç kişinin öldüğünün ismen belirlenmesine dair girişimi, iktidar ve muhalefet çevreleri arasında tartışmalara yol açtı.
“Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, Ulusal Meclis Savunma ve Güvenlik Konuları Daimi Komitesi Başkanı ve iktidardaki “Sivil Sözleşme” milletvekili Andranik Koçaryan, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin, isim ve soy isim olarak belirlenmesi çağrısı yaptı. Koçaryan, Ulusal Meclis YouTube sayfasında yayımlanan açıklamasında, amaçlarının söz konusu kişilerin isimlerini ve yerlerini belirlemek olduğunu savunarak, “(Sayı) 1,5 milyondan fazla da olabilir az da olabilir. Şimdiye kadar ülkemiz bu soruna neden değinmedi? Yahudiler bunu başardı, biz başaramaz mıyız? Bu gelecekte kuracağımız ilişkiler açısından da önemli. Bunu yapmadıysak, eksik kaldıysak bu konu başlamalı ve sona ermeli, bunu kimse istismar etmemeli” ifadelerini kullandı.
“Andranik Koçaryan, “1,5 milyon muydu, 2 milyon muydu, yoksa daha az mıydı? Bu net olarak belirlenmeli. Bu çok önemli bir çalışma” değerlendirmesinde bulundu.
“Basına verdiği önceki röportajlarda, “Başbakan Nikol Paşinyan’ın da bu konuyu desteklediğini ve konuya dair yasal temeller oluşturmak istediğini” belirten Koçaryan, muhalefetin tepkisi üzerine yaptığı açıklamada ise “Açıklamam ne Başbakan Paşinyan’ın kararıdır ne de böyle bir siyasi karar vardır” ifadesini kullandı.
“ÜLKEDE TARTIŞMALI KONU“Ermenistan’da uzun yıllardır 1915 olaylarında ölenlerin sayısının araştırılması konusu tabu olarak kabul ediliyordu. Siyasetçiler ve tarihçiler büyük ölçüde, tarihi olayların bu yönüyle incelenmesine karşı çıkıyordu.
“Eski Ermenistan Ulusal Arşivleri Müdürü, tarihçi Dr. Amatuni Virabyan, tartışmaların başlaması üzerine yaptığı açıklamada, daha önce 1915 olaylarında ölenlerin isimlerini tespit etmeye çalıştıklarını ancak bunda başarılı olamadıklarını kaydetti.
“Virabyan, “Bakın biz sadece 200, 300 bin kişinin ismini bulabildik” ifadesini kullanarak, hükümetin girişiminin Ermeniler için sakıncalı olduğunu savundu.”
Gazetedeki özet yazı burada sonlandırılmış.
Bir sonraki yazımda, www.sozvu.com.tr’deki yazının ikinci yarısını vereceğim.
1915 yılında ölü olduklarını iddia ettikleri sayılara hiç girmeden, 28 Mayıs 1918 tarihinde (Sevk ve İskan Kanunundan 2 yıl 1 gün sonra, HAYATTA olan Ermenilerin sayılarını ve nerede bulunduklarını açıklamanın TAM ZAMANININ geldiğini düşünüyorum:
486 000 – Suriye’de
400 000 – Güney Kafkasya’da
200 000 – Doğu Anadolu’da
200 000 – Türkiye’de, İslam dinine geçenler
300 000 – İstanbul ve Batı Anadolu’daki yerleşim merkezlerinde
NOT: Belgeler ve kaynaklar için bkz. bir sonraki yazım.