Tasarruf açığı olan bir ülkede pozitif faiz vermelisiniz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentilere paralel 5 puan artırarak yüzde 35’e yükseltti. Aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleneceğini belirten Merkez Bankası, parasal sıkılaşmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceğini kaydetti. Ekonomist Uğur Civelek, faiz artışının yetersiz olduğunu belirterek, “Bu 35 faiz yetersiz. Yılsonu enflasyon hedefleri değişiyor. Önümüzdeki yıl enflasyon hedefleri 33 tutarsa pozitif faize geçeceğiz mesajı veriliyor. Bunun inandırıcılığı şu an için yok. Son Para Politikası Kurulu’nun toplantısının üzerine dünyada çok ciddi gelişmeler oldu. İsrail Filistin savaşı patlak verdi. Ortadoğu’da Pandora’nın kutusu açıldı. İran her an savaşa taraf olabilir ki böyle bir durumda enerji fiyatlarında çok ciddi bir artış olur. Petrol varili 150-200 dolara doğru koşabilir. Dünyada da riskten kaçınma paniği her an devreye girebilir. Bu koşullarda riskten kaçınma eğilimi artan ve böyle bir ortamda faizi 10 puan da arttırsanız anlam ifade etmez. Bu içeride dolardan TL’ye dönüşü sağlamaya yönelik bir hamle olmanın ötesine geçmeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.
Dünyada yaşanan gelişmelerin iyi analiz edilmesi ve ona göre önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Civelek, “Faizlerin artırılması demek paniği engellemek için sakinleştirici kullanılması demektir. Faiz yükseltmezseniz. Panik artar ve sistem çok ciddi zarar görür. Dünyada bu kadar belirsizlik varken faizleri arttırmazsanız 9 şiddetinde depreme maruz kalmış gibi darmadağın olursunuz. Şimdi tüm dünyada merkez bankaları faizleri arttırarak yatırımcılara sakinleştirici veriyorlar. Dozu arttırmak durumunda kalıyorlar. Eğer Gazze meselesi olmasaydı bizim Merkez Banka’mızda bu 5 puan artışı yapmazdı muhtemelen. Dünyada bu denli belirsizlik varken bu artış yetmez. Gazze meselesi önümüzdeki yılın enflasyonunu en az yüzde 10 artıracaktır. 5 puan artış yeterli olmaz. Şu anda kimse Türk lirasının değerlenmesini beklemiyor. Dolarda bir düşüş olma olasılığı çok az. Böyle bir ortamda yüzde 45 bile yetmezdi” dedi.
 Enflasyon kadar dahi faiz artışı yapılmamasının Türk lirasından kaçışı artıracağını söyleyen Civelek, “Enflasyon oranında dahi faiz artışı olmaması Türk lirasının daha da değer kaybetmesine neden olacaktır. 5 puanlık faiz artışının yeterli olmadığını düşünüyorum. Gazze meselesi olmasa bile yeterli değil. Tasarruf açığı olan bir ülkede pozitif faiz vermek zorundasınız. Enflasyon tahminlerini düşük tutarak yapılan bu artışın istenen etkiyi vereceğini düşünmüyorum” diye konuştu.