Tekvando Yüzyılı’nın ateşini yaktık

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin,  tekvandoda büyük başarılara imzanın atıldığı 2023 yılının değerlendirmesi ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları ile Paralimpik Oyunları’na  kota alan sporcularla ilgili basın toplantısı düzenledi.Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına Federasyon Başkan Vekili Recep Temtek ile Paris 2024 Olimpik ve Paralimpik Oyunları’na kota alan 13 sporcuyu temsilen milli sporcular Hatice Kübra İlgün, Hakan Reçber, Merve Dinçel Kavurat, Meryem Betül Çavdar ve Mahmut Bozteke katıldı.
TARİHİ BAŞARILARA İMZA ATILDI2023 yılında Türk tekvandosunun tarihi başarılara imza attığını belirten Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, “Cumhuriyetimizin 100. yaşının kutlandığı 2023 yılında Türkiye Tekvando Federasyonu olarak tarihi başarılara imza attık. Takım halinde tarihimizde ilk kez dünya şampiyonu olduğumuz, dünyanın en iyi antrenörü ve en iyi kadın sporcusu ödüllerini aldığımız 2023 yılını Paris 2024 yolunda kırdığımız katılım rekoruyla tamamlıyoruz. Olimpik ve paralimpik olmak üzere toplam 13 sporcu ile Paris’te ülkemizi temsil edeceğiz” dedi.
Başkan Şahin, Türkiye’nin 2023’ü 141’i altın, 124’ü gümüş ve 236’sı bronz olmak üzere 501 madalya ile tamamladığını ifade ederek, “Bu yıl Azerbaycan’ın ev sahihliğinde düzenlenen Büyükler Dünya Tekvando Şampiyonası’nda tarihimizin en büyük başarısını elde ettik. 3’ü altın 6 madalya ile tarihimizde ilk defa takım halinde dünya şampiyonu olduk. Aynı şampiyonada Milli Takımlar Teknik Direktörümüz Ali Şahin ‘en iyi teknik direktör’ sporcumuz Merve Dinçel Kavurat ise ‘en iyi kadın sporcu’ ödülüne layık görüldü. Alt yaş gruplarında da başarılarımız devam etti. Yıldızlarda Avrupa 3’ncüsü, Gençler ve Ümitler Avrupa Tekvando Şampiyonaları’nda ise takım halinde şampiyon olmayı başardık. Para tekvandocularımız da yılı Avrupa şampiyonluğu ile tamamladı” diye konuştu.
PARİS OLİMPİYATLARINA REKOR KATILIMParis’te rekor bir katılımla yer alacaklarını belirten Başkan Şahin, “Tüm bu başarılar ve yine Paris 2024 yolunda katıldığımız grand prix ve turnuvalar bizi nihai hedefimize ulaştırdı. Tarihimizin en fazla sporcu katılımı ile ülkemizi Paris’te temsil edeceğiz. Olimpiyat oyunları için 8 sıkletin 5’nde, paralimpik oyunları için ise 10 sıkletin 8’inde kota elde etmeyi başardık. Tam 13 sporcu ile Paris’te madalya mücadelesi vereceğiz. Tekvandonun resmi programa alındığı Sidney 2000’den bu yana düzenlenen her olimpiyatta ülkemize madalya getirerek ulaşılması güç bir başarıya imza attık. Tokyo 2020’de paralimpik programa eklenen para tekvando ile bu başarımızı pekiştirdik. Biz, geçmişimizden gelen bu güçle birlikte teknik ekibimize ve tüm sporcularımıza güveniyoruz. Tüm sporcularımız bizim için Paris’te madalyanın adayıdır. Tokyo’da olimpik ve paralimpik olarak toplam 4 madalya kazanmıştık. Paris’te bu sayıyı artıracağımıza yürekten inanıyorum” dedi.
CUMHURİYET’İN 100. YILINDA TARİHİ BAŞARILARBaşkan Şahin elde edilen başarıların Cumhuriyet’in 100. yılına denk gelmesinin ayrıca gurur verici olduğuna dikkat çekerek, “Bu başarıların Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmesi ayrıca bizim için gurur vericidir. Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında bizler de Tekvando Yüzyılı’nın ateşini yaktık. Bu başarıları anlatırken sizler şu anda sadece bizleri görüyorsunuz ama arka planda emek çok fazla. Sporcu aileleri, antrenörler, teknik ekipler, yardımcı personeller, genel müdürlüğümüz, bakanlığımız hepsi bu başarının paydaşlarıdır. Bizlere, her zaman destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Osman Aşkın Bak ve Bakan Yardımcımız Hamza Yerlikaya nezdinde tüm emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılına sığdırdığımız tarihi başarıları 101. yılımızda da sürdürmek en büyük dileğimiz” dedi.
TEMTEK: DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞIMIZA İNANIYORUZTürkiye Tekvando Federasyonu Başkan Vekili Recep Temtek ise konuşmasında, “2023’ü 501 madalya ile tamamladık. Bu çok ciddi bir rakam. İstiklal Marşımızı hem dünyada hem Avrupa’da okutacak bir atmosfer yakaladık. Özellikle kardeş ülkemiz Azerbaycan’da düzenlenen dünya şampiyonasında çok güzel anlar yaşadık. Tekrarlarını yaşamak istiyoruz. Sporcularımıza, teknik ekibimize ve yönetimimize güveniyor, daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Burada çok büyük bir emek var. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bakanımız Osman Aşkın Bak’a, bizlere komutanlık eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a buradan şükranlarımızı arz ediyoruz” diye konuştu.
MAHMUT BOZTEKE’DEN PARİS’TE ALTIN SÖZÜAvrupa ve Dünya Şampiyonu, Tokyo 2020’nin bronz madalyalı para tekvandocusu Mahmut Bozteke, “Tokyo 2020’de ülkemizi ilk defa temsil ettik tarihimizin ilk madalyalarını kazandık. Bizler madalyaların görünen yüzüyüz. Bu başarılar çok büyük bir ekibin başarısı. Paris 2024 için kotalarımız hazır. Temennim, Tokyo’da bronz olan madalyamın rengini Paris’te altına çevirmek” dedi.
MERYEM BETÜL ÇAVDAR: PARİS’TEN EN İYİ SONUÇLARLA DÖNMEK İSTİYORUZAvrupa ve Dünya Şampiyonu, Tokyo 2020’de ülkemize gümüş madalya getiren para tekvandocu Meryem Betül Çavdar şöyle konuştu, “Tokyo 2020’de ülkeme gümüş madalya kazandırmıştı. Dünyanın en büyük organizasyonunda finalde mücadele etmek benim içi gurur vericiydi. O günden bu yana geçen süreç kolay değildi. Zorlu bir kota süreci geçirdik. Paris’te altın madalya kazanma hevesiyle uzun ve güzel bir dönemi geride bıraktık. Bizler buraya tek başına gelmedik. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Federasyonumuza ve tüm ekibimize teşekkür ediyoruz. Paris’ten en iyi sonuçlarla dönmek istiyoruz”
HATİCE KÜBRA İLGÜN: BAŞARIYI TAKIM HALİNDE ELDE ETMEK ÇOK GÜZELTokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nı bronz madalya ile tamamlayan Avrupa Şampiyonu milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün ise,“Tokyo 2020’de bronz madalya kazanmıştım. Paris 2024 için kotayı elde etmiş durumdayım. Bu çok kolay bir süreç olmadı. Kota almanızı sağlayan bir olimpik sıralama var. Burada puanınızı ve sıranızı korumanız gerekiyor. Bunun için de istikrarlı olarak iyi sonuçlar almanız lazım. Bu kota 4 yılın bir emeği. Ülkemizi, bayrağımızı en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bu başarıyı takım halinde elde etmek çok güzel. Geçen sene takım halinde Avrupa, bu yıl dünya şampiyonu olduk. Burada büyük bir emek var. Başta Cumhurbaşkanımıza, Bakanlığımıza, Federasyonumuza, kulübüme, teknik ekibimize ve destek olan herkese teşekkür ediyorum. 2024’te takım halinde şampiyon olmak umarım yine nasip olur” diye konuştu.
‘TOKYO’DAKİ MADALYALARIN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞAÇAĞIZ’Son Avrupa ve dünya şampiyonu ve Tokyo 2020’nin bronz madalya sahibi sporcumuz Hakan Reçber de “Biz, 2023’ü çok başarılı geçirdik. Takım halinde dünya şampiyonu olduk. Önemli organizasyonlarda madalyalar elde ettik. Bu sayede Paris 2024’e kota kazandık. Tokyo’da kazandığımız madalyaların rengini değiştirmeye çalışacağız. Umarım gönlümüze göre olur” dedi.
MERVE DİNÇEL KAVURAT: PARİS’TE ÜLKEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETMEYE HAZIRIZ2023’ün iyi kadın tekvandocusu seçilen Avrupa ve dünya şampiyonu  Merve Dinçel Kavurat, “Tekvandoda olimpiyatlara katılım kriterleri diğer branşlara göre biraz daha farklı oluyor. Topladığımız puanlarla olimpiyat oyunlarına katılabiliyoruz. Bu sene de önceki yıllardaki gibi ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Başta dünya şampiyonası olmak üzere büyük organizasyonlardan madalyalarla döndük. En güzel yanı da bu madalyalarla olimpik puanlar elde etmekti. Paris için çok büyük emekler verdik. Bunu takım halinde başardık. Geçen sene Avrupa şampiyonası zamanında sadece 80 kota puanına sahiptim. Şu anda 537 puana sahibim. Dünya sıralamasında ikinci sıradayım. Bu da gösteriyor ki ben katıldığım tüm organizasyonlarda kürsüde kalmışım, ülkemi en iyi şekilde temsil etmişim ve bayrağımı göndere çektirmişim. Hiçbir başarı tek seferle, tek bir madalyayla, tek bir turnuvayla elde edilmiyor. Paris için yıllar boyu emek verdik bunu başardık. Destek veren herkese teşekkür ediyorum. Psikolojik olarak zor bir süreçti. Metin Başkanımız bu süreçte en büyük desteği sağladı. Bu bir takım başarısı. Paris için hazırız. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye hazırız. Tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi.