TÜGİAD Ankara Başkanlığına Aykut Çakmaklı seçildi

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Olağanüstü Genel Kurulu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu’nda yapıldı. TÜGİAD İstanbul, Ege, Eskişehir, Bursa’dan yaklaşık 200 TÜGİAD üyesinin katıldığı “TÜGİAD Ankara Olağanüstü Genel Kurulu’nda” Aykut Çakmaklı ilk turda 63 oyla Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Çakmaklı, “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e, bu topraklar için büyük bir mücadele vermiş tüm aziz şehitlerimize gazilerimize tüm kahramanlara büyük bir şükran borcumuz var” dedi.
Çakmaklı, Olağanüstü Genel Kurul’daki konuşmasında, Türkiye’nin dünyanın en büyük 20 ekonomisinin arasında yer aldığına dikkat çekerek, “Yerel potansiyeli en iyi şekilde değerlendiren, dünyaya entegre olmuş, verimli, üretken, sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin geçerli olduğu yüksek katma değerli bir ekonomiye ulaşmak bu dönemde yine en önemli gücümüz. TÜGİAD Ailesi olarak bu muazzam ülkenin, Türkiye ekonomisinin çok iyi harmanlanmış bir aynasıyız. Attığımız her adımın bu ülkenin geleceğine yatırım olduğuna yürekten inanıyoruz. TÜGİAD’ın gençlerinde ‘iş var’, onlar Ankara’nın ve Türkiye’nin geleceği olacak” dedi.
“DÜNYADAKİ DEĞİŞİMİN FARKINDAYIZ”
Genç iş insanları olarak dünyadaki değişimin farkında olduklarının altını çizen Çakmaklı, şunları kaydetti: “Çağın gerektirdiği dönüşümü doğru okumalıyız. İçinde fırsatları da barındıran değişim ortamında yeni başarı hikâyeleriyle ülkemizi güçlendirecek potansiyele sahibiz. Geçmişten gelen birikimimizi, geleneğimizi yenilikle birleştiriyoruz. Yüksek teknolojiye dayalı katma-değerli üretim yapılarıyla yenilikçi iş modellerinin birleştirilmesine dayanan anlayışla üretmeye devam ediyoruz. Ankara şubemizin üyeleri arasında da 60 yıldan fazla süredir üretim yapan, dünya pazarlarına ihracat yapan sanayicilerimiz, daha genç ama büyük potansiyeliyle fark yaratmış şirketlerimiz var. Her konuda alanının en iyileri olan üyelerimizle, birlik beraberlik içinde, ülkemiz ve derneğimizin büyük hedeflerini gerçekleştirmeye geliyoruz.”
Dünyada ve Türkiye’de zor dönemler yaşandığını ifade eden Çakmaklı, “Önce pandemi ardından Rusya-Ukrayna Savaşı, bu yılın başında da ülkemizi yasa boğan, hepimizde derin izler bırakan on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş depremi ve İsrail saldırıları nedeniyle 11 binden fazla sivilin öldüğü Gazze’de yaşananlar hepimizi bu dönemde çok etkileyen olaylar oldu. Gazze’de Ateşkesin ve barışın sağlanması için Devletimiz büyük çaba sarf ediyor. Ancak barış ortamının sağlanması için uluslararası toplumun girişimlerini artırması gerektiği de ortada. Umarız bu acımasız, adaletsiz, çocukların, kadınların, sivillerin gözümüzün önünde yok edildiği, tarihe kara leke olarak geçecek insanlık suçu en kısa sürede son bulur” diye konuştu.
TÜRKİYE’NİN YENİLİĞE, DEĞİŞİME AÇIK DİNAMİK GENÇLERİYİZ
‘Ben değil biz anlayışı’ ile güçlü bir ekip olarak, birlik ve beraberlik içinde, TÜGİAD Ankara Şubesi’ni hak ettiği yere taşıyacaklarının altını çizen Başkan Çakmaklı, “TÜGİAD Ankara Şubesi’nin yeni yönetimi olarak, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, şubemizi hak ettiği yere taşımaya, Ankara’nın, Türkiye’nin büyük potansiyelini ortaya çıkarmaya hazırız. Yeni ve kararlı bir başlangıç yaptık. Geçmişin birikimiyle geleceğe yön vereceğiz. Türkiye’nin yeniliğe, değişime açık dinamik gençleriyiz. Güçlü bir TÜGİAD güçlü bir Türkiye demektir.”
ATATÜRK’E BORCUMUZ VAR
Türkiye Cumhuriyeti’nin bu yıl 100. yılını tamamlayarak ikinci yüzyılına adım attığını ifade eden Çakmaklı, “Bu yıl, Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milletimizin eşsiz fedakârlıklarıyla kahramanlıklarıyla kurulan Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını coşkuyla ve gururla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e, bu topraklar için büyük bir mücadele vermiş tüm aziz şehitlerimize gazilerimize tüm kahramanlara büyük bir şükran borcumuz var. Yüzyıl önce atılmış olan sağlam temeller üzerinde daha iyi bir gelecek inşa etmek de bu borcu ödemenin tek yolu.” ifadelerini kullandı.
TÜGİAD ANKARA BİNAMIZI AÇACAĞIZ
TÜGİAD Ankara’nın sadece üç ay gibi kısa bir sürede hayata geçirdiği projeler hakkında bilgi veren Çakmaklı, şunları söyledi:
“TÜGİAD Ankara’ya bir dernek binası kazandırmak için harekete geçtik. Eylül ayında başladığımız imza projemizi aralık ayı ortasında tamamlamayı hedefliyoruz. Yönetimdeki arkadaşlarımızın 4 milyon 500 bin liralık katkılarıyla, teknolojisi ve iç tasarımıyla Ankara’da örnek bir dernek merkezi olacağına inandığımız TÜGİAD Ankara binamızı yakında hizmete açacağız. TÜGİAD Ailemize şimdiden hayırlı, uğurlu olmasını temenni ederim. 23 Aralık’ta da üyelerimizle ‘Yeni Yıl Balosu’nda buluşmayı hedefliyoruz. Ünlü sanatçımız Ziynet Sali’nin katılımıyla JV Marriot Oteli’nde düzenleyeceğimiz balomuza tüm üyelerimizi davet ediyoruz.”
TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım da “TÜGİAD 40 yıla yakın bir geçmişiyle 60’dan fazla sektörde 400 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ayrıca ekonomiye 25 milyar dolardan fazla ihracat katkısında bulunuyor ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 8’ini oluşturuyor. TÜGİAD bizim için bir felsefe, bir yaşam biçimi ve anlayıştır. TÜGİAD uluslararası iş çevrelerine ülkemizi tanıtmak, çevremize, ülkemize ve gelecek nesillere fayda sağlayabilmek için mücadele verdiğimiz bir aile, daha doğru nasıl yatırım yapabiliriz ve daha verimli nasıl üretim yapabiliriz dediğimiz bir çatıdır” diye konuştu.
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük ikinci sivil toplum kuruluşu olan 160 bin üyeli ATO’nun Türkiye Cumhuriyeti gibi 100’üncü yılını kutladığını, Ankara’yı ve Türkiye’yi kalkındırmak için mücadele ettiklerini söyledi. Ankara’dan Gordion Antik Kenti ve Arslanhane Camisi’nin uzun çabalar sonucu UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmeyi başardıklarını vurgulayan Baran, “UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdikten sonra Gordion Antik Kenti’ni ziyaret edenlerin sayısı hızla arttı. Bu Polatlı ilçemizin ve şehrimizin ekonomisine önemli bir katkı anlamına geliyor. Ankara üstü örtülü bir hazine ve bu örtüyü kaldırma niyetindeyiz. TÜGİAD’ın bu konuda destek vereceğine eminim” dedi.
TÜGİAD Ankara Şubesi Olağanüstü Genel Kurulu’nda TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım ve TÜGİAD Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Çakmaklı, ATO Başkanı Baran’a bir plaket verdi. Toplu fotoğraf çekimin yapıldığı Olağanüstü Genel Kurulda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı coşkusu da yaşandı. ‘Parla – 100. Yıl Marşı’ tüm katılımcılar tarafından Türk bayraklarıyla söylendi.
Aykut Çakmaklı Başkanlığı’ndaki yeni TÜGİAD Ankara Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu: Ekrem Mert Terzioğlu, Akif Can Uman, Egemen Ünal, Necati Ekiz, Mustafa Kadooğlu, Filiz Erol, Hakan Metin, Ersin Küçükparmak, Serhat Güneş, Anılcan Özdemir, Çimen Yıldırım Doğan, Rıfat Şahin, Burcu Uygur Özer, Heval Aytin, İbrahim Cangül, Özgür Çetinkaya, Eray Görücü, Doğukan Yalı, Furkan Çınar, Muhammed Türkdili, Melda Şengil, Arda Özkul, Hakan Şahin, Özkan Arık, Selen Meşe, Dilan Peker, Levent Kösen, Turcel Orman ve Aziz Orcun Orhan.