Türkiye’nin Uluslararası Uzay Kongresi adaylığı 6 Ekim’de netleşecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Uluslararası Uzay Kongresi”ni 2026’da kendi ülkelerinde yapmak üzere yarışan Türkiye ve Polonya’nın adaylığında son durumun bu yıl 2-6 Ekim’deki Bakü’de gerçekleştirilecek kongrede netlik kazanacağını belirterek, “Dünyanın en büyük uzay etkinliğine ev sahipliği yapmak, bizim için önemli olacak. Bakü’de verilecek kararın Türkiye’nin lehine olmasını umuyoruz.” dedi.
Kacır, Anadolu Ajansının 9’uncu kez global iletişim ortağı olduğu, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde İzmir Çiğli Havaalanı’nda gerçekleştirilen dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te, 2-6 Ekim’de Azerbaycan’da gerçekleştirilecek 74. Uluslararası Uzay Kongresi’ne ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Uluslararası Uzay Federasyonunun dünyada pek çok ülkenin üye olduğu en büyük uzay organizasyonu olduğunu ifade eden Kacır, Uluslararası Uzay Kongresi’nin de (International Astronautical Congress- IAC) bu alanda gerçekleştirilen en büyük etkinlik olduğunu söyledi.
Kacır, yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uluslararası Uzay Federasyonu Genel Sekreteri Christian Feichtinger’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul ettiğini hatırlatarak, görüşmenin ana gündeminin, “Türkiye’nin, 2026’da düzenlenecek Uluslararası Uzay Kongresi’ne Antalya ile adaylığı” olduğunu anlattı.
“Cumhurbaşkanı’mızın desteği önemli”Bu görüşmenin, Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı olarak bu işin ciddi destekçisi konumunda bulunduğunun da göstergesi olduğunu vurgulayan Kacır, “Ülkelerin en üst düzeyde bu süreçleri himaye etmesi karar vericiler için çok değerli oluyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mız da özellikle bilim ve teknoloji alanlarında TEKNOFEST gibi pek çok organizasyonu güçlü şekilde himaye ediyor. Bu organizasyonu da en güçlü şekilde himaye edeceğini misafiriyle paylaşmış olması, bizim için büyük bir destek oldu.” diye konuştu.
Kacır, bu yıl söz konusu kongrenin 74’üncüsünün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenleneceğini ve kendilerinin de TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile buraya katılacaklarını bildirdi.
TEKNOFEST yarışmacılarından ve girişimcilerinden de kongreye katılım olacağını dile getiren Kacır, aynı zamanda organizasyon kapsamında Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren pek çok kurum ve şirketi bir araya getirdikleri bir Türkiye standı açacaklarını da belirtti.
Kacır, kendisinin de burada çeşitli temasları olacağına dikkati çekerek, “Yeni küresel işbirliklerinin tohumları bu organizasyon kapsamında Bakü’de atılmış olacak. Ben orada Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak mesajlarımı muhataplarıma en ileri düzeyde vermeye çalışacağım. Arkadaşlar da Türkiye’nin adaylık süreciyle ilgili sunumu gerçekleştirecek.” diye konuştu.
 “İnşallah cuma günü Türkiye’ye bir müjdeyle döneceğiz”Kacır, Milli Uzay Programı ile küresel düzeyde dikkati çeken işlere imza attıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:
“Bunun da önümüzdeki dönemde Türkiye’nin önemli uzay etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla taçlandırılmasını hedefliyoruz. Bursa’daki 34. Gezegen Kongresi bunlardan biriydi ama bunun çok daha büyüğü inşallah 2026’da Antalya’da gerçekleşmesiyle mümkün olabilir. Her yıl farklı ülkeler aday oluyor. Ciddi değerlendirme süreçlerinin sonunda karar veriliyor. Biz de Polonya’nın Poznan şehriyle 2026 için yarışıyoruz. Ama Antalya çok iddialı. Uluslararası büyük etkinlikleri yapmak üzere ciddi tecrübe kazanmış bir şehrimiz. Muazzam altyapılarımız var. 25 bin kişinin katılacağı, küresel düzeyde şirketlerin devlet kurumlarının üniversitelerinin bir araya geldiği dünyanın en büyük uzay etkinliğine ev sahipliği yapmak bizim için önemli olacak. Bakü’de verilecek kararın Türkiye’nin lehine olmasını umuyoruz. Bununla ilgili Bakanlık olarak Türkiye Uzay Ajansı (TUA) eliyle hazırlıklarımızı en ileri düzeyde sürdürüyoruz. İnşallah cuma günü Türkiye’ye bir müjdeyle döneceğiz. Biz her halükarda Türkiye’nin bu yolculuğunu hız kesmeden sürdürmesini sağlayacağız.”