Üç nesil memur bir arada çalışacak

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Büro İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, yılın ilk ayında memurlara verilen zammın eridiğini belirtti. Kamu çalışanlarının ocakta yüzde 49.25 zam aldıklarını anımsatan Hamzaçebi, “Ticaret Bakanlığı 31 Aralık 2023’e kadar 33 lira olan yemek bedelini 1 Ocak’tan itibaren yüzde 218’lik rekor zam yaparak 105 liraya çıkardı. 2024 yılı için belirlenen enflasyon yüzde 42. Memura verilen zammı biliyorsunuz. Memurların yemekhanelerine yüzde yüzün üzerinde zam geldi. Rekor Ticaret Bakanlığında memurların maaşı TÜFE’ye göre belirleniyor. Bu rakamları da dikkate alacak mısınız diye TÜİK’e sorduk. Cevabını bekliyoruz. Genel olarak da asgari ücretin belirlenmesiyle beraber başta gıda ürünleri olmak üzere fiyatlar uçuşa geçmişti.
“Biz sendika olarak alanlardayız. Üyelerimizi ziyaret ediyoruz. Sürekli geziyoruz. Memur artık emekli olmayı göze alamıyor. Şu anda iki nesil bir arada çalışıyor. Eskiden birlikte çalıştığım bir arkadaşım Eskişehir’e tayin oldu. Ziyaretine gittiğimde babası beni tanıdı. O da halen memur ve çalışıyor. Yılların yorgunluğu yüzünden okunuyordu babasının. Halen çalışıyor ve yaş sınırına kadar da çalışacağını söyledi. Aynı kurumda üst katta da kızı çalışıyor. Şu anda iki nesil bir arada var. Böyle devam ederse üç nesil memur bir arada çalışacak. Üç nesli bir araya getirecekler. O adam yaş sınırı 70’e çıksa 70 yaşına kadar çalışmaya devam edecek. Evi yok, evladını okutmuş memur yapmış. Çok sağlıklı da değil fakat o adam geçinebilmek için çalışmak zorunda. Yakında dede torun bir arada çalışacak. Aynı şekilde Ankara’da yaptığımız ziyaretlerde de çok sayıda emeklilik hakkı kazanmış ama geçim kaygısı nedeniyle emekli olamayan memurlar var. Evi olan da çalışıyor. Aylık bağlanma oranını yüzde 50’nin altında düşürmüş durumda. Nasıl geçinecekler? 2008 sonrası emekli olan bir memur şu anda 11 bin 800 lira alacak. Nasıl geçinsin? Emeklilik ikramiyesi de 2008 öncesi ve sonrası işe girenler arasında 301 bin lira fark ediyor. Seyyanen zamlar ve diğer ödenekler emekliliği etkilemiyor. Emekliliği gelen geçinemediği için emekli olamıyor ki gençlerimiz işe girsin. Boşalan yerlere girebilirse dede torun birlikte çalışacak. Yakın bir zamanda bu tarz haberleri de göreceğiz” ifadelerini kullandı.
Zaman içerisinde memurların haklarının budandığını ve ‘partili sendika’ kavramıyla birlikte bunun da önüne yetkili sendikaların geçmediğini belirten Hamzaçebi, “Biz memurların sorunlarının çözülmesi ve hak kaybına uğramaması için canla başla çalışıyoruz. Fakat biz yetkili sendika ve konfederasyon olmadığımız için yapabileceklerimiz sınırlı kalıyor. Sarı sendika olarak tabir ettiğimiz memur-sen ve başkanı Ali Yalçın’da kendi çıkarlarını memurun çıkarlarının önünde görüyor. Haliyle memurlar kaybeden taraf oluyor. Eylem yapmak istesek toplu sözleşme gereği sadece bir ayımız var o da temmuz ayı. Öğretmenlerin tatilde olduğu birçok memurun yıllık izinde olduğu bir dönemde nasıl etkili olabilir ki? Sarı sendikalardan vazgeçilmedikçe memurların hakları tırpanlanmaya devam edecektir” dedi.