Yenimahalle’de Cumhuriyet Festivali başladı

Yenimahalle’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümü etkinlikleri büyük bir coşkuyla start aldı.
Yenimahalle Belediyesi’nin düzenlendiği ‘Cumhuriyet Festivali’ kapsamında gerçekleşen kutlamaların ilki olan ‘Cumhuriyetin 100.Yılı Kültür, Sanat, Müzik ve Dans Şöleni’ Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.
Cumhuriyetin ilçesi YenimahalleBaşkan Yaşar, salonu tıklım tıklım dolduran vatandaşlara seslendi. Yaşar, “Özgür doğma şansına sahip olabiliriz ama özgür yaşamak için mücadele etmek zorundayız. Bize bu özgürlük şansını Gazi Mustafa Kemal Atatürk tanıdı. Cumhuriyet bize her şeyden evvel egemenliğin bir şahsa, bir zümreye, bir sınıfa değil, millete ait olduğu gerçeğini kazandırdı. Cumhuriyet rejimi, ülkemizde bütün vatandaşları kanun önünde eşit sayarak, hiçbir kimseye ayrıcalık tanımayarak, herkesin temel hak ve hürriyetlerini devletin teminatı altına alarak, birleştirici özelliğinin varlığını ispat etti” dedi.
Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Gazi Mustafa Kemal AtatürkCumhuriyet rejiminin insana verdiği değer, sağladığı hak ve hürriyetler nedeniyle çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda en iyi adım olduğunu da sözlerine ekleyen Yaşar, “Cumhuriyet Bayramı bazılarının sandığı gibi devletin bayramı değil en çok da halkın bayramıdır. Cumhuriyet Bayramımız, milletçe eğlendiğimiz değil millet olma bilincini tazelediğimiz, kendimizle gurur duyduğumuz gündür. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti” diye konuştu.
TÜTAV Başkanı Mehmet Şükrü Koçoğlu da yaptığı konuşmada, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a teşekkür ederek, “Cumhuriyetimizin 100.yılı kutlu olsun. Nice 100 yıllara” dedi.
Coşku bir an olsun dinmediKonuşmaların ardından TÜTAV’ın ve Kurucu Başkanı Kemal Baytaş’ın tanıtım filmini izleyen vatandaşlar, Yenimahalle Belediyesi TUBİL Halk Dansları Topluluğu’nun ‘Atatürk Dans Tiyatrosu’ adlı müzikalle keyifli anlar yaşadı. Coşkunun bir an olsun dinmediği gecede Yenimahalleliler, Müzisyen Jülide Yalçın ile HyunSooktekin’in keman ve piyano, Çağatay Akyol ve Aydın Yavaş’ın arp ile pan flüt resitaliyle büyülendi.
Gecede, TÜTAV müzik grubunda yer alan tenor Erdal Şen ve Türk müziği sanatçısı Çiğdem Gürdal da solo performanslarıyla büyük alkış topladı. Modacı Ahmet Özceyhan tarafından tasarlanan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi ile Anadolu’ya ait kıyafetler “Bin Yaşındaki Gün” adlı defile ile vatandaşların beğenisine sunuldu.Vals, Zeybek ve Karadeniz Dansları da programın coşkusunu ikiye katladı.
Gecenin sonunda Başkan Yaşar, programda emeği geçen sanatçılara plaketlerini takdim etti ve Hikmet Çetinkaya Sergi Salonu’nda sergilenen Ressam Ayşe Bilir’in eserlerini inceledi.
Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) işbirliğinde düzenlenen programa, CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Gökay Yıldırım, DEVA Partisi Yenimahalle İlçe Başkanı Bahadır Koç, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü Koçoğlu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Cumhuriyet Kupası sahiplerini bulduFestival kapsamında Hacı Sabancı Yüzme Havuzunda düzenlenen 100.Yıl Kupası Yüzme Yarışı’nda 8-14 yaş öğrenciler kıyasıya yarıştı. Dereceye giren öğrenciler 100. Yıl kupasını Başkan Vekili Mehmet Kartal’ın elinden aldı. Öğrencileri tebrik eden Kartal, ayrıca yarışmaya katılan 200’e yakın öğrenciye de madalyalarını takdim etti.
Cumhuriyet coşkusunun devam edeceği Yenimahalle’de, 24 Ekim Salı Uğur Aslan Konseri, 25 Ekim Çarşamba 100 Çello Konseri ve Olgunlaşma Enstitüsü Cumhuriyet Defilesi, 26 Ekim Perşembe Fatma Turgut Konseri, 27 Ekim Cuma Hüseyin Turan Konseri, 28 Ekim Cumartesi 100. Yıl Parkı Açılış Töreni, Ceylan Ertem Konseri ve 100. Yılda Laik Cumhuriyet Büyük Ankara Buluşması, 29 Ekim Pazar ise 100. Yıl Kupası Muaythai Turnuvası, 100. Yıl Meşaleli Yürüyüş, Özlem Özdil ve 100 Bağlama Konseri gerçekleşecek.