Yükseköğretim Kurulundan Hatay’da depremzedeler için yapılan “100. Yıl Köyü”ne destek

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Jandarma Asayiş Vakfı ve Gülmek İyileştirir Derneğinin iş birliğinde sanatçıların, iş insanlarının ve gönüllülerin katkı sağladığı projeyle kampüs içinde depremzedeler için tüm sosyal imkanların bulunduğu yaşam alanı inşa ediliyor. Projeye Yükseköğretim Kurulu da destek veriyor. Jandarma Asayiş Vakfı Genel Müdürü Hakan Saraç ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar’ı makamında ziyaret ederek, projede gelinen aşamaya ilişkin bilgi sundu ve görüş alışverişinde bulunuldu.
ÖZVAR: ACILARI AZALTMANIN EN GÜZEL YOLUYükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, kampüs içinde hayata geçirilecek bu projenin depremden etkilenen üniversite personeline umut olduğunu belirtti. 6 Şubat’taki depremlerin ardından bütün üniversitelerin büyük özveriyle depremzedeler için tüm imkanlarını ortaya koyduklarını, yardım organizasyonlarının yanı sıra yaşanan sıkıntılara bilimsel yönden de çözüm üretmek için çalıştıklarını belirtti. Üniversitelerin yaşanan bu tür felaketlerin ardından toplumsal hayatın yeniden ayağa kalkmasında büyük rol oynadığını vurgulayan Özvar, bu açıdan bu projeyi önemsediklerini kaydetti. Özvar, “Üniversite personelimiz için başlatılan bu proje, dayanışmanın, iş birliğinin en güzel örneklerinden biridir. Bu girişimi gönülden destekliyor, katkıda bulunanlara, bağış yapanlara teşekkür ediyoruz. Depremi yaşayan, yakınlarını kaybeden, evleri yıkılan ve hasar gören insanlarımızın acılarını azaltmanın, onların yeniden ayağa kalkmasını sağlamanın en güzel yolu budur. Projeye destek ve katkıların devam etmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
TEMEL ATMA TÖRENİNE SANATÇILAR UĞUR ASLAN İLE İLKER AYRIK DA KATILDIÜniversite kampüsü içinde 120 dönümlük araziye kurulacak yaşam alanı için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Jandarma Asayiş Vakfı ve Gülmek İyileştirir Derneği arasında imzalanan protokol uyarınca temel atma töreni gerçekleştirildi.Tayfur Sökmen Kampüsü’nde gerçekleştirilen temel atma törenine Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Orgeneral Ali Çardakçı, Rektör Prof. Dr. Eren, Hatay İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ömer Ersever, Gülmek İyileştirir Derneği üyeleri ve üniversite personelinin yanı sıra projeye destek veren sanatçılar Uğur Aslan ile İlker Ayrık da katıldı. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına ithafen “100. Yıl Köyü” ismi verilen yaşam alanında inşa edilecek konutlardan depremzedeler 3 yıllığına ücretsiz yararlanacak.Protokol kapsamında hazırlanan projeye göre AFAD’ın altyapı desteği ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi kampüsünde kurulacak yaşam alanında 1+1, 2+1 ve 3+1 olarak planlanan toplam 300 konut ile kreş, ilköğretim okulu, kütüphane, spor alanları, pazar yeri, paylaşımlı iş yeri ve ibadethane yer alacak. Bölgenin özelliklerini taşıyan mimari unsurların kullanılacağı yapılar dayanıklı, toksik yayılımlardan arındırılmış, üst düzey performans sunan kerpiçten inşa edilecek.100. Yıl Köyü projesi, sürdürülebilir ve uzun vadeli bir yatırım projesi olarak planlandı. Proje ile depremzedelerin orta vadede barınma ihtiyacının ücretsiz karşılanmasının yanı sıra uzun vadede binlerce üniversiteliye destek sağlaması amaçlanıyor.
ÖĞRENCİLERE BURS SAĞLANACAKTemeli atılan 100. Yıl Köyü’nün 3 ayda tamamlanması hedefleniyor. Depremzedelerin 3 yıl ücretsiz kullanacağı konutlar, daha sonra öğrenci yurdu olarak ve akademik personelin barınma/konaklama ihtiyacı ve bu amaçlarla kullanılması için üçüncü kişilere kiraya verilecek. 7 yıl boyunca bu şekilde kullanılacak konut ve sosyal tesislerden elde edilecek her türlü gelir, 6 Şubat ve 20 Şubat 2023 tarihlerinde meydana gelen depremden etkilenen jandarma personeli çocukları, depremzede lisans/ön lisans öğrencileri ile diğer öğrenciler silsilesi takip edilerek Jandarma Asayiş Vakfı ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından belirlenecek kişilere burs olarak verilecek. Böylece 3 yıl depremzedeler tarafından kullanılacak, 7 yıl da kiraya verilecek konutlar toplam 10 yılın sonunda tamamen Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine bedelsiz devredilecek. Üniversite bu konutları öğrenci yurdu, lojman ve destek birimleri olarak kullanmaya devam edecek.
Binlerce gönüllü katkı yaptıProjeyi sanatçıların, iş insanlarının, şirketlerin de yer aldığı binlerce gönüllü ve kuruluş hem bağışlarla hem de düzenledikleri çeşitli etkinliklerle destekledi. Depremde 11 yakınını kaybeden Hataylı oyuncu ve şarkıcı Uğur Aslan ile İlker Ayrık başta olmak üzere sanatçılar, iş insanları, sivil toplum kuruluşları ve binlerce gönüllünün projenin hayata geçirilmesi için yaptığı katkılarla hem nakdi hem ayni bağışlar toplandı.Diğer yandan @_yuzuncuyilkoyu adresli ve 100. Yıl Köyü isimli resmi X hesabından hem bağış ve katkı yapanlar hem de projeyle ilgili bilgiler paylaşılıyor. Katkıda bulunmak isteyenler bu hesaptan DM yoluyla bilgi alabiliyor.