40 bin taraftarın tepkisi

FENERBAHÇE – KONYASPOR maçının 10. Dakikasında gol pozisyonu yok iken Konyasporlu savunma oyuncusu Fenerbahçeli rakibini ceza sahası içinde düşürdü. Kurallara göre penaltı. Hakem “Devam” işareti ile oyunu durdurmadı. Yaklaşık 1.5 dakika boyunca 40 bin taraftar kulakları sağır edecek şiddette tepki göstererek “Devam” kararını protesto etti. Hakem oyunu durdurmaya ve VAR’a (görüntülü tetkik) başvurmak zorunda kaldı ve VAR kararı ile penaltıyı verdi. 13. Dakikada tabelada skor “FB: 1 – KS: 0” oldu.
Bana göre ise gerçek skor, “Taraftar: 1 – Hakem: 0” olmuştu.
1965 yılında DİYASPORA, dünya çapında bir eylem başlattı ve 24 Nisan gününü “Ermeni Soykırım Günü” ve 1915 yılında yaşanan olayları da “Müslüman Türklerin Hristiyan Ermenileri Soykırım yolu ile katlederek yok etmesi” diye ilan etti.
O yıl Güney Amerika’nın güneyindeki minik ülke Uruguay (bugün 3.5 milyon kişi) bir avuç Ermeni’nin ısrarlı baskısı sonucu parlamento kararı alarak biz Türkleri “Soykırımcı” ilan etti.
Türkiye, kendisine yönelik bu iftirayı duymadı. Nasıl duysun ki bkz. o yıl Türkiye’de neler yaşanmıştı:
Demirel, Şubat ayı Bütçe görüşmelerinde İnönü Hükümet’ini devirmiş, Ürgüplü Koalisyon Hükümeti’ni kurdurmuş,  kendisi de Başbakan Yardımcısı olmuştu.
İnönü, “CHP’nin Yolu, Orta’nın Solu”nu ilan etmiş ve Ekim seçiminde oy kaybetmişti.
Demirel, Demokrat Parti’nin mirasçısı Adalet Partisi’nin Genel Başkanı olarak katıldığı Ekim seçiminde partisini % 52+ oy ile Tek Başına İktidar yaparak Başbakan olmuştu.
Necip Fazıl, Yılbaşından birkaç gün önce “Ayasofya Cami Olmalı” girişimini başlatmıştı.
Görüldüğü 1965 yılında çok meşguldük, Uruguay’la – Muruguayla uğraşacak vaktimiz yoktu.
2011 yılında aleyhimize parlamento kararı alan Hristiyan ülke sayısı 17 olmuş ayrıca Vatikan da kervana katılmıştı. TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in şu açıklaması önemlidir:
“TBMM Başkanı olarak vurgulamak isterim ki, geleneksel dostluk ve ittifak ilişkileri içinde olduğumuz ülkelerin parlamentoları, Türkiye’ye karşı kin ve husumetin yandaşı olmamalıdırlar. AZİZ MİLLETİMİZ, BAZI ÜLKELERİN PARLAMENTOLARINDA 1915 OLAYLARI ÜZERİNE ALINAN SÖZDE SOYKIRIM KARARLARI KARŞISINDA ÇOK ŞİDDETLİ TEPKİ GÖSTERMEKTEDİR. Türkler bazı mihraklarca, işlemedikleri bir cürümle suçlanmaktadır, bunun mazur görülmesi mümkün değildir…”
Cumhuriyetimizin 100. Yılında sayı 30 oldu. Sayın Çiçek’in “… Milletimiz … parlamento kararlar karşısında çok şiddetli tepki göstermektedir.” beyanından sonraki 12  yılda 13 Hristiyan ülke daha aleyhimize karar almıştır.
Biz, TEKAR Vakfı olarak; milletimizin şiddetli tepkisini, çeşitli nedenlerle İLK ÜLKE olarak seçtiğimiz Polonya’ya göstermek istiyoruz. Ama ortada “şiddetli” değil hiç tepki göremiyoruz…
Bu durumda, Polonya’ya herhangi bir tepki gösterebilmek için önce tepkiyi oluşturmamız gerekiyor. İşin en zor yanı da bu. Çünkü tepkinin oluşturulması için başvurabileceğimiz medyanın kendisi Ermeni konusunu yılda tek bir gün hatırlıyor: 24 Nisan… İşimiz zor !