7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Kadın Yönetmenler Derneği tarafından, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Avrupa Sivil Düşün Projesi desteğiyle, Türk Tuborg A.Ş. ve Megapol Sponsorluğunda düzenlenen 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde ödüller Fransız Kültür Mekezi’nde yapılan törende sahiplerini buldu.
Ulusal Altın Makara Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda Maryna Er Gorbach imzalı Klondike En İyi Film Ödülü’nün sahibi olurken, yönetmen Biket İlhan adına verilen En İyi Yönetmen Ödülü Kar ve Ayı Filminin yönetmeni Selcen Ergun’a verildi. Uluslararası Altın Makara Uzun Metrajlı Film Ödülüne ise Mersiha Husagic’in Vişne Suyu filmi layık görüldü.
Kısa Candır ulusal kategorisinde Ece Akalın Alagöz’ün yönettiği Benim de jüri tarafından en iyi film ödülüne layık görülürken, Yasemin Demirci’nin Onun Kalesinde filmi Jüri Özel Ödülü kazandı. Uluslararası kategoride ise Sara Horvatic’in Keep İt Quiet en iyi film ödülü kazanırken, Brigitta Kanyaro imzalı Stille Post Jüri Özel Ödülü’yle ödüllendirildi. Kamera Göz Ulusal Belgesel Yarışması’nda Ekin İlkbağ, İdil Akkuş imzalı Düet en iyi belgesel film ödülü kazandı, jüri özel ödülü ise Neslihan Şeref Akpınar’ın İnsanoğlu belgeseline verildi. Uluslararası kategoride ise Rakel Aquirre imzalı Sew To Say ödüle layık bulundu. Uluslararası Animasyon Film dalında Sarah Saidan’ın Home Of The Heart filmi ödül kazandı, uluslararası deneysel dalının kazananı ise Şirin Bahar Demirel’in Zarafet ve Şiddet Arasında filmi oldu. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ulusal Kısa Film kategorisinde Ceyda Aşar’ın Burası Size Göre Değil filmini en iyi kısa film seçti, Ulusal Belgesel Film kategorisinin kazananı ise Somnur Vardar’ın Boşlukta filmi oldu.
ÖDÜLLERUlusal Altın Makara Uzun Metrajlı En İyi Film: Klondike – Maryna Er GorbachBiket İlhan En İyi Yönetmen Ödülü: Selcen Ergun – Kar ve Ayı Uluslararası Altın Makara Uzun Metrajlı Film: Cherry Juice / Vişne Suyu -Mersiha HusagicKamera Göz Ulusal Belgesel En İyi Film: Düet – Ekin İlkbağ, İdil AkkuşKamera Göz Ulusal Belgesel Film Jüri Özel Ödülü: İnsanoğlu – Neslihan Şeref Akpınar Kamera Göz Uluslararası Belgesel En İyi Film: Sew to Say – Rakel AguirreKısa Candır En İyi Ulusal Film: Benim de – Ece Akalın Alagöz Kısa Candır Ulusal Jüri Özel Ödülü: Onun Kalesinde – Yasemin Demirci Kısa Candır En İyi Uluslararası Film: Keep it Quiet – Sara HorvaticKısa Candır Uluslararası Jüri Özel Ödülü: Stille Post – Brigitta KanyaroUluslararası Animasyon En İyi Film: Home Of The Heart – Sarah Saidan Uluslararası Deneysel En İyi Film: Zarafet ve Şiddet Arasında -Şirin Bahar DemirelSİYAD En İyi Kısa Film: Burası Size Göre Değil – Ceyda AşarSİYAD En İyi Belgesel Film: Boşlukta: Somnur Vardar