Af beklentisi yine gündemde

Türkiye bu günlerde genel affın çıkmasını bekliyor. Binlerce ailenin gözü Meclis’ten çıkacak olan af yasasında.
Ülkemizde genel af ya da kısmi af çıkarılmasına yönelik hükümetin bir çalışma yapıp yapmadığı henüz netleşmedi.
En son Kovid-19 salgını sırasında 2020 yılının nisan ayında infaz kanununda yapılan değişikliklerle 120 bin kişi hapisten izinli olarak çıkmıştı. Mahkumlara verilen bu izin şimdiye kadar iki kez uzatıldı.
Bazı siyasetçiler her ne kadar af çıkacak dese de çalışmalar henüz Meclis gündemine gelmedi.
Genel af siyasi suçluları kapsayacak mı?
Tutuklu ve hükümlü yakınları af konusundaki beklentilerini sosyal medyadan yüksek sesle dile getiriyor.
Ülkemizde af çıkacaksa bile mağdurların da fikirlerinin alınması aslında gerekir.
Kamuoyunun gündeminde af konuşuluyor.
Cumhuriyetin 100. yılında bir genel af ya da kısmi af olacağı ileri sürülüyor. Aslında af ülkemizde hiçbir zaman gündemden düşmemişti. Her dönem iktidar değişikliğinde af gündeme gelmiştir. Bu yıllardır hep böyle gitti.
Burada Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları çok önemli.
Ülkemizde daha birkaç yıl önce af çıkarılmıştır. Burada binlerce mahkûm bu af yasasından faydalanmıştır. Cezaevleri o dönemlerde boşaltılmış. Şimdi ise cezaevlerinde binlerce mahkûm var. Bunların aileleri de perişan. Hükümetin bu af konusunu gündeme getirmesi gerekir. Mağdur olan binlerce kişi cezaevinde yatıyor. Birçok mahkûm ailesi perişan durumda evini geçindiremiyor.
Anayasa Mahkemesi’nin kararları var af çıkaracaksan eşitlik ilkesine uygun hareket etmelisin diyor. Af kanunu olacaksa Anayasaya göre TBMM’nin beşte üç gibi nitelikli çoğunluk ile karar vermesi lazım. Çünkü yeni af kanunu çıkarmak öyle kolay değil.
Ülkemizde af çıkmasın diye böyle bir nitelikli çoğunluk ön görmüş. Ülkemizde halen Rahşan Ecevit affı uygulanıyor. Rahşan Ecevit affına o dönemlerde çok tepki vardı. Daha sonraki hükümetler bu tepkileri görerek af konusuna fazla yanaşmadı.
Ülkemizde af uygulamalarının ana sebebi kanun koyucunun ceza adaleti ilkeleri ile bağdaşmayan popülist söylemlerle belli suçların cezalarını artırır. Af konusu Meclis açıldığında gündeme gelecek mi?
Bunu hep birlikte göreceğiz. Mahkûm ailelerinin gözü kulağı hükümetten gelecek müjdeli haberde.