Akçam: Özel müteahhitler de dahil edilmeli

Konut sorununu çözmek için İstanbul’da başlatılan Yarısı Bizden kampanyasını Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hakan Akçam değerlendirdi. Ev sahibi olmak isteyenler için iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Akçam, kampanyanın eksiklerinden de bahsetti. Ankara dahil Türkiye’nin bütün büyük şehirlerine kampanyanın yayılmasını istediklerini ifade eden Akçam, “Özel müteahhitlerin de kentsel dönüşümün imalatına dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
İstanbul’da ev sahibi olmak isteyenler büyük avantajlar sunan Yarısı Bizden kampanyasına ilişkin konuşan ATEM Başkanı Hakan Akçam, “700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi ve 100 bin TL tahliye desteği verilecek olması, bunun yanı sıra kredi ödemesinin evler bittikten sonra başlayacak olması ve ilk 2 yıl faiz ödenmemesi açıkçası ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için çok iyi bir fırsat. Fakat biz kampanyanın eksikleri olduğunu düşünüyoruz. Bunun için bakanlık yetkilileri bizim gibi meslek odaları ile fikir alışverişinde bulunabilir” diye konuştu.
“ANKARA’DA DA BAŞLATILMASINI BEKLİYORUZ”Yarısı Bizden kampanyasının geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Akçam şunlara değindi: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Yarısı Bizden’ kampanyası İstanbul’da başlatıldı. Bu kampanyaya ilişkin Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası olarak biz de fikirlerimizi söylemek isteriz. Artılarının yanı sıra eksileri olsa da öncelikle bu kampanyanın tüm Türkiye’ye yayılmasını ve Ankara’da da başlatılması bekliyoruz” dedi.
“EN BÜYÜK SORUN HİSSEDARIN KONUTUNU ALIRKEN ÖDEME YAPIP YAPMAYACAĞI”Kampanyaya ilişkin akıllarda bazı soru işaretleri olduğuna dikkat çeken Akçam, “Kampanyaya ilişkin fikirlerimize gelecek olursak en büyük sorun hissedarın konutunu alırken ödeme yapıp yapmayacağı. Bize göre kentsel dönüşüme dahil edilecek hissedarın ödemesiz bir şekilde konut almasının yolunun açılması gerekiyor. Vatandaş listesini verdiği zaman ödemesiz bir konut alabilmeyi ister. Bunun bu kampanyada mümkün olması gerekiyor ki hem alan hem de satan memnun olsun” ifadelerini kullandı.
“KREDİ ÖDEMESİ EVLER BİTTİKTEN SONRA BAŞLAYACAK”Kampanyanın ev sahibi olmak isteyenler için büyük fırsat olduğunu belirten Akçam, kampanyanın sunduğu kolaylıklara değindi. Akçam sözlerini şöyle sürdürdü:
“Genel anlamda bakınca ‘Yarısı Bizden’ kampanyası güzel ve konut sahibi olmanın zor olduğu şu günlerde yerinde bir kampanya. Çünkü devlet konut sahibi olacak kişiye birçok ayrıcalık tanıyor. 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi ve 100 bin TL tahliye desteği verilecek olması, bunun yanı sıra kredi ödemesinin evler bittikten sonra başlayacak olması ve ilk 2 yıl faiz ödenmemesi açıkçası ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için çok iyi bir fırsat. Fakat az önce bahsettiğim nedenlerden dolayı kampanya daha da iyileştirilmeli. Bunun için de bakanlık yetkilileri bizim gibi meslek odaları ile fikir alışverişinde bulunabilir.”
“ÖZEL MÜTEAHHİTLERİN DE DESTEĞİ ALINMALI”Kampanyaya şu ana kadar 1 milyon 233 bin başvuru yapıldığına vurgu yapan Akçam şunları söyleyerek sözlerini sonlandırdı:
“Sayılarla konuşmak gerekirse Cumhurbaşkanımızın da yaptığı açıklamalara göre kampanyaya bugüne kadar 1 milyon 233 bin bağımsız bölüm için başvuru yapıldı. Cumhurbaşkanımız, Yarısı Bizden kampanyasıyla toplamda 350 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu açıklamadan da yola çıkacak olursak biz, özel müteahhitlerin de kentsel dönüşümün imalatına dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bahsedilen sayılar çok yüksek. Eğer ki özel müteahhitlerin de desteği alınırsa daha sağlıklı ve kısa sürede kentsel dönüşüm tamamlanacaktır.”