Akşener: Yüzyılın baş psikopatı Netanyahu’dur

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Akşener, İYİ Parti’nin Sakarya Kocaali Belediye Başkan Adayını Kemal Din, Sakarya Sapanca Belediye Başkan Adayını Alparslan Kılıç olarak ilan etti. Akşener, İsrail ve Filistin çatışmalarına ilişkin açıklamalar yaparken Türkiye’nin Hamas politikasını eleştirdi. Akşener, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak yapman gereken Türkiye’nin terörün her türlüsüne, karşı olduğunu anlatmaktır” ifadelerini kullandı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü kutlamalarını hatırlatarak başlayan Akşener; “Sivas’taki heyecanı Kastamonu’da da izlemek, İstanbul’daki coşkuyu Manisa’da da hissetmek, Anıtkabir’e uzanan kuyruklardaki gururu Konya’da da görmek… İşte Cumhuriyet, tam anlamıyla budur. Cumhuriyetimiz, 81 ilimizi birbirine bağlayan bir gönül köprüsüdür.  Cumhuriyetimiz, her hayat tarzından, her meslekten, her coğrafyadan 85 milyon insanımızı eşitleyen, birleştiren ve kavuşturan bir yuvadır. Cumhuriyetimiz, nice zorluklarla sınanmış Türk milletini küllerinden doğuran, kaderini değiştiren bir müjdedir. Cumhuriyetimiz; babadan oğula geçen saltanatın yerine, egemenliği kayıtsız şartsız millete veren bir büyük medeniyet hamlesidir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Cumhuriyetimizin bu kıymetini bir an olsun unutturmayacağız! Atamızın en büyük emanetine her şart ve koşulda sahip çıkacağız! Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kılacağız” dedi.
“Her yüzyılda insanlığın başına bela olmuş, birkaç psikopat çıkıyor. İçinde bulunduğumuz yüzyılın, baş psikopatı da hiç şüphesiz ki Netanyahu’dur” diyen Akşener, “Hamas’ın saldırılarının, zamanlaması, her türlü şüpheye açıktır. Kime ve neye hizmet ettikleri de şüphelidir. Unutmayalım ki, bu saldırılar Netanyahu’nun toplumsal desteğinin, adeta eridiği bir dönemde gerçekleşti. İsrail’in yıllardır sürdürdüğü zulmün, bizzat İsrail toplumu tarafından eleştirildiği bir dönemde gerçekleşti. Kalıcı barıştan yana bir tavrın, İsrail’de iktidara gelmesinin hemen öncesinde gerçekleşti. Ve nitekim bugün İsrail halkı Netanyahu’nun saldırıya bilinçli olarak göz yumduğunu konuşuyor. İsrail Genelkurmayı’nın uyarılarını dikkate almadığını konuşuyor. Hatta ve hatta; Netanyahu’nun bu saldırıyı, bizzat organize etmiş olabileceğini bile konuşuyor” diye konuştu.
İktidarı dış politika üzerinden eleştiren Akşener, “Amacın nedir Sayın Erdoğan? Filistin’in haklılığını, zayıflatmak mı istiyorsun? Netanyahu terörüne, zemin kazandırmak mı istiyorsun? Yoksa; zaten aportta bekleyen dünya kamuoyunun, Filistinlileri, terörist diye etiketlemesini sağlamak mı istiyorsun? Seni buradan uyarıyorum, sorumsuzca yaptığın açıklamalarla Netanyahu’nun değirmenine su taşıyorsun. Türkiye’nin, bugüne kadar sergilediği, rasyonel duruşa ve üstlenmeye çalıştığı, ara bulucu rolüne, zarar veriyorsun. En büyük kötülüğü de Filistinli mazlumların, haklı davasına yapıyorsun. Senin Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak yapman gereken Türkiye’nin terörün her türlüsüne, karşı olduğunu anlatmaktır. Yapman gereken Filistinli çocukları, arasına sıkıştıkları, Netanyahu ve Hamas’tan, kurtarmanın yolunu aramaktır. Yapman gereken; Netanyahu’nun yazdığı senaryoya, figüran olmak değil; o kirli senaryoyu, bozan olmaktır. Yani aslında; Hamas’ın iletişim başkanı gibi değil, yüz yılını devirmiş büyük Türk devletinin Cumhurbaşkanı gibi davranmaktır”.