Ali Babacan’dan Can Atalay çağrısı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TBMM’de düzenlediği Haftalık Değerlendirme Toplantısı’nda Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay için verdiği tahliye kararının uygulanmamasına tepki gösterdi.
“HUKUK DEVLETİNDE KİMSE ‘BEN %52’Yİ ALDIM, HUKUK TANIMAM’ DİYEMEZ”Babacan, ilgili konuşmasını sosyal medya hesaplarından “Bir hukuk devletinde kimse ‘Ben %52’yi aldım, hukuk tanımam, kafama eseni yaparım’ diyemez. Hukukun olmadığı bir demokrasi; adaletsizliktir, yoksulluktur, yolsuzluktur, itibarsızlıktır. Sayın Erdoğan’ı ve herkesi derhâl hukuk devletinin gereğini yerine getirmeye davet ediyorum” notuyla paylaştı.
‘Can Atalay’ın Meclis çatısı altındaki hak etmiş olduğu yerini bir saat dahi kaybetmeden almasını talep ediyorum’
Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın derhal uygulanması gerektiğini ifade eden Babacan, şöyle konuştu:
“Demokratik bir hukuk devletinde seçimler tabii ki önemlidir ama hukuk da en az seçim sonuçları kadar önemlidir. Bir hukuk devletinde hiç kimse, ‘Ben %52’yi alıp cebime koydum, hukuk falan tanımam’ diyemez diyoruz. Hiç kimse ‘Halk beni seçti, kafama eseni yaparım’ diyemez diyoruz. O zaman o devlet, hukuk devleti olmaz. Demokrasi tabii ki seçimlerin olduğu bir yönetim sistemidir ama demokrasi hukukla bir anlam kazanır. Hukukun olmadığı bir demokrasi ancak kaos getirir.
Can Atalay’ın Meclis çatısı altındaki hak etmiş olduğu yerini bir saat dahi kaybetmeden almasını talep ediyorum. Hukukun olmadığı bir demokrasi, seçilenlerin keyfine göre yönetmesi demektir, vurdumduymazlık demektir. Hukukun olmadığı bir demokrasi, adaletsizlik demektir, yoksulluk demektir, yolsuzluk demektir ve dünyada itibarsızlık demektir.
Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bu süreçte dahil olan herkesi derhâl hukuk devletinin gereğini yerine davet ediyorum ve Can Atalay’ın Meclis çatısı altındaki hak etmiş olduğu yerini bir saat dahi kaybetmeden almasını talep ediyorum.”