American iş dünyasını anlamak – 8

LAWRENCE EDWARD PAGE (d.26.3.1973) VE SERGEY BRİN(D.21.8.1973) (ALPHABET INC. – GOOGLE)
2 Ekim 2015’te kurulan, ABD’de California Mountain View’daki Googleplex’de merkezi ola Alphabet şirketi Google şirketi ve ona bağlı diğer şirketleri bünyesinde toplayan bir ana holding – conglomerate – şirketidir. Calico, Capital G, Google, Google Fiber, GV, Intrinsic, İsomorphic Labs, Verily, Waymo, Wing’in bağlı olduğu holding gurupta 2023 Haziran’ı itibariyle 181,798 kişi çalışmaktadır. Şirketin 2022 satış geliri 282.8 milyar dolar, brüt karı 74.84 milyar dolar ve net karı 59.97 milyar dolar, şirketin toplam varlıkları 365.3 milyar dolardır. Firmanın kontrol hissesine Larry Page ve Sergey Brin sahiptir. Alphabet hisseleri 7 Şubat 2024 itibariyle Nasdaq’da  145.41 dolardan işlem görmekte idi. 2022 yılı Ekim’inde Alphabet piyasa değeri bir trilyon dolara ulaşan dördüncü ABD şirketi olmuştur.
Dünyanın üçüncü büyük bilgi teknolojisi şirketi olan Alphabet, Amazon, Apple, Meta veMicrosoft’la birlikte 5 büyükleri meydana getirmektedir. Google ve bağlı şirketlerin bir holding şirkete dönüştürülmesinin nedeni olarak Google’un faaliyetinin daha düzgün ve daha hesap verebilir hale getirilmesi ve internet dışındaki başka alanlarda faaliyet gösteren diğer şirketlerin her birinin otonom bir şirket olarak çalışmasını sağlamak olarak belirtilmiştir (Cade Metz : A new Company Called Alphabet Now Owns Google ’’ 10.8.2015.Archived). Google’un ortak kurucusu ve CEO’su Larry Page bu değişiklik sırasında CEO görevinden ayrılmış ve yerine şirketin ürün şefi Sundar Pichai bu göreve getirilmiştir. Daha önceki Teknik Danışman Eric Schmidt bu organizasyon değişimini kendisinin Page ve Brin’e önerdiğini söylemiştir.   Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’da yaptığı gibi her bağlı şirketi otonom yapmalarını ve her şirketin başına güçlü bir CEO getirmelerini tavsiye etmiştir. Bu öneriler böylece uygulanmaya konulmuştur. Bu değişimden önce Alphabet Google’a bağlı bir şirketti. Daha sonra A harfi ile başlamış olması nedeniyle holding için Alphabet adı tercih edilmiştir. Bütün değişim 2.19.2015’te tamamlanmıştır. 3.12.2019’da Page ve Brin şirketteki görevlerinden ayrılmışlar fakat şirket çalışanı olarak kalmışlar ve şirketteki kontrol hisse sahibi olma konumlarını sürdürmüşlerdir. 
20 Ocak 2023’te Pichai şirketin toplam global işgücünden 20.000 kişinin işine son vermiştir.
Alphabet’in ana şirketi Google’un şemsiyesi altında internetle ilgili şirketler toplanmıştır. Bunlar arasında Android mobile operating systems, You Tube ve GoogleSearch de bulunmaktadır ( Julia Greenberg; What Google, I Mean Alphabet, Looks Like Now, 10.8.2015), (Mark Bergen ; Eric Schmidt:Get Ready for’a Lot’ More Alphabet Companies’’ 13. 10. 2015), https://en.wikipedia.org/wiki/Alphabet – inc ,10.1.2024)
2017 yılında Alphabet Inc, sahip olduğu self – driving vehicle division Waymo’ ait olan self driving car technology  know how’ını  kullandığı gerekçesiyle Uber’e dava açmıştır. Bir eski Waymo mühendisinin Waymo’nun bu özel teknolojisine ait 14,000 dökümanı bilgisayardan indirip – download – Uber’de çalışmaya başlamasına dayanan bu ihtilaf, 2018 Şubat’ında davanın Waymo lehine bitmesi ve Uber’in 245 milyon dolar tazminat ödemesiyle sonuçlanmıştır. Waymo para yerine Uber’in %0.34 hissesine sahip olmuştur. 7 Haziran 2021’de Alpahbet İnc. Fransa’da bir anti -trust davasını kaybetti ve 270 milyon dolar tazminat ödedi. 2022 Mayıs’nda Rusya Google’un banka hesabına el koydu. Bu nedenle alacaklılarına ve çalışanlarına ödeme yapamayan Google Rusya’da iflas etmek zorunda kalmıştır. Fakat Google Search, You Tube, Gmail, Maps, Android ve Play hizmet vermeye devam etmiştir (Reuters ; Google’s Russian subsidiary submits bankruptcy declaration, 18.5.2022).   Bu arada 2023’teki işten çıkarmalar, çalışanların haberi olmadığından gerçekleştiği için şirket büyük eleştirilere uğramıştır.
 
Alphabet’in, daha doğrusu Google’un kurucu baş ortağı, 26.Mart. 1973, Lansing, Michigan doğumlu, 1997 -2001 Ağustos ve 2011 Nisan- 2015 Temmuz arasında şirketin CEO’luğunu yapan,   Larry Page 1995’te University of Michigan’dan Bilgisayar bilimleri konusunda  BS ve 1998’de Stanford Üniversity’den  de MS dereceleri almıştır. Page Google’un, Alphabet’in ve PageRank’in yaratıcısı olarak bilinmektedir. Lucinda Southworth ile evli olan Page’in iki çocuğu bulunmaktadır. Ocak 2024 yılında Page’in net varlığı 129 milyar dolar olarak saptanmıştır. Bloomberg Billionaires index’ine göre, o dünyanın en zengin sekizinci kişisidir. Flying car -uçan araba – konusundaki yeni şirketi Kitty Hawk ve Opener’a önemli miktarda yatırım yapmıştır. Page, aynı zamanda RangeRank , “a search ranking algorithm for Google”un isim babası ve yaratıcısıdır. 
Annesi Yahudi olan Page’in annesinin babası İsrail’e göç etmiştir. Page’in babası Protestan Carl Page Sr. University of Michigan’dan bilgisayar bilimleri konusunda Ph.D aldıktan sonra Michigan State University’de  aynı konuda profesör olarak görev yapmıştır. O “computer science” ve “artificial intelligence” tarihinde bir öncü olarak kabul edilir. Page’in annesi Gloria, Lyman Brigggs College’de bilgisayar programlama hocası olarak çalışmıştır. Page secular bir aile ortamında yetişmiş, o sekiz yaşında iken annesi ve babası boşanmıştır. Page babasının uzun süre hayat arkadaşı MSU’de profesör Joyce Wildenthal ve annesi Gloria ile çok iyi bir ilişki içinde çocukluğunu geçirmiştir. Bu dönemde aşırı derecede teknik ve bilgisayar dergileri ve kitap okumuştur. Müziğe meraklı olduğundan ailesi onu yazları Michigan Interlochen’deki müzik kampına göndermiştir. Flüt ve saksafon çalmakta usta olmuştur. Müzikte öğrendiği hızı Google’u kurmakta kullandığını belirten Page kendisiyle yapılan bir görüşmede, müzikteki zaman elemanının önemi bilgisini kavramış olduğunu, saniyenin milisaniyeleri içinde her şeyin olup bittiğini anladığını söylemiştir. (Nicholas Carlson; The Untold Story of Larry Page’ Incredible Comeback, Business Insider, 24.4.2014), Miguel Helft; How music education influenced Google CEO Larry Page, Fortune, 18. 11.2014)
Page daha altı yaşındayken bilgisayarla haşır neşir olmaya başlamış, ilkokulda ödevlerini “word processor” de yazan ilk öğrenci olmuştur. Küçük yaştan itibaren hep yeni bir şeyler icad etmenin peşinde koşmuştur. 12 yaşında iken bir şirket kurmayı planlamıştır. University of Michigan’da iken Lego’yu kullanarak bir “inkjet printer” icad etmiştir. Aynı üniversitede iken okulun otobüs sistemi yerine kişisel hızlı transit – personal rapid – transit- sistemi önermiştir.  Bu önerilen sistem sürücüsüz bir monoraili içermekteydi. Ayrıca “music synthesizer” yapabilecek bir yazılımı kullanacak bir şirket kurmak için gerekli bir iş planı – business plan – hazırlamıştır.
Page Stanford University’de Ph.D programında iken World Wide Web’in -WWW – matematik niteliklerini araştırmayı istemiş, bu konuda hocası Terry Winograd’tan büyük teşvik ve destek görmüştür. O, telepresence ve self driving cars konusunda araştırma yapmayı da düşünmüştür. Doktora öğrencisi Sergey Brin Page’n projesine katılmış, “Backrub” adını verdikleri proje ile ilgili ‘’The Anatomy of a Large – Scale Hypertextual Web Search Engine’’  başlığı ile yaptıkları araştırmayı tamamlamışlar ve yayınlamışlar. Bu yazı o günün internet tarihinde, internetten en çok indirilen doküman olmuştur (Sergey Brin, Lawrence Page; The anatomy of a large – scale hypertextual Web search engine, Amsterdam, Elsevier Science Publishers, April, 1998). “Wired” magazin kurucu ortağı  John Battelle, Page’in şu dediğini hatırlatmaktadır:  Ona göre “Bütün Web gevşek bir şekilde bir başkasıyla bağlantı kurmadır.  Her bağlantı miktarı ve kalitesini saptayacak bir yöntem geliştirilirse Web’in daha değerli bir yer olacaktır” (https://en.m.wikipedia.org/wiki/larry- Page -6.2.2024). Page “BackRub” konseptini geliştirdiği sırada Web’e 10 milyon doküman yüklenmişti, bilinmeyen miktarda link – kontak, bağlantı – kurulmuştu.  Bu büyük yaratığı yürütecek gereken mali kaynak sınırlı öğrenci bütçesini aşıyordu. Page bunu tam hesaplamadan işe başlamıştı. Bu karmaşık fikre katılma düşüncesi Brin’e de çok cazip gelmişti. Brin, üniversite kampüsünde konuşulan birçok proje arasında Backrub’ı seçti ve Page’ katıldı. İki ortak PageRank algoritmi geliştirerek, mevcut search engine – araştırma motorlarından – daha üstün bir araştırma motoru yapabileceklerini fark ettiler.  Page’in öğrenci lojmanındaki odasında işe başladılar. Burayı laboratuvar olarak kullandılar, ucuz bilgisayar parçalarından yeni bir alet yarattılar. Bu yeni araştırma motorunu Stanford’un broadband kampüs’ünde de denemeye ve Brin’in odasını da ofis ve programlama merkezi olarak kullanmaya başladılar. Yeni araştırma motoru tasarımlarını burada test ettiler. Yaptıkları araştırma motorunun popülaritesi kampüste artınca, gelen talebi karşılamak için, ek  “servirlere” ihtiyaç doğdu. 1996 Ağustos’unda Google’un ilk versiyonu sadece Stanford üniversitesi website’ında iken, İnternet kullanıcılarına da açıldı. 1998’de başladıkları projesinin potansiyelini kavradıklarını belirten Page, kısa bir sürede günde 10,000 sorgulamaya ulaştıklarını ve artık yapmak istedikleri işin gerçek olduğunu kabul ettiklerini söylüyor (John Batelle; Wired 13.08: The Birth of Google , Wired, 9.7.2015), ( the Economist; The Enlightenment Man, 4.12.2008)
Page ve Brin’in başardığı, Johannes Gutenberg’in icad ettiği baskı makinesi ile yarattığı devrim kadar önemliydi. Gutenberg’in buluşu ile mekanik baskı yoluyla çok miktarda kitap ve derginin, özellikle İncil’in baskısı sağlanmış ve bilginin yaygınlaşması kolaylaşmıştı ve Avrupa’da Rönesans’ın kapıları açılmıştı. Google ile de kişilerin bilgi edinmesi çok hızlı bir şekilde kolaylaşmış oldu. İki icad arasında bu konuda hiçbir buluş bilgi edinmeyi bu denli etkilememişti. İki ortağın yarattığı araştırma motoru ile web sınırları içinde bilgiye ulaşılıyordu. Onlar hedeflerini genişletti ve web ötesindeki bilgiye, kitapların digitizasyonuna ve sağlıkla ilgili bilgeye de ulaşmayı amaçları içine koydular.
1998’de üniversitedeki hocalardan, aile ve dost çevresinden sağlayabildikleri fonlarla Menlo Park’da bir ufak garaj kiraladılar. Sun Microsystems’in kurucu ortağı Andy Bechtolsheim daha Google Inc . şirket olarak tescil edilmemişken onlara 100,000 dolarlık bir çek verdi. Şirket henüz kurulmamış olduğundan bir süre çeki bankaya yatıramadılar. Google ilkin Googol olarak tescil edildi. İsim, yüz sıfırlı bir rakam büyüklüğündeki veriyi – bilgiyi – araştırma gücüne sahip bir search engine – araştırma motoru –  kurulması amacını temsil ediyordu. Şirketin CEO’su Page, genel müdürü Brin oldu. Şirketin misyonu “Dünya’nın bütün verisini -bilgisini organize etmek ve herkese açık ve kullanılabilir hale getirmek” diye belirlendi. Borç olarak toplanan 1 milyon dolar bu işe yatırıldı. 1999 yılında Google 25 milyon dolar “venture capital” sağladı ve günde 500,000 sorgulamaya ulaştı. 2000 yılı Haziran’nda Google bir milyar  web sahifesi – URL – Uniform Resource Locators-  indeksledi ve zamanın en kapsamlı  Web araştırma motoru  olma özelliğini kazandı ( Google; Google Launches World’s Largest Search Engine, Newsfrom Google, 26.6.2000).
2001 – 2011 arasında Silicon Valley’in iki büyük yatırımcısı Kleiner Perkins ve Sequoia Capital Birlikte Google’a 50 milyon dolar yatırım yaptılar. Eric Schmidt şirketin yönetim kurulu başkanı oldu. Page üründen sorumlu yan göreve kaydı. Schmidt’in yönetiminde Google önemli derecede büyümeye sahne oldu ve 20.8.2004’de halka açıldı. Schmidt dönemi 4 nisan 2011’e kadar sürdü. O tarihte Google 180 milyar dolar piyasa değerine ulaşmış ve 24.000 kişi çalıştıran bir şirket olmuştu.
2014 yılı Kasım’ında Page ailesinin The Carl Victor Page isimli Anma ( Yardım)  Vakfı bir milyar dolardan fazla varlığa sahipti ve birçok hastalıkla, eğitim, tıp, yoksulluk ve aile konularıyla ilgili olarak bağışlarda bulunmaktaydı. 2022 yılı başında vakfın varlığı 3.830 milyar dolara,  gelirleri 616 milyar dolara ve giderleri 309 milyar dolara ulaşmıştı.
Mühendislerin, mühendis olmayanlar tarafından yönetim ve denetimine karşı olan Page’in yönetim ilkeleri şöyle özetlenebilir:
1: Delege etme. Yapabileceğin şeyleri, daha çabuk, kendin yap.
2: Eğer yapılmakta olan bir işe katkın olmayacaksa araya girme.
3: Bürokrat olma
4: Fikirler yaştan daha önemlidir. Bir kişi genç olduğu için daha az saygı ve işbirliğini hak etmez.
5.En kötü şey, birisi bir şeyi yaparken onu dur yapma diye durdurmaktır. Eğer durduruyorsan, onların yaptıkları işi daha iyi yapmaları için yardım etmelisin.
Google’u kuran iki ortaktan diğeri 21 Ağustos 1973’te Rusya,  Moskova doğumlu Sergey Mikhailovich Brin’dir. Amerikan vatandaşı olan Brin University of Maryland’ı (BS) ve Stanford University’i (MS) bitirmiştir. Bloomberg Billionaires Index’ine göre Ocak, 2024’te 114 milyar dolar varlığı ile Brin dünyanın en zengin 9. kişisidir.  3 Aralık 2019’da Google’un bağlı olduğu holding şirketi Alphabet Inc.’in genel müdürlüğünden istifa eden, Yahudi bir aileden gelen Brin, altı yaşında iken ailesi ile birlikte Sovyetler Birliği’nden ABD’ye göç etmiştir. Babası Mikhail ve annesi Eugenia Brin Moscow State University mezunudur. Babası matematik profesörü olarak görev yaptığı the University of Maryland’dan emekli olmuştur. Annesi NASA’nın Goddard Space Flight Center’de araştırmacıdır.
Brin ailesi Moskova’da üç odalı bir apartman dairesinde Sergey’in babasının annesi ile beraber yaşıyorken, baba Mikhail, Polonya’da Varşova’da bir matematik konferansından döndükten sonra ABD’ye göçe karar verir. 1978 yılında aile ülkeden çıkış vizesi için başvuruda bulunur. Baba Mikail  bulunduğu görevden derhal alınır. Anne Eugenia da işinden ayrılmak zorunda kalır. Takip eden sekiz ay süresince, gelirleri yok olan aile, geçinebilmek için garsonluk yapmak zorunda kalır.  Korku içinde vize verilip verilmeyeceğini beklerler. 1979 Mayıs’ında vize almayı başarırlar. Aile önce Viyana, daha sonra Paris’e gider. Baba Mikail, 25 Ekim 1979’da the University of Maryland’da görev alıncaya kadar the Hebrew Immigrant Aid Society’den yardım alır.
Sergey Brin ilkokul, ortaokul ve lisede başarılıdır. Babası da ona evde sürekli matematik dersleri verir. Maryland’daki Eleanor Roosevelt High School’u bitiren Brin, 1990 Eylül’ünde başladığı the University of Maryland’dan bilgisayar ve matematik dalında 1993 yılında 19 yaşında iken BS derecesi alır. Mathematica’yı geliştiren Wolfram Research’de 1993’te staj yapmaya başlar. The National Science Foundation’dan aldığı bursla Stanford University’de bilgisayar dalında 1995 yılında MS derecesini tamamlar. 2008’de, daha önce başladığı PhD programını yarıda bırakır. Stanford’ta öğrenci oriyantasyon toplantısında Larry Page’le tanışır. Ve arkadaşlıkları başlar. Araştırmalarının sonucunda yazdıkları “The Anatomy of a Large – Scale Hyper textual Web Search Engine” başlıklı makale alanında bir köşe taşı olur. Daha önce anlatıldığı gibi Google’un doğması için gerekli ilk adımlar böylece atılmış olur.
Yahudi bir aile ortamında yetişmiş olmasına karşın dindar olmayan Brin 2007’de analist, girişimci Anne Wojcicki ile Bahamalar’da evlendi. 2008’de bir erkek çocuk, 2011’de bir kız çocuk sahibi oldular. Brin Google Glass şirketinin pazarlama direktörü Amanda Rosenberg ile ilişki kurunca, evlilikleri 2015’te sona erdi. 7 Kasım 2018’de Legal Tech firmasının kurucusu Nicole Shanahan’la evlenen Brin bir kız çocuk sahibi olduktan sonra, evliliğini 4 Ocak 2022’ye kadar sürdürebildi.
Brin’in annesi Eugenia, Parkinson hastalığına yakalandıktan sonra, Forbes’a göre Brin bu hastalık hakkında araştırma yapılması amacıyla The University of Maryland School of Medicine’e bir milyar dolar bağışta bulundu. Brin ve Wojcicki, ayrılmış olmalarına rağmen birlikte kurdukları the Brin and Wojcicki Vakfını yönetmektedirler (http://en.m.wikipedia.org/wiki/Sergey – Brin . 7.2.2024)
Brin Demokrat Parti taraftarıdır. Barack Obama Kampanyasını desteklemiştir. Brin ve Page birlikte Boeing 767 – 200 ve Dassault/ Dornier Alpha Jet sahibidir. Bu uçaklar ve Google üst düzey yöneticilerinin kullandığı iki Gulfstream V uçağı için yılda 1.3 milyon dolar, hangar kirası ödenmektedir. Brin airship üreten LTA Research & Exploration LLC şirketinin destekçisidir. 2023 Ekim’inde şirket 124 metre boyundaki Pathfinder 1 için deneme uçuşu izni almıştır. Moffett Field ve komşu Palo Alto Havalimanı’nda 460 metre yüksekliğe kadar uçuş yapabilecektir. 2008 Haziran’ında Brin uzay turizm şirketi Virginia merkezli Space Adventures şirketine de 4.5 milyon dolarla ortak olmuştur. Page ve Prin bu güne kadar bir çok ödül almış, çok önemli kurumlar tarafından onların üstün nitelikteki başarıları kutlanmıştır. 18.2.2024.