Anahtarcı ve çilingirler tedarikçiler ile bir araya geldi

Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın, üyeleri ile üretici tedarikçileri bir araya getirdiği ve son teknoloji yeni ürünlerin tanıtımının yapılarak, kullanımının uygulamalı olarak gösterildiği toplantı, ANKESOB Abdullah Caner Toplantı Salonu’nda yoğun katılımla gerçekleşti. Anahtarcı ve çilingirlerin her zaman yanında olan ‘üretici/tedarikçi firmalarla oda üyesi esnaf ve sanatkarlar el ele’ sloganıyla ilk kez bir buluşma gerçekleştirdiklerini belirten Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Polat, konuşmasında; yönetim olarak göreve geldikleri günden bugüne üyelerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaya yönelik sundukları hizmetleri anlattı, gerçekleştirilen proje ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Anahtarcılık ve çilingirlik mesleğinin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmesini sağlamak, mesleğin gereklerinin yerine getirilmesi ve meslek mensuplarının değişim potansiyeline entegre olması noktasında da uyarılarda bulunan Oda Başkanı Polat, şunları ifade etti: “Göreve geldiğimiz günden bugüne haklarınızı korumak ve üyelerimizi en iyi şekilde temsil etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Hepimizin kolunda altın bilezik var. Hepimizin yaptığı iş çok değerli. Mesleğimize sahip çıkmalıyız. Birlik ve beraberlik içerisinde olmak bizi daha güçlü kılar. Mesleğimizi ileri taşımak için hepimize görev düşüyor. Mesleğimizi yaparken, müşteri ile ilişkilerimize engel olacak her türlü olumsuzluktan uzak durmalıyız. Meslektaşlar olarak birbirimize karşı her zaman saygı ve güven duygularını gözeterek işlerimizi yapmaya gayret etmeliyiz. İşlerimize sıkı sıkı sarılmalıyız. Odamız tarafından günün şartlarına göre hazırlanan ve Birliğimizce onaylanan fiyat tarifelerine mutlaka uyulması gerekiyor. Anahtar fiyatları ve çilingir hizmeti konusunda lütfen bölgeler arası farklılık göstermesin, kurallara uyalım. Yaptığımız işin güvene dayalı önemli bir iş olduğu bilinciyle hareket etmeliyiz. İleride oluşabilecek bazı sorunların önüne geçilmesi açısından açılacak kapı ve kilit için mutlaka tutanak tutulmalı ve Odamız üyesi olduğunuzu gösterir meslek kartlarınızı mutlaka takmalısınız. Her zaman için öncelik müşteri memnuniyeti olmalıdır. Yenilikçi olmalıyız, gelişen teknoloji ve dönüşen yaşam standartları çerçevesinde bizler de değişime hazırlıklı ve uyumlu olmalıyız. Aksi takdirde rekabette yenik düşeriz.”
Başkan Polat’ın ardından anahtar ve çilingirlik sektöründe üretici/tedarikçi olarak faaliyet gösteren firma temsilcileri de oda üyelerine hitaben birer konuşma yaparak, kendi firmaları, ürünleri ve yetkinlikleri hakkında bilgilendirmede bulundu.
Master Teknik Tasarım Yöneticisi Hasan Odabaş, “Bizler üretici, sizler ise bizim uygulayıcılarımızsınız. 7/24 hizmet şeklinde çok özel bir iş yapıyorsunuz. Sizler aslında biz üretici tedarikçiler için Ar-Ge niteliği taşıyorsunuz. Dolayısıyla sizin için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Sizlerle aynı mesleği yurt dışında yapanların daha az saatte daha fazla kazanç elde ettiklerini söylemek doğru olur. Ülkemizde anahtarcılık yapanların yurt dışında çalışanlardan çok daha başarılı olduklarını bir gerçek.” dedi.
Seven Güvenlik Sistemleri Firma Ortağı Barış Yurtsever, immobilizer üzerine yoğunlaştıklarını belirterek, teknolojik gelişmeleri takip ederek sektöre en iyi şekilde hizmet verme gayreti içerisinde olduklarını kaydetti.
Akıllı kilit ve alarm sistemi üreten Desi (Alarm) Türkiye Kurumsal Satış Müdürü İrfan Naçar da yapay zekanın da dahil olduğu kilit ve alarmın buluştuğu ürün sistemlerini anlattı, hayatı kolaylaştırmak için çalıştıklarını ve müşteri ne isterse çözümüne odaklandıklarını söyledi.
Merter Kilit Şirket Müdürü Bekir Doğaner, mesleğin hızla değiştiğini, konut, işyeri ve oto anahtar-kilit teknolojisinin de hız kesmeden geliştiğini ve her geçen gün yeniliklerin devreye girdiğini, bu sürece adapte olamayanın, kendisini geliştiremeyen çilingirin ilerleyen zamanda kapı bile açamayacağını belirtti.
Ayrı bir salonda tedarikçi firmalar tarafından ürünlerin teşhir ve uygulamalı bir şekilde tanıtımlarının da yapıldığı programın son bölümünde ise üretici/tedarikçi firmaların destekleri ile düzenlenen sektörel alet ve ekipmandan oluşan hediye çekilişi yapıldı, hemen hemen her katılımcıya bir hediye takdim edildi.