Ankaragüçlüler destek nöbetinde

MKE Ankaragücü eski başkanı Faruk Koca’nın tutuklanması ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun (PFDK) hem MKE Ankaragücü kulübüne hem de Faruk Koca’ya ceza vermesi Ankaragüçlü camiada tepkiyle karşılandı. Ankaragüçlü taraftarlar MKE Ankaragücü Tandoğan Tesisleri’nde çadır kurarak tepkilerini ortaya koydular. Ankaragüçlü tribün grupları tutuklanan eski başkan Faruk Koca serbest bırakılana kadar MKE Ankaragücü Tandoğan Tesislerinde destek nöbetine devam edeceklerini ifade ettiler.
‘ANKARAGÜCÜ VE ANADOLU TAKIMLARI İLE TARAFTARLARI İÇİN BURADAYIZ’Tandoğan tesislerinde MKE Ankaragücü’ne ve Faruk Koca’ya destek için bulunan MKE Ankaragüçlü taraftarlar adına  Kenan Kenan gazetemize yaptığı açıklamada,
“Biz her zaman olduğu gibi yapılan haksızlığın karşısındayız. Hangi başkan olursa olsun. Tüm başkanlarımızın arkasındayız. Bizim şuan ki mücadelemiz Faruk Koca ve Ankaragücü için ama tüm Anadolu takımları ve taraftarları için buradayız. Yapılan haksızlıklara karşı koymak için buradayız. Bugün bize yapılan birşey değil. Biz bugün bu birliği göstermezsek Anadolu takımları, Anadolu taraftarları ezilmeye devam edecek. O yüzden hep birlikte bu mücadelenin içinde olacağız. Anadolu takımlarına da bu konuda bilgi verdik. Belirli takımlar zaten can ciğer kardeşimiz. Onlar cezalı olduğumuz maçlarda 6. dakikada Ankaragücü şeklinde tezahüratlarını yapacaklar. Birlik mesajlarını gösterecekler. Onlarla da bağlantı içerisindeyiz. Bu mücadelede önce Ankaragücü ve Faruk Koca için daha sonra da tüm Anadolu takımları ve Anadolu taraftarları için buradayız” diye konuştu.
Kenan Kenan, Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım’ın hapis cezası almasına karşın ne taraftarın ne de saha kapatma gibi cezalar olmadığına vurgu yaparak, PFDK’nin Ankaragücü’ne seyircisiz oynama cezası verilmesi karşısında Ankaragüçlü taraftarları da cezalandırmasına tepki göstererek, “ Seyircisiz oynama cezasını anlayamadık. Taraftarın sahaya girme durumu yok. Tabii ki başkanımızın yaptığını savunmuyoruz. Bir anlık saniyelik bir olay. Bir ay önce fair play ödülü verip Türkiye2nin takdir ettiği başkan derken Büyükekşi’nin Gaziantep Başkanı iken verdiği demeçler var. Bunula ilgili taraftar birlikleri olarak geniş bir birliktelikle 19.10’da tüm Türkiye’ye bir basın açıklaması yapacağız. Biz önce başkanımız Faruk Koca, Ankaragücü ve tüm Anadolu takımları ve taraftarlarının yanındayız. Bunun için de mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanımız da bu konuya değinirse niçin burada olduğumuzu ve anlarsa seviniriz. Saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.
FARUK KOCA’YA SÜREKLİ HAK MAHRUMİYETİ CEZASITürkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), MKE Ankaragücü Kulübüne ve Faruk Koca’ya verilen cezaları açıkladı. TFF’den yapılan açıklamada, MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının ardından yaşanan olaylar sonrasında kurul, Faruk Koca’ya 5 yıl hak mahrumiyeti, üç yılı aşan ceza bakımından da sürekli hak mahrumiyeti cezası verildiğini duyurdu. Kurul, başkent ekibine 5 resmi müsabakayı seyircisiz oynama ve 2 milyon lira da ceza verildiğini kaydetti. MKE Ankaragücü ayrıca çirkin ve kötü tezahüratın sezon içinde ikinci kez gerçekleşmesi nedeniyle 200 bin lira ile cezalandırıldı. MKE Ankaragücü’nün idarecilerinden Gülsen Yılmaz ve Cengiz Gökay ihtar cezası alırken, Cahit Şahin ihtarın yanı sıra 75 gün hak mahrumiyeti ve 140 bin lira, Yusuf Buğra Tanık ise 45 gün hak mahrumiyeti ile 210 bin lira para cezası aldı.
TFF açıklamasında, kulüp görevlilerinden Şahin Yunus Şahin ve Kenan Çelikkaya’nın da sürekli hak mahrumiyeti cezası verildiği kaydedilirken, İsmail Develi, Mücahid Osman Karabay, Burak Koca, Hakan Apaydın ve Ahmet Öztürk’ün ihtar cezası aldığı belirtildi.
ANKARAGÜCÜ, PFDK’NİN VERDİĞİ CEZALARA İTİRAZ EDİYORMKE Ankaragücü Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Hüseyin Aytekin, Çaykur Rizespor ile oynadıkları maçın ardından yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun (PFDK) verdiği cezalara itiraz edeceklerini belirtti. Aytekin, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun 14.12.2023 tarih ve 34 sayılı toplantısında alınmış olan kararlara karşı kulübümüz tarafından TFF Tahkim Kurulu nezdinde itiraz haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz” ifadelerini kullandı.