ArtAnkara heyecanı başladı

ArtAnkara heyecanı tüm hızıyla başladı. ATO Congresium’da ödül töreni ve özel gösterimle sanatseverlerle buluşan fuar, Başkentin kültür sanat camiasını bir araya getirerek renkli görüntülere sahne oldu.
Ulusal ve uluslararası galeriler, müzeler, sanat inisiyatifleri, özel koleksiyonlar, sanat okulları, sanat projeleri ve sanat malzemeleri üreten firmaların yer aldığı fuar, sektörün aktörlerini bir araya getirmesi hususunda da büyük önem teşkil ediyor. Katılımcı galeriler arasında; Amerika Birleşik Devletleri’nden Rusya’ya, İran’dan Meksika ve Güney Kore’ye kadar geniş bir yelpaze mevcut.
2024 yılının “Türk-Macar Kültür Yılı” ilan edilmesi sebebiyle bu yıl fuarın kardeş ülkesi ilan edilen Macaristan’dan gelen Sanatçı Dominica Acs’ın flüt konseriyle başlayıp, açılış konuşması ve ödül töreniyle süren özel gösterim Başkenti sanata doyurdu.
ArtAnkara’nın gelenekselleşen ödüllerinden “Sanatçı Onur Ödülü”, “Kurum Onur Ödülü” ve “Sanata Katkı Ödülü”nün yanı sıra; fuarın 10.yılına özel “Sanat Yazarı Onur Ödülü”, “Sanat Projesi Onur Ödülü”, “Umut Veren Genç Sanatçı Onur Ödülü”, “Koleksiyoner Onur Ödülü”, “Sanat Müzesi Onur Ödülü”, “Sanat Medyası Onur Ödülü”, “Kardeş Ülke Onur Ödülü” kategorilerinde 7 ayrı ödülle beraber, bu sene toplamda 10 ödül sahibini buldu.
BİLGİN AYGÜL: HEM FİZİKSEL HEM DE NİTELİKSEL SINIRLARI ZORLADIKAçılış konuşmasını yapan ATİS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, fuarın 10. kez kapılarını açıyor olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, şunları söyledi; “10 yıldır birlikte sürdürdüğümüz bu fuarı daha ileri taşıyabilmek için ilk günden kurguladığımız gibi Anadolu’nun komşu ve çevre illerinin sanat piyasalarına yön veren, onları buluşturan, sanat şöleni şeklinde bir fuar yaşama geçirmek istedik. Her yıl üzerine koyarak gittik ve içinde bulunduğumuz mekanın hem fiziksel sınırlarını hem de niteliksel sınırları zorladık ve hayalimizin belki de yarısını yakaladık. Nitelik olarak da sizlere keyif verecek bir süreç olacağını düşünüyorum. Umarım bir dahaki sene de çok daha farklı bir fuarda buluşur bu keyfi birlikte yaşarız.”
DODİ DÜNDAR: ARTANKARA’YI ÜLKEMİZİN ÇAĞDAŞLAŞMA MANİFESTOSU OLARAK GÖRÜYORUMBirleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) Başkanı Süleyman Dodi Dündar, “Manzara ortada. Hakikaten çok güzel bir tabloyla karşı karşıyayız. Ben ArtAnkara’yı Atatürk’ün işaret ettiği yolda ülkemizin bir çağdaşlaşma manifestosu olarak görüyorum. Bu anlamda katkı sunan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.
BEDRİ BAKYAM: SANAT SAVAŞA KARŞI EN İYİ PANZEHİRDİRUluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam ise şunları söyledi; “Artankara’nın onuncu yılında bilmeliyiz ki kişisel takipler ve ısrarlar olamasa buna benzer büyük girişim ve faaliyetler kolay kolay gün ışığına çıkamaz. Tabii ki fuarın onuncu yılını devirmiş olması rüştünü ispat etmiş olması anlamına da geliyor. Sanat ülkeler arasında barış, dostluk demektir ve savaşa karşı daima en iyi panzehirdir. Unutmayalım ki bu buluşma Atatürk’ün başkenti Ankara’da oluyor. Cumhuriyetimizin yeni asrına girdiğimiz 2024 yılında fuarın onuncu yılını kutlaması bu buluşmaya ayrı bir önem kazandırıyor. Dolayısıyla tüm katılımcı sanatçı ve galerileri, iştirak eden siz sanatseverleri sevgiyle kutluyor ve kucaklıyorum.”
Açılışta konuşan fuarın kardeş ülkesi Maceristan Büyükelçisi Yardımcısı David Horvath ise Maceristan Büyükelçisi Viktor Mátis’in bu hafta Maceristan’da olduğunu ve ArtAnkara’da Maceristan Büyükelçiliği’ni temsil etmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek şunları söyledi,  “Maceristan ve Türkiye, 100 yıllık diplomatik ilişkileri anmak için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları ile iş birliği içerisinde Türkiye’de 100 etkinlik düzenlemeyi planlıyor. Bu etkinlikler İstanbul’daki Macar Kültür Merkezi tarafından organize ediliyor. Kültürün farklı şekilleriyle ilgilenen herkesi Türkiye’deki kültür etkinliklerimizi takip etmek üzere kültür merkezi sosyal medya hesabımıza davet ediyorum. Kültür etkinlikleri çatısı altında yalnızca geleneksel sanat biçimlerini değil Maceristan Çağdaş Sanatı’nı da sergilemeyi arzu ediyoruz. Bu sebeple Maceristan’ın Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı ArtAnkara’nın onur konuğu olması bizim için özellikle önem arz ediyor. ArtAnkara’ya Macar sergisine ev sahipliği yaptığı için ve Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür Merkezi’nin hazırlanmasındaki iş birliği için teşekkür etmek istiyorum.”
Ödüller ise şöyle,
Sanatçı Onur Ödülü Yalçın Gökçebağ’a
Sanata Katkı Onur Ödülü İsmail Küçükkaya adına Zeki Sezer’e
Kurum Onur Ödülü Artam Antik A.Ş. Müzeyede adına Neslihan Şener’e
Sanat Medyası Onur Ödülü Artdog İstanbul Adına Melike Ayça Güzel
Sanat Projesi Onur Ödülü Alper Özkan’a
Umut Veren Genç Sanatçı Onur Ödülü Emine Bostancı’ya
Koleksiyoner Onur Ödülü Ulaş Değirmenci’ye
Sanat Müzesi Onur Ödülü Hacettepe Üniversitesi adına Dilek Karaziz Şener’e
Sanat Yazarı Onur Ödülü Derya Yücel’e
Kardeş Ülke Onur Ödülü ise Maceristan adına Maceristan Büyükelçisi Yardımcısı David Horvath’a verildi.
Fuar 10 Mart’a dek Başkenti renklendirmeye devam edecek. Öğrenci biletinin 75 TL, tam biletin 150 TL olduğu ArtAnkara 2024, perşembeden cumartesiye 10.00 – 20.00 ve son gün ise 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.