Asgari ücrete en az 50 zam yapılmalı

Çalışanların cevabını merakla beklediği konuyla ilgili geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyorum” demişti. Öte yandan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun masasına gelecek ilk rakam 6 aylık enflasyon tahmini ile hesaplanan asgari ücret olacak. Buna göre; Yüzde 37,76’lık 6 aylık enflasyon tahminine net asgari ücrette 15.707,39 TL rakamında pazarlıkların başlaması bekleniyor. Asgari ücrete en az yüzde 50 oranında zam yapılması gerektiğini söyleyen Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, “Yüzde 50 zam dahi asgari ücretlinin alım gücünü şu anki alım gücünün altında kalır. Bu artışı enflasyonu körükler gerekçesi ile yapılmazsa asgari ücretli açlık sınırının çok altına ve çok daha düşük bir alım gücü ile karşı karşıya kalacaktır” diye konuştu. 
Asgari ücrete az yüzde 50 zam yapılması gerektiğini söyleyen Babuşcu, “6 aylık enflasyon ortalaması yüzde 37-38 olacaktır. Yüzde 10’da refah payı koyarsanız yüzde 48 olur. Olması gereken yüzde 50. Asgari ücrete en az 50 civarında bir zam yapılmalı. Bu da 17 bin 100 lira yapar. Yüzde 50 zam dahi asgari ücretlinin alım gücünü şu anki alım gücünün altında kalır. Şirketler için de bu zor tabi ki. Şirketlerde bir şekilde bunu fiyatlara yansıtacaktır. Bu artışı enflasyonu körükler gerekçesi ile yapılmazsa asgari ücretli açlık sınırının çok altına ve çok daha düşük bir alım gücü ile karşı karşıya kalacaktır. İki taraf için de ciddi sıkıntılı bir durum fakat burada tercih edilmesi gereken asgari ücretliler olmalı” dedi. 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in tahmini enflasyon oranında zam yapılması önerisini de değerlendiren Babuşcu, “İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ise tahmin edilen enflasyon oranında bir artış talep ediyor. Yani yüzde 33. Eğer yıllık zam yapılacaksa Avdağiç’e göre yüzde 33, 6 aylık yapılacak ise de yüzde 17 ila 20 civarında bir arış talep ediyor. Bu artışla asgari ücretlinin geçinmesi mümkün değil. Asgari ücretli öyle bir zam ile alım gücünü tamamen kaybeder. İTO Başkanının önerdiği zam oranı hesaplandığında yani yüzde 20’lik bir artış yapılırsa 13 bin 680 lira olur. Açlık sınırı şu anda 14 bin lira civarında zaten” ifadelerini kullandı.