ATA Parti merkez binasına kavuştu

Devlet Eski Bakanlarından Namık Kemal Zeybek’in Genel Başkanlığını üstlendiği ATA Parti, Genel Merkez Binasına kavuştu. Anıtkabir’de Atatürk’ün Manevi huzurunda başlayan ve Genel Merkez binası önünde devam eden etkinlikte Başkan Zeybek parti hakkında açıklamalarda bulundu.
Namık Kemal Zeybek ile beraberindeki ATA Parti heyeti, ATA Parti’nin merkez binasına kavuşması dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti. Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan heyet, ardından saygı duruşunda bulundu. Buradan Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Zeybek, imzaladığı metni okudu.
Zeybek, şunları kaydetti; “Ata Parti kurucuları olarak size geldik. Size saygılarımızı sunduk, önünüzde başımızı eğdik. Türklük bilinciyle, bilim yolundan giderek bize bir yurt, bir devlet kazandırdınız. Bize Türklük bilinci ile bir ulusa bağlı olmanın bilincini verdiniz. Türk devrimi yolumuzu belirleyen ana ilkedir. Yeniden Türk devrimini sizin gerçekleştirdiğiniz büyük devrimin ve sizin ilkelerinizin doğrultusunda gerçekleştireceğiz. Yolunuz yolumuzdur. ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sözünüz güç kaynağımızdır. Gücümüzü sizden, ışığı da ülkünüzden ve ilkenizden alıyoruz. Tanrı Türk’e kut versin diyoruz.”
Genel Başkan Zeybek ve beraberindeki heyet, Anıtkabir ziyaretinin ardından parti binasına geçti. Parti heyeti, Zeybek rehberliğinde parti binasını gezdi ve ardından kurdele kesme töreni gerçekleştirildi.
Zeybek açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Bugün tarihi bir gün. Balıklar denizin içindedirler ama denizi bilmezler. Böyle tarihi günlerde bulunanlar ve buluşanlar da o anda ne kadar önemli ve ne kadar büyük bir işin başlangıcında yer aldığını bilmeyebilirler. Bütün öngörümle söylüyorum, bu tarihi gün Türkiye’de yeni bir oluşumun ve akımın, sadece Türkiye sınırındakileri değil bütün bir Türklüğün yeniden doğuşu olacak. Bu yolun temelinde de Büyük Atatürk’ün Türk devrimi olacak. Bizim yolumuzun ışığı izinden gittiğimiz Büyük Atatürk’tür. Bu yepyeni değil, yeniden bir Türk Devrimidir. Mustafa Kemal Atatürk bu devrimi yaptı ancak bu devrim ne yazık ki bir kesintiye uğradı. Atatürk’ün Türk devrimin kökleri tarihin çok derinlerindedir. Tarihin derinliklerine gitmezsek bugünü ve geleceği anlayamayız.”
‘DEVLETE BİLİM EGEMEN OLMALIDIR’Türk Devleti’nin yeniden akıl ve bilimle yönetilmesi gerektiğine vurgu yapan Zeybek, “Atatürk döneminde bilim ışığından yürüdüğü için devlet yükseldi. İnsanlık tarihinde hangi devlet, dini devlet dini yaptıysa dini de bozdu devleti de çökertti. Bunu çözemezsek hiçbir şeyi çözemeyiz. Devlet ve din ayrışmalı, devlete bilim egemen olmalıdır” diye konuştu.
Genel Başkan Zeybek iktidara geldiklerinde çağdaş demokrasinin gereklerini uygulayacağını ifade ederek, “Diyaneti devletin sırtından alıp vakfın sırtına vereceğiz. Alevilerin, Şiilerin, Türk Ortodoksları’nın din hizmetleri başkanlığını kuracağız, bu başkanlık sadece denetim yapacak. Türk devletlerinde inançlar özgürdür, devlet dayatmaz. Devleti çağdaşlaştıracağız, kurultay esas olacak. Yeniden çağdaş demokrasinin gereklerinden birisi olan kuvvetler ayrılığını benimseyeceğiz. Yargı bağımsız olacak. İleri demokrasiyi gerçekleştireceğiz. Ülkeye bilgi çağı kavramını getireceğiz. Türk Devletler Birliği hemen kurulacak ve Dünya dengelerini yeniden oluşturacak Suriyelilere biz ‘yerleşmeciler’ diyoruz. Yerleşmek için getiriliyor, amaç ülkeyi Araplaştırmak. Ne kadar Suriyeli varsa, vatandaş olanlar da dahil hepsini göndereceğiz” ifadelerini kullandı.
ATA Partisi’nin ekonomik görüşünün Atatürk’ün ekonomik görüşü olduğunu ifade eden Zeybek, “Devlet fabrika yapacak, özel sektörü de destekleyecek. Türkiye’de kaynak çok. İsrafı ve yolsuzluğu önlerseniz elinizde nereye koyacağınızı bilemeyeceğiniz kadar para olur. O parayla fabrika yapacak, üreteceğiz” dedi.
Açılış programı, dinletinin ardından son buldu.