Ataman’a yapılan haksızlık

Gelişmiş ülkelerdeki milliyetçilik yerine göre bilimsellik, eğitimde gelişmişlik, modernizasyon, adalete olan güven, doğa ve coğrafyayı tertemiz bırakma olarak görülür.
Bunları yaşayanların sporda yenilgileri, başarısızlıkları söz konusu olunca çirkeflikte de geri kalmayacaklarını her zaman görürüz.
İsrail basını da saygısızlığı takımın yenilgisini bahane ederek Ergin Ataman’a yapıyor.
Panathinaikos-Maccabi Tel Aviv maç sonucunu kabul edemeyen İsrail basını, Panathinaikos Baş antrenörü Ergin Ataman’ı kulüp sahibini de bahane ederek saygısızca ifadeler kullanıyor.
Kendilerine bu saygısız ve seviyesiz ifadeler kullanılmış olsa ne yapmazlardı ki…
Maccabi Tel Aviv takımı daha önce de defalarca Panathinaikos takımına yenilmiştir.
İlk defa bu kadar saldırıya geçmelerinin nedeni Takımın başında bir Türk’ün olmasıdır.
Kabullenemeyip kendilerinden olmayanı istemiyor, Yenilgiyi hazmedemiyor, Ellerinden gelen zorbalığı yapma cesaretini gösteriyor, Ve Türkün başarısını kıskanarak tehdit etmeye devam ediyorlar.
İsraillilerin her zaman yaptıkları gibi zorbalıklarından Ergin Ataman da nasibini aldı.
Savaşta her şey mübah anlayışıyla yeni doğmuş çocukları, anneleri ve masum insanları katleden bir guruptan çok şey beklememek gerekir.
Bunları yapanların sporu ne için yapılması gerektiğini anlamalarını beklemek saflık olur.
Bütün İsraillileri de aynı kefeye koymak haksızlık olur.
Dostlukmuş barış ve sağlıkmış bunlar sadece kendini kandıran ve hayal dünyasında yaşayan insanların söylemi olduğuna neredeyse inanacağım.
Bir taraftan ülkeleri birbirine yaklaştırmayı dostlukları pekiştirmeyi hedefleyeceksin, diğer taraftan dünyayı yok etmeyi isteyeceksin.
Parmak sallayarak İsrail’e geldiğinde görürsün diyecek bizi korkutmaya çalışacaksın.
Tehdit dili ve hareketlerinden sadece Ataman değil hiç kimse korkmaz.
Milliyetçilik rüzgarını bilimden, refahtan, adaletten ve eğitimden yana kullanmak varken savaş söylemleriyle öne çıkarmanın kimseye faydası olmayacaktır.
Ergin Ataman’ın yerinde İtalyan, Alman veya Amerikalı bir teknik heyet görevde olsa, aynı saldırının olacağını düşünmüyorum.
Bir Türk’ün başarısı kıskanılmaktadır.
Avrupa’nın klasik rekabeti, sevinçler ve sporda dostluk Maccabi Tel Aviv kazansaydı yerine gelecekti, kaybedince olmuyor…
Daha çok gelişip sporda başarılı olmalıyız ki dünya sporunda söz sahibi olalım.