Atatürk Koşusu heyecanı

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü nedeniyle her yıl düzenlenen Büyük Atatürk Koşusu bu yıl 88. kez koşulacak. Bu yıl  24 Aralık 2023 Pazar günü saat 10.30’da 88’incisi gerçekleştirilecek olan Büyük Atatürk Koşusu öncesinde Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, koşu ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Artunç  ile Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına Spor Hizmetleri Müdürü Soner  Başkaya katıldı. 
‘BAŞKENTE  YAKIŞIR BÜYÜKLÜKTE BİR ORGANİZASYON HALİNE GETİRECEĞİZ’ Atletizm Federasyonu Başkanı      Fatih Çintimar, bu yıl 88.si gerçekleştirilecek olan Büyük Atatürk Koşusu’nun Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişi ile ilgili o günü temsil eden ve yaklaşık 1936’dan bugüne kadar kesintisiz gerçekleştirildiğini belirtti.  
Başkan Çintimar, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a,  Ankara Valisi Vasip Şahin’e,  Gençlik ve Spor Ankara İl Müdürü Mustafa Çelik’e ve organizasyonun diğer destekçilerine teşekkür ederek,  
“88’incisini düzenleyeceğimiz Büyük Atatürk Koşusu’nu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya ilk gelişini temsilen Halk Evleri Komitesi Başkanı Nafi Üye, Zehra Türk ve Spor Kurulu Atletizm Federasyonu Başkanı Vildan Savaşır ile Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Fikret Adanır, Ankara’da 1936’da gerçekleştirmişler. Dikmen Keklik Pınarı’ndan başlayarak, Tren Garı’nda tamamlanan yarışmanın mesafesi 10 bin 800 metredir. Koşuyu 27 Aralık haftası gerçekleştiriyoruz. İlk yapıldığında da 27 Aralık haftasında pazar günü yapılmış, atletizmin geleneğinde yarışlar genelde pazar günü koşulur. Tüm dünyada bu böyledir” diye konuştu. 
Başkan Çintimar, 27 Aralık haftasında ilk pazar günü bu yarışı gerçekleştireceklerini belirterek, “Başkentin güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmasını arzu ediyoruz. Bu arzumuzla bu koşuyu 27 Aralık haftasında, 24 Aralık Pazar günü saat 10.30’da gerçekleştireceğiz. O gün sınavlar olduğu için yarışmanın başlangıç saati 10.30’a alındı. Parkur Keklik Pınarı’ndan başlayıp Tren Garı önünde tamamlanacak” dedi. 
İLK KOŞUYU MİLLİ ATLET GALİP DARILMAZ KAZANDI 1936’da koşulan ilk koşuyu milli atlet Galip Darılmaz’ın kazandığını da hatırlatan Çintimar, “Erkeklerde en fazla Şükrü Saban ve Mehmet Yurdadön 8’er kez kazanmış. Kadınlar 1992’de ilk defa başlamış ve Lale Öztürk kazanmış. Yabancı uyruklu sporcular, 2002’den itibaren katılmaya başlamış, 2014 yılında ise uluslararası statüye kavuşturularak uluslararası statüde yapılan bir yarışma haline getirilmiştir” ifadelerini kullandı. 
Fatih Çintimar, “Bu yıl bizimle birlikte destekçi firmaların olması ve bir organizasyon firmasının da bize bu konuda destek olmasıyla birlikte bu organizasyonu başkente yakışır büyüklükte bir organizasyon haline getireceğiz” dedi.  
BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU’NUN ÖNCEKİ PARKURDA YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR Başkan Çintimar, Büyük Atatürk Koşusu’nun eski güzergahında yapılması ile ilgili soruya, “ Güzergahla ilgili bu yıl değil ama önümüzdeki yıldan      itibaren değiştirilmesi ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Bu yıl o güzergah üzerinde yapılan sınavlardan    dolayı hem de bu yıl güzergahla ilgili değişikliği Sayın Valimizle henüz biz de tam anlamıyla netleştirip bu konuda bir görüşme sağlamadık. Önümüzdeki yıl itibarıyla koşunun eski güzergahında yapılması için gerekli çalışmaların yapılacağını düşünüyoruz. Geçen yıl yapılan anket sonucunda da eski parkura dönmesi konusunda talep vardı. Bunu da biz büyüklerimize ilettik. İnşallah onunla ilgili bir çalışma yapılıyor. Biz bu organizasyonu ne kadar güzelleştirirsek insanlar da o kadar görünür yere taşıyacaktır. Onun için de biz işin içine firmaları da katarak bunun görselliğini çok güzel bir hale getirip, aynen İstanbul’da , Kayseri’de, Konya’da olduğu gibi Ankara’da da aynı şekilde eski güzergahıyla bu organizasyonu gerçekleştireceğiz” dedi. 
‘BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU’NUN HEYECANINI HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ’ Toplantıya Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nü temsilen katılan Spor Hizmetleri Müdürü Soner Başkaya ise “Bu yıl 88.’sini düzenleyeceğimiz Büyük Atatürk Koşusu’nun heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Federasyonumuz bu koşunun daha güzel, daha geniş katılımlı olması için elinden geleni yapıyor. Federasyonumuza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, aziz şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. Yarışa katılacak herkese başarılar diliyoruz” diye konuştu. 
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HER YIL DESTEK OLUYOR Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Artunç  da konuşmasında, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da Büyük Atatürk Koşusu’na Ankara      Büyükşehir Belediyesi olarak desteklerimizi sunuyoruz. İnşallah güzel bir havada güzel bir koşu olacağını, güzel bir yarışma olacağını, günün anlam ve önemine uygun bir yarışma olacağını düşünüyoruz. Elimizden gelen bütün desteği yapmaya hazırız” dedi.