Bahçeli: Türkiye Cumhuriyeti hazır ve kararlı olmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.
Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti ile Osmanlı Devleti’nin birbirine eklemlenmiş iki Türk devleti olduğunu söyledi. “Türkiye Cumhuriyeti ile Osmanlı arasına bariyer dikmek için fırsat kollayanlar, içimize yuvalanmış gavur tortularıdır.” diyen Bahçeli, “Biz bu tortuları birer birer söküp atacağız.” ifadelerini kullandı.
Bahçeli, 1923 yılının 29 Ekim’inde Cumhuriyet’in 158 mebusun oyuyla kabul ve ilan edildiğini anımsatarak, dönemin mebuslarının “Yaşasın Cumhuriyet” sesleriyle adeta yeri göğü inlettiğini belirtti. Bahçeli, “Nitekim Milli Mücadele Cumhuriyetle taçlanmıştı. Izdırab, isyan, işgal ve ihanetlerle çembere alınmış zorlu seneler çok şükür geride kalmış, millet tam bağımsızlıktan başka diğer tüm zillet seçeneklere kapalı olduğunu beyan etmiş, Cumhuriyet’in müşahitliğiyle geçmiş geleceğin taze ümitleriyle kenetlenmiştir.” ifadelerini kullandı.
 “29 Ekim 1923’te rejimin adı konulmuştur”Bu hafta sonu Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümünün coşkuyla, hak edilmiş bir iftiharla, bir asrın birikim ve hatıralarıyla, milletçe beraber kutlanacağını belirten Bahçeli, “Cumhuriyet demek, cumhurun bizatihi kaderine ve geleceğine egemen vasfıyla sahip çıkması demektir.” değerlendirmesinde bulundu.
Atatürk’ün 14 Ekim 1925’te İzmir’deki konuşmasında, “Cumhuriyet’in ilanı sayesinde hükümet ile millet arasında ayrılık kalmadığını” dile getirdiğini anımsatarak, şunları kaydetti:
“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile aziz Atatürk’ün bu tarihi değerlendirmesi pekişmekle kalmamış, asıl mana ve muhtevasını bulmuştur. 29 Ekim 1923’ün ilke ve esaslarıyla, müteyakkız ruh ve felsefesi cumhur ile Cumhuriyeti ayrılmamak üzere kucaklaştıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yol haritasını çizmiş, ana fikrini teşkil etmiştir. Cumhuriyet, devletin şekil ve biçimi olduğu kadar uygulanan siyasi rejimin de adıdır. Buradan hareketle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile rejimin değiştiğini iddia ve ifade edenler şayet cehaletlerinin kurbanı değillerse kesinlikle su katılmamış yalancılar korosu ve müfteriler koalisyonudur. Hükümet sistemi başka rejim başkadır. 29 Ekim 1923 tarihinde rejimin adı konulmuş ve mevzu bir daha açılmamak üzere kapatılmıştır.”
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin inşa ve ihyasının da hürriyet ve bağımsızlık sevdalısı cumhurun marifetiyle sağlandığını belirten Bahçeli, “Nasıl ki Cumhuriyet’ten dönüş yoksa hatırlatırım ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden de dönüş veya sapış olmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
Bugün Gazze’de yaşanan felaketlerin bir insanlık suçu olduğunu belirten Bahçeli, “Kadim devlet aklımız ve irademizle devrede olmazsak, siyasi ve diplomatik temaslarımızı askeri caydırıcılıkla desteklemezsek, günü geldiğinde Gazze’deki dramların bir benzerine, Allah muhafaza ama Anadolu’da da mahkum olmamız kaçınılmazdır. Bu düşüncemin muhatapları zeka özürlüsü iş birlikçiler değildir. Bu düşüncemin muhatapları iç ihanet ve işgal cephesinde birleşen ciğeri beş para etmez soysuzlar hiç değildir.” ifadelerini kullandı.
MHP lideri Devlet Bahçeli, 21 Ekim 2023 akşamı sosyal medyadan yaptığı paylaşımın, milletine, devletine, insanlık onuruna ve gelecek nesillere duyduğu tartışılmaz sorumluluğun tanımı ve tavzihi olduğunu dile getirerek, o günden bugüne destek mesajları kadar haksız eleştirileri de takip ettiğini anlattı.
Paylaşımını aktaran Bahçeli, “Gazze’yi koruma ve kollama misyonunu üstlenmek bize ecdadımızın mirasıdır.” sözlerine yer verdiğini de hatırlattı.
Bazılarının şahsına yönelik “Önden siz buyurun.” şeklinde alaycı bir üslupla karalama kampanyasına alet olduklarını belirten Bahçeli, “Hiç merak buyurmasınlar, bizim anlayış ve anılarımızda kimin arkadan geleceğine bakmadan önden gider şehit ön kuzular. Devletim istesin, milletim destek versin, şartlar da öyle gerektirsin, şayet Gazze’deki çocuklara kol kanat germek, füzeye karşı sapan taşıyla insanlık mevzisine girmek için yola revan olmazsam namerdim.” şeklinde konuştu.
“Zulüm karşısında tarafsızlık namussuzluktur”MHP lideri Bahçeli, Gazzelilerin Sina Yarımadası’na, Batı Şeria’da yaşayanların da Ürdün’e sürülmesi için hazırlık yapıldığını ifade ederek, “Bugün Filistin, yarın tüm bölge ve nihayet Türkiye’nin kuşatılması amaçlanıyor. Zulüm karşısında tarafsızlık namussuzluktur. Biz çok şükür namussuz değiliz, tarafız, haklının, masumun, insan onurunun, tarih ve inanç bağlarımız olan kardeşlerimizin tarafıyız. 24 saat dolmuştur. Türkiye Cumhuriyeti insanlık nam ve hesabına, barış ve çözüm iklimini yeşertmek, garantörlük mekanizmasını kurmak adına her türlü müdahale ve mücadeleye hazır ve kararlı olmalıdır” değerlendirmelerinde bulundu.
Geri adım atmayacaklarını vurgulayan Bahçeli, “24 saati Amerika’nın saatiyle özdeşleştirip ‘Neredeydin 24 saat?’ diye soran Amerikan uşakları. Biden saat kaçta dinlenme ofisine gitti?” ifadelerini kullandı.
Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“BM etkisizdir. BM Genel Sekreteri Refah Sınır Kapısı’nda boy göstermekten başka bir şey yapamamıştır. İslam İşbirliği Teşkilatından umut yoktur. Gazze için Kahire Barış Zirvesi’nden bir sonuç çıkmamıştır. İslam ülkeleri atıl ve aciz şekilde Gazze’nin bombalanmasını izlemektedir. O halde Gazze’yi koruma ve kollama misyonu Türk milletinin üzerindedir. Ya kalıcı barış ortamı sağlanarak iki devletli çözüm için taraflar masaya oturur ya da Gazze’nin imhasına Türkiye Cumhuriyeti her ihtimali dikkate alarak tepkisini üst düzeyde, en seri ve sert şekilde gösterir. Bizim tavrımız, tutumumuz ve duruşumuz budur.”