Bahçeli’den “Gazze” tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “ABD’nin Doğu Akdeniz’e uçak gemilerini sevk etmesi hafife alınamayacak bir tehdit ve sorumsuzluktur. Buna misilleme ve cevap olarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de tatbikat kararı alması doğru ve cesur bir tavırdır.” dedi.
Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Gazze’de savaş suçu kabul edilen ve ciğerleri patlatan beyaz fosfor bombası kullanıldığına ilişkin kanıtların ortalığa döküldüğünü söyledi. Gazze’de insanlık değerlerinin vurgun yediğini, yağma edildiğini vurgulayan Bahçeli, çocukların, kundaktaki bebeklerin, yaşlıların, kadınların, tüm sivil ve masumların kurşunların, bombaların, barbar saldırıların canlı hedefi olduğunu kaydetti.
Sivillerin yaşadığı 2 binden fazla binanın bombalandığını belirten Bahçeli, “Bebeklerin ağzında emzik değil yara izi, süt değil kan lekesi vardır. 724’ü çocuk, 458’i kadın olmak üzere can kaybı yaklaşık 2 bin 700’e dayanmış, yaralı sayısı da 9 bin 600’ü bulmuştur.” dedi.
Bahçeli, basına da yansıyan İsrail bombardımanıyla ağır yaralanan bir anne ve hareketsiz yattığı sedyenin başında ona bakan Filistinli bir çocuğun görüntülerinin “insanım” diyen herkesin kalbini sızlattığını söyledi.
Ablukaya alınan, “toplama kampına dönen” Gazze Şeridi’nde dökülen kanlardan, işlenen cinayetlerden, yıkılan binalardan ve gasbedilen haklardan başka bir şey kalmadığını dile getiren Bahçeli, insanlığın gözü önünde toplu katliam yapıldığını ifade etti.
 “Konu Türk, Müslüman olunca hatırlanmayan insan hakları kimlerin güdümünde?”Bahçeli, sözde medeni ülkelerin sırayla İsrail’in arkasında toplandığına dikkati çekerek, “Yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan insan hakları savunucuları, soruyorum alayınıza, neredesiniz? Avrupa ülkelerinin Filistin lehine yapılan haklı ve masum gösterileri yasaklaması utanç duyulacak bir ilkellik değil midir? İsrail’in başına gelenler karşısında yas tutup da Gazze’nin çığlıklarına kulak tıkayanlara her şey bir yana insan demek mümkün müdür?” sorularını yöneltti.
Gazze’de elektrik, su, enerji ve iletişim hatlarının kesildiğini belirten Bahçeli, sivillere yönelik hava saldırısı ve sürekli bombardımanın ortalığı savaş alanına çevirdiğini kaydetti.
Bahçeli, “Şehir karanlıktadır, içecek, yiyecek, giyecek, ilaç gibi temel ve insani ihtiyaç maddelerinin karşılanması bugünkü şartlarda çok zordur. Konu Türk olunca, konu Müslüman olunca hatırlanmayan insan hakları gerçek manada kimlerin güdümündedir? Bu zulmete ve zillete nereye kadar tahammül edilecektir?” ifadesini kullandı.
“İki devletli çözüm vasatı mutlaka oluşturulmalı”İsrail’i 12 Ekim’de ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın “Ben bugün sadece Dışişleri Bakanı olarak değil, bir Yahudi olarak da buradayım” sözlerini anımsatan Bahçeli, “Peki Müslüman Türk milleti oraya giderse olacakları hesap eden bir akıl, mantık ve izan sahibi acaba karşımıza çıkacak mıdır?” diye sordu.
Bahçeli, Gazze’ye insani yardımların önünün kesilmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Refah Sınır Kapısı ile Akdeniz’de oluşturulacak insani yardım koridoru aracılığıyla Gazzelilere el uzatılmalıdır. Türkiye tarihi ve vicdani sorumluluğun fevkinde üç uçak dolusu insani yardımı Mısır üzerinden Gazze’ye göndermiştir. İsrail, saldırılarına derhal son vermelidir. İki devletli çözüm vasatı mutlaka oluşturulmalıdır. 18 Ekim 2023 tarihinde toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı top çevirmekten, cılız kınama mesajlarından çok daha fazlasını yapacak karar ve kararlılık içinde olmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın akılcı, ahlaklı ve aktif diplomasisi desteklenmelidir.” diye konuştu.
Yerel seçimler için hazırlıkların sürdüğünü dile getiren ve program hakkında bilgi veren Bahçeli, Cumhur İttifakı olarak, Cumhuriyet’in yeni yüz yılında, Türkiye Cumhuriyeti’ni çağın üzerine sıçratacaklarını belirtti.
MHP ve Cumhur İttifakı olarak vatandaşla iç içe, yan yana ve aynı istikamette olduklarını vurgulayan Bahçeli, “Hayatın her anında insanımızla buluşuyoruz, hıyanet, hamakat ve hamaseti, birlik ve beraberlik ruhuyla buruşturup atıyoruz. Biz, bir insanın kaftanına değil, kafasının içine, kalbinin nasıl attığına bakıyoruz. Biz, rütbeye, unvana, şöhrete değil; adam mı değil mi ona dikkat ediyoruz.” ifadesini kullandı.
“Suriye ve Irak tezkeresine ne diyeceksin onu söyle?”Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de yaptığı grup toplantısında kendisine bazı sorular yönelttiğini, soruların baştan savma olduğunu, iyi hazırlanmadığını ve bu yüzden soruları ciddiye almadığını belirtti.
Bahçeli, “Sayın Kılıçdaroğlu onu bunu bırak, bugün görüşülecek Suriye ve Irak tezkeresine ne diyeceksin onu söyle? Evet mi, hayır mı oyu kullanacaksınız, bunu açıkla. Sudan bahanelere sığınma, nerede durduğunu göster. Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik ayrılıkçı hareketlere destek misin, değil misin?” ifadesini kullandı.
Kılıçdaroğlu’na “Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde terör örgütlerine sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak maksadıyla yabancı ülkelere gönderilmesine destek misin, değil misin?” sorusunu yönelten Bahçeli, Kılıçdaroğlu’ndan bu konuya açıklık getirmesini istedi.
Devlet Bahçeli, “Sayın Kılıçdaroğlu, sen de iyi biliyorsun ki Türkiye’ye gayrimeşru yabancı postalların ayak basması diye bir şey yoktur, şayet olursa verilecek sadece bir canımız vardır, çiğnenmesi gerekecek bir bedenimiz vardır, onlar da vatana, millete bin defa feda olsun.” sözlerini sarf etti.