Başkan adayları doğal afet konusunda yetersiz

Dünyada küresel ısınma felaketi etkisini artırırken ülkemizde ise bunun yanı sıra birçok yerde farklı doğal afet riskleri her geçen gün artıyor. Orman yangınları, seller, toprak kaymaları ve depremler yaşanırken yerel yönetimlerin önemi daha da öne çıkıyor.
Türkiye yerel seçimlere doğru giderken belediye başkan adaylarının projeleri arasında ne yazık ki doğal afetlere karşı plan ve projeleri yer almıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, “Belediye başkan adaylarının bilgi birikim açısından doğal afetler konusunda ne yazık ki yeterli bir birikimleri yok. Doğal afetlere ilişkin bütünlükçü bir proje hiçbir belediye başkan adayı ortaya koymuyor. Bakın Ankara’da hangi belediye başkan adayı doğal afetlere yönelik ne tür bir çalışma yapacak bilmiyoruz. Hiçbir başkan adayından il ve ilçelerde doğal afetlere ilişkin bir cümle yok. Mesela Türkiye’nin en büyük büyük ilçelerinden birisi olan Çankaya’da doğal afetlere ilişkin bir proje veya bir cümle çıkmadı adayların ağzından. Sadece iktidar değil muhalefetin başkan adaylarından da bu konuda bir açıklama yok” diye konuştu.
Her afet sonrasında gündeme gelen projeler veya çalışmalar raflarda değil adayların projeleri arasında olması gerektiğini vurgulayan Alan, “Ankara adayları açısından deprem ve diğer doğal afet riskleri birçok şehre göre düşük. Fakat Muğla fay hattının üzerinde bir şehir merkezi olmasına rağmen il veya ilçe başkan adaylarından bir cümle duyduk mu, hayır. Aynı şekilde Manisa, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Denizli, Hakkari, Erzurum, Bingöl illerinin başkan adaylarından da afetlere yönelik tek bir açıklaması yok. Tabi bu illerin sayısını daha da artırabilirim. Ülkemizde birçok doğal afet bölgesi ve riski var. En riskli alanlardan başlamak üzere en risksiz alanlarda dahi toplumun önüne konulan başkan adaylarının niteliği ülkenin gerçek gündemi ile bağdaşmadığını görüyoruz. Tabi ki herkesin siyaset yapma hakkı var fakat partiler toplumun sorununu algılayan ve bunlara yönelik projeler geliştiren, alt yapı hazırlayan adaylar çıkarmalıydı. Projeleri arasında Türkiye gibi birçok doğal afet yaşayan ülkede yerel yönetimlerin bu anlamda bir projesi olan ve bu projenin kaynağından yönetimine kadar sürdürülebilir olan projeler göstermeli. Her afet sonrasında gündeme gelen projeler veya çalışmalar raflarda değil adayların projeleri arasında olmalı. Aksi taktirde Tanrı’nın gazabı denilerek kaderci bir anlayış ile yola devam ederiz” değerlendirmesinde bulundu.
İstanbul’da yaklaşan bir büyük deprem riskinden dolayı başkan adaylarının bir projelerinin olduğuna dikkat çeken Alan, “Deprem ile ilişkin sadece İstanbul adaylarının bir projesi var. O da her geçen dakika çok büyük bir deprem olma olasılığı arttığı için gündemlerinde. Fakat başka bir ilin başkan adaylarından afetlere yönelik tek bir satır açıklama duymadım. Bu da insan hayatına karşı partilerin ve başkan adaylarının bakışını yansıtıyor. Herkes kendi adayının kazanması derdinde. Tamam istediğin aday kazansın ama afetlere yönelik ne gibi tedbir alacak. Tamam rant istiyoruz da canımızın hiç mi değeri yok” diyerek serzenişte bulundu.