Başkent için el ele

Ankara’nın başkent oluşunun ve Cumhuriyetin 100. Yılının kutlandığı 2023 yılında bir araya gelen Ankara’nın 3 fotoğraf derneği; Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), Engelsiz Fotoğraf Derneği (ENFOD) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği’nin (FSK) ortaklaşa düzenlediği sergi sanatseverlerin ziyaretine açıldı. “Ankara İçin El Ele”, Cumhuriyetin 100. Yılında başkentin görsel tarihinden kesitler sunan fotoğraflardan oluşuyor.
Üç derneğin üyelerinin Ankara fotoğraflarından oluşan özel sergide 100’den fazla fotoğraf yer aldı. Sergi açılışına devlet sanatçısı unvanına sahip fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç da katıldı.
DÜĞMECİ’DEN TÜNEL SANAT MERKEZİ MÜJDESİMamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci’nin de katılımıyla yapılan açılışta Düğmeci, Ankara’nın başkent oluşunun 100. Yılında Ankara’yla ilgili bir fotoğraf sergisinin çok manidar oluşunun altını çizerek “Ankara’nın başkent oluşunun 100. yılını tamamladık. Musiki Muallim Mektebi’nin kuruluşunun 100. yılına da bir yıl kaldı. Ankara başkent olduktan hemen bir yıl sonra burası açıldı. Türkiye’nin ilk müzik öğretmenlerini çıkardığı gibi ilk eğitim kurumlarından birisi de” dedi. Ankara’nı geçmişte bir kasaba olup Başkent olmasıyla birlikte şehrin yeniden kurgulandığını söyleyen Düğmeci, “O zaman, 1924’te Atatürk’ün talimatıyla Musiki Muallim Mektebi burada açıldı. Yani yeni kurgu aslında bir müzik öğretmeni okuluyla başlıyor. Yeni başkentin mimarisiyle, sokaklarıyla, sanatıyla yeni bir başkent kurgusu gerekiyordu ve bunun için de o günden bugüne çok güzel gelişmeler oldu. Biz de 100. yılda bu yeni kurguya katkıda bulunmaya çabalıyoruz. Burası bütün sanatçılarımıza açık, sanat denilince akla burası gelsin istiyoruz” ifadelerini kullandı.
24 Ekim’de Ankara’ya yeni bir sanat merkezi kazandıracaklarına da değinen Düğmeci, “Tünel Sanat Merkezi’nin müjdesini de buradan vermiş olayım. Geçmiş dönemde tren tüneli olarak kullanılmış, sonrasında atıl olarak beklemeye başladı. Burayı sanat merkezine dönüştürdük. Buranın uluslararası sergi ve konserlere ev sahipliği yapacağını düşünüyoruz. Hepinizi açılışa bekliyoruz” diye konuştu.
“ANKARA’NIN VE ANKARALILARIN BENİM GÖNLÜMDE BAMBAŞKA BİR YERİ VARDIR”AFSAD Başkanı Erkan Karadağ, açılış konuşmasına Atatürk’ün şu sözleriyle başladı, “Hiç şüphe etmemelidir ki, Anadolu ortasında hızla oluşturulacak yeni ve bayındır bir Ankara, yüzyıllarca ihmal edilen Türk vatanı için başlı başına bir uygarlık merkezi, Türk Devleti için pek önemli bir dayanak olacaktır. Ankara, hükümet merkezidir ve sonsuza dek hükümet merkezi kalacaktır. Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır” Bu gönül borcunu, Atatürk’ün 9 Ekim 1923 günü ‘Türkiye Devleti’nin başkenti Ankara’dır’ diyerek ödediğini ifade eden Karadağ, Atatürk ve Ankara arasındaki derin sevgi ve bağlılığa değindi.
AFSAD Başkanlığına yeni gelen Karadağ, her şeyin ilkinin insanda bir heyecan yarattığını ifade ederek “Bu ilk de bende çok kuvvetli bir heyecan yarattı. Ne mutlu bize ki çok kıymetli bir sergi ile başladık. Katılım oranı da harikaydı” dedi. Genelde Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde görmeye alıştığımız AFSAD sergilerinin bu defa Mamak’ta Musiki Muallim Mektebi’nde olmasıyla alakalı konuşan Karadağ, “Gerekli destekleri alamadık ve bunun için de arayış içerisine girdik. Arayışımızda bize kucak açan Mamak Belediyesi oldu. Sanatta siyaset olmaz dedik ve böylece sergiyi gerçekleştirdik. Tarih belliydi ve tarihe yetişebilmemiz için acilen yer bulmamız gerekiyordu. Elimizdeki olanaklar çerçevesinde düşündük, burası bize ücretsiz bir şekilde salon tahsis ettiğinden sergiyi burada açmayı uygun gördük. Dilerdik ki gerekli destekleri görelim ancak Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde programlar bir yıl önceden hazırlanıyor. Bu projeyi ara bir tarihte sunduğumuzdan yer tahsisinde zorlandıklarını düşünüyorum” diye konuştu.
‘ÇÜNKÜ BAŞKA ANKARA YOK’ENFOD Başkanı Nilgün Şahin, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Şimdi Cumhuriyet’in 100. yılında hem fotoğraflara hem de yaşadığımız kente bakarken Atatürk’ün başkentine layık bir kent yaratabildik mi diye kendimize soralım. Yani Atatürk’ün bize bıraktıklarına sahip çıkabildik mi, işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine layık bir başkent miyiz? Bu ve bunun gibi soruları aklımıza getirme hedefiyle yola çıkan sergimiz şu çağrıda bulunuyor, başkentli Atatürk’e olan bu vefa borcu için çaba göstermelidir. Çünkü başka Ankara yok. İşte bizler, Ankara’nın üç fotoğraf derneği AFSAD, ENFOD ve FSK olarak Ankaramızın başkent oluşunu ve Cumhuriyet’imizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılı içerisinde Ankara için el ele dedik ve bu sergiyle 2023-2024 etkinliklerimizin açılışını ortak olarak gerçekleştirdik. Bu sergimiz, Cumhuriyet’in 100. yılında Başkentten bu kesitler söz konusu çabanın bir göstergesi”
BU DERNEKLERİN TARİHİNDE ORTAK BİR SERGİ OLMADIBu kadar kalabalığı, bu sinerjiyi bir araya getirebilmenin kendileri için bir gurur olduğunu belirten FSK Başkanı Sevgi Köylü Haliloğlu ise “İçinde bulunduğumuz bu binadan bahsederek başlamak istiyorum. Musiki Muallim Mektebi Türkiye’de müzik öğretmeni yetiştiren ilk binadır. Bu sergiyi böyle bir binada yapıyor olmak günü tarihi kılıyor. Bu üç derneğin bir araya gelmesi de bir başka tarih yaratıyor. Daha evvel bu derneklerin tarihinde ortak bir sergi olmadı. Emeği geçen dostlarımıza ve bu binayı kullanımımıza sunan Mamak Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.
Sergi, 23 Ekim’e kadar Musiki Muallim Mektebi’nde Ankara’yı bir de dernek sanatçılarının gözünden görmek isteyen sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.