Belirsizlik altının önünü açıyor

Ekonomistlere göre 2024 yılı altının yılı olacak. Küresel piyasalarda 2023 altının yılı oldu. Altın geçtiğimiz yıl yatırımcısına yüzde 78 kazanç sağladı. Yatırım araçları içerisinde en büyük pay da yine altının oldu.2023 yılı rekorla tamamlanırken, fiyatlar 2024’e de güçlü başladı. Küreselde ons altın fiyatı 2.100 dolara kadar yaklaştı. Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası (AKSO) Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin Sönmez, altın fiyatlarındaki artış veya düşüşün birçok paritesi olduğunu belirtti. Özellikle dünyada ekonomik anlamda ve siyasal anlamda bir belirsizlik yaşandığını ve bu durumun altını güvenli liman haline getirdiğini söyledi. Vatandaşları da büyük yatırımcıların manipülasyonlarına karşı uyaran Sönmez, “Bence büyük oyuncular yine ‘Sirkeleme’ yapıyor. İnerken büyük oynuyor küçük yatırımcı kaybediyor, çıkarken büyük oynuyor yine ‘Sirkeleme’ yapıyor. Petrol aynı yerinde duruyor mesela. Bitcoin 44 bin lira civarında. Bunları bilimsel olarak analiz etmek çok zor. Parametre bir tane değil” dedi.
AKSO Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin Sönmez, dünyadaki belirsizliğin altının önünü açtığını belirterek, “Piyasalarda bu belirsizlik olduğu sürece altının önemi devam eder. 2024 yılında neler olacağını şimdiden öngörmek mümkün değil. Ukrayna savaşı, İsrail savaşı, Akdeniz’deki doğalgaz rezervleri sorunu, Kızıldeniz’de yaşanan son gelişmelerin ne şekilde sonuçlanacağını veya devam edeceğini bilmiyoruz. Şartlar bu şekilde devam ederse altın değerini korur. Jeopolitik sebeplere bağlı. Tüm dünyada enflasyon yüksek. Bu durum da altının değerini ortaya çıkarıyor. Yıl içinde ne gibi gelişmeler yaşanacağını ön görmek mümkün değil. Çok zor” diye konuştu.
Medyada vatandaşın ilgisi doğrultusunda bazı kişilerin herhangi bir neden göstermeden altın fiyatlarına ilişkin beyanatlar verdiğini belirten Sönmez, vatandaşı uyararak şunları kaydetti:
“Altın insanların ilgi duyduğu bir emtia olduğu için birileri çıkıyor altın 6 bin lira olacak diyor. Reyting yapmak için konuşuyorlar. Söyledikleri tezin altını doldursalar değerlendirme yapılabilir fakat ne yazık ki tamamen reyting için konuşuyorlar. Bilimsel bir şeye dayandırmıyorlar. Bazıları Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz indireceğini söyleyerek bu açıklamaları yapıyor. Fakat FED indirme konusunda net bir şey söylemiyor. İndirmemesi durumunda ne olacak? Dolardan kaçan altına yönelecek diye de bir şey yok. Belki Avrupa merkez bankalarına yönelecek veya Coin’e yönelecek. Bunların olmamasının garantisi yok. Yapılan açıklamalar tamamen tahmin. Bunlara karşı vatandaş dikkatli olmalı”
Büyük yatırımcıların piyasayı manipüle edebileceğini belirten Sönmez, “Bence büyük oyuncular yine ‘Sirkeleme’ yapıyor. İnerken büyük oynuyor küçük yatırımcı kaybediyor, çıkarken büyük oynuyor yine ‘Sirkeleme’ yapıyor. Petrol aynı yerinde duruyor mesela. Bitcoin 44 bin lira civarında. Bunları bilimsel olarak analiz etmek çok zor. Parametre bir tane değil. FED’in kademeli bir faiz indirimine gideceği belli. Fakat bunu ne zaman yapacak, 2024 yılında seçimler var Amerika’da. Değişim olursa ekonomide ne gibi değişiklikler yaparlar bunların hiçbirisi net bir şekilde açıklanmıyor” dedi.