Bilim kahramanları Çankaya Üniversitesi’nde buluştu

Dünyanın en büyük gençlik ve çocuk organizasyonlarından biri olarak 80 ülkede yapılan ve Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor 20. Sezon Ankara Yerel Turnuvaları Çankaya Üniversitesi ev sahipliğinde büyük bir coşkuyla gerçekleşti. 2 gün süren turnuvalarda ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan yaklaşık 60 takım, kendilerine verilen görevlere uygun hazırladıkları robotlarla maçlara çıktı ve jüri karşısında projelerini sundu.  
20. Sezon Ankara Yerel Turnuvalarının gün sonunda ödül töreni düzenlendi. Çankaya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Sıtkı Alp Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seda Tarman, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Hakan Maraş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Buket Akkoyunlu ve Prof. Dr. Nihat Solakoğlu, Çankaya Üniversitesi Genel Sekreteri Özcan Yılmaz, Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Batu İnceçay, Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri, öğrenciler ve aileler katılım sağladı.
ARI OKULLARI ŞAMPİYONTüm katılımcı takımlara madalya verilen törende, Ortaokul Yerel Turnuvasında Beştepe Ortaokulundan MID-CHAOTİCS takımı şampiyon, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ortaokulundan LEGODTUKOLEJ takımı ikinci, Bahçeşehir Kolejinden VORTEX takımı üçüncü oldu. Lise Yerel Turnuvasında ise Arı Okullarından ROBOBEE takımı şampiyon, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesinden CARTESİAN FLL takımı ikinci, Özel Arı Fen Lisesinden QUANTUMBEE takımı ise üçüncülük kazandı.
“BİLİMSEL ÇALIŞMALARINIZI DEVAM ETTİREBİLMEK İÇİN SİZLERİ ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİNE BEKLİYORUZ”Çanakaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Hakan Maraş, ödül töreninde yaptığı konuşmasında, “Bugün burada yükseköğretimde 26 yılı aşkın tecrübesiyle bilimin ışığında çalışmalarını sürdürmekte ve başarıları ile ülkemizin öncü ve saygın üniversiteleri arasında yer edinen Çankaya Üniversitesi olarak böylesine güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Çankaya Üniversitesi olarak bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi için çalışmalar yapan çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlayan Bilim Kahramanları Derneğini gönülden destekliyoruz. Ekip çalışması ile büyük bir mücadele sergileyen tüm takımları tebrik ediyor; geleceğin mühendisleri, bilim insanları, girişimcileri olan sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bilimsel çalışmalarınızı devam ettirebilmek için sizleri Çankaya Üniversitesi çatısı altında görmeyi arzu ettiğimizi de belirtmek istiyorum.” dedi.
“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA DAHA ÇOK KIZ ÇOCUĞUNA VE OKULLARA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ”Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Batu İnceçay ise şunları söyledi: “Çankaya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz Bilim Kahramanları Buluşuyor Yerel Turnuvalarına hoş geldiniz. Bu sezon 54 ilden 468 takım ve 6 bine yakın katılımcıyı İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Mersin illerinde 16 yerel turnuvada misafir ediyoruz. Turnuvaların bu sene 20. sezonu. Her sezon bizim için önemli ama bu yılın farklı bir özelliği var. Biz 20. yılı kutlarken Cumhuriyetimizin de 100. yılını hep birlikte kutluyoruz. Bu sene de yürüttüğümüz iş birlikleri ve projelerle her sene daha çok kız çocuğunun ve okulların katılması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu özel senede bilimin ışığında yürüyen, merak ettiklerini araştıran, sorgulayan, dünyanın sorunlarının farkında olan ve çözümün bir parçası olan hevesli sizlerle birlikte yürüdüğüm için heyecanlı ve gururluyuz.”
Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Batu İnceçay, turnuvalara ev sahipliği yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. H. Hakan Maraş’a ve Sıtkı Alp Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Seda Tarman’a teşekkür etti.