Bozkurt: Cumhuriyet’in ana harcı namustur

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt, Cumhuriyetin 100. yılında da sonrasında da kurucu değerlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin emperyalizme karşı savaş kazanarak kurulduğunun altını çizen Bozkurt,  siyaset kurumunun 100 yıl kutlamalarına gerekli önemi vermediğini söyledi. Ayrıca ADD olarak 1 Kasım’a kadar birçok etkinlikler düzenleyeceklerini ifade etti.
Cumhuriyetin, 2. veya 3. yüzyıl diye bir ayrım yapmadığını ve ne olursa olsun kurucu değerlere sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Bozkurt, “Devletimiz yeniden Kemalist ilkeler doğrultusunda hareket etmelidir. Laiklik mutlaka ve mutlaka en güçlü şekilde uygulanmalıdır. Çocuklarımız dünya çocuklarıyla bilgide ve bilimde yarışacak konuma getirilmelidir. Çağdaş, laik bir eğitim sistemiyle geleceğimiz güvence altına alınmalıdır. Devlet kesesinden zengin olma, devletin olanaklarıyla siyaseti kullanarak zenginleşme mutlaka son bulmalıdır. Çünkü bu cumhuriyetin ana harcı namustur. Namus temelinde kurulmuş bir cumhuriyetimiz var. O temelde çok zedelenmemesini sağlamak gerekir. Cumhuriyetin 100 yılında da bin yılında da kuruluş felsefesine bağlı kalması gerektiğini açıkça söylüyorum. Laik, antiemperyalist Türkiye Cumhuriyeti olarak devam etmelidir. Kadınını sadece erkeğiyle eşit değil eşit bir birey olarak görmelidir. Gençlerin yurt dışında istikbal arama durumundan mutlaka kurtulmalıyız” dedi.
BU TOPRAKLARIN 20 BİN YILLIK KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKILMALIEkonomik anlamda da kendi kendine yetebilen bir Cumhuriyetten dışa bağımlı bir ülke haline gelindiğini söyleyen Bozkurt, “Ülkemiz kendi kendini doyuran 7 dünya ülkesinden birisiyken şu anda bu durum ne yazık ki artık geçerli değil. Bunun sağlanması için tarımdan ticarete yeniden bir hamle yapılmalıdır. Yeniden uçak üretimine geçilmeli, kendi şeker, kağıt, demir-çelik, petro-kimya alanlarında hamleler yapılmalı. Bilinçli bir çevre koruma anlayışı devletimize hakim olmalıdır. Bu ülke 4 mevsimi aynı anda yaşayabilen, tüm gıda ürünlerinin yüzde 70’inin üretilebildiği, bilinen tüm madenlerin yüzde 60’ına sahip olan çok değerli bir toprak parçasındayız. Bu toprakların 20 bin yıllık kültürüne saygılı olmalı. Cumhuriyetimizin kurucuları başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzre tüm kurucuları bu felsefeyle kurdular bu ülkeyi” diye konuştu.
SİYASET KURUMU GEREKLİ ÖNEMİ GÖSTERMİYORSiyaset kurumunun 100. Yıla gerekti önemi göstermediğini söyleyen Bozkurt, “Cumhuriyetin 100. yılı son derece sönük özellikle iktidarın ve muhalefetin de çok fazla önemsemediği bir şekilde geldi geçiyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Türkiye Cumhuriyeti diğer bütün dünya ülkelerinden farklı olarak anti emperyalist bir ulusal bağımsızlık savaşıyla kurulmuştur. Bu anlamda dünyanın en önemli ülkelerinden birisi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 10, 50, 70. yılları çok özel programlar ve etkinliklerle kutlanırken 100. Yılının bu denli sönük geçmesi kabul edilebilir bir durum değil. Biz Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bugün Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkez’inde bir büyük Ankara buluşması ile 100. Yılda Kemalist Cumhuriyet diye bir buluşma yapacağız. Etkinliklerimiz 1 Kasım’a kadar devam edecek. Fakat asıl siyaset kurumunun bu kadar duyarsız olması hepimizi derinden yaralıyor” dedi.