CHP Mamak Belediye Başkan A. Adayı Av. Selahattin Emre: Mamak’ın kaderini değiştireceğim

Mamak bölgesinde yerel seçimler kapsamında CHP belediye başkanı aday adayı olan Av. Selahattin Emre, gazetemize konuştu.
Mamak’ın yapacakları projeler ile Mamak’ın kaderini değiştireceklerini söyleyen Av. Selahattin Emre, hoşgörü ve tevazuyla siyaset yaptığını belirterek, halkla sürekli temas olduğunu aktardı. Belediye başkanlığı aday adayı olan Emre, belediye başkanlığının hizmet makamı olduğunu söyleyerek, birlik ve beraberlik kurmayı amaçladığını kaydetti.
Selahattin Emre, sorularımızı içtenlikle yanıtladı:
KENDİME VE KADROMA GÜVENİYORUMBir önceki yerel seçimden bugüne neler değişti? Yeniden aday olma sürecinizi anlatır mısınız?
Av. Selahattin Emre: “Maalesef seçimi de kazanamamıştık. Bizim için en acı veren olay o olmuştu. Ben ondan sonra hem partime küsmedim, hem partililerime küsmedim. Ondan sonra yine insanların cenazesine gittim, düğünlerine gittim. İşte dernekleri ziyaret ettim, esnafları gezdim. Asker uğurlamalarına katıldım. Yani Mamak’ta hemen hemen dokunmadığım yer bırakmadım. Bugünlere geldik. Bu dönemde işte belediye başkanlığına aday olduk. Kendime güveniyorum. Çalışma kadromda da çok nitelikli arkadaşlarım var. Onlarla güzel bir çalışma yaptık. Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye başkanı adayı olmayı çok istiyorum. Kendime ve kadroma da güveniyorum. Mamak’ın kaderini yapacağımız projeler ve Mamaklılarla beraber değiştireceğiz. Mamak’ı bir cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz.”
MEMLEKETÇİLİK PRİM YAPIYORn Mamak ilçesi farklı siyasi görüşlere sahip yurttaşların yaşadığı bir ilçe ve hemşericiliğin de yoğun olduğu bir bölge… CHP adayı olarak yapılacak anket çalışmasından çıkarsanız sağ kesimden oy alabilecek misiniz?
Emre: “Memleketçilik burada prim yapıyor. Mamak’ta işte 125 bin Ankaralı var. Ama bu Ankaralı’nın yarısı tam Ankaralı ama öbür yarısının da nereli olduğunu tespit edemiyoruz. Şimdi burada hemşericilik maalesef hala yenilememiş. Mesela bizim özellikle oy alamadığımız yerler var. Kusumlar Mahallesi, Kıbrıs, Kutludüğün, Gökçeyurt, Küçükkayaş, Yeşilbayır, Yenibayındır, Şahapgüller. En az oy aldığımız yerler burada. Yıllardan beri bakın en az 12 yıldan beri orada sürekli cenazelere giderim. İşte asker uğurlaması olur. Gençlerimiz askere giderken onlar bir şeyler yaparlar.”
BELEDİYE BAŞKANLIĞIHİZMET MAKAMIDIRMamak’ta sağ iktidara oy veren nüfusda çoğunlukta. CHP adayı alarak kazanma şansızın var mı?
Emre: “Burada ben belediyecilikte sağ ve sol görüşün çok önem taşıdığını düşünmüyorum. Bakın Mansur Yavaş seçildi. Ülkücü bir adam geliyor CHP’nin belediye başkanı olarak Ankara’da. Belediye başkanlığı yapıyor. ‘Ben belediye başkanı olduğumda rozetimi çıkartıp masamın çekmecesinde kilitleyeceğim’ demişti. Ben de böyle bir belediye başkanı olacağım. Yani benim için partinin önemi yok. Belediye başkanlığı hizmet makamıdır. Milletvekili gibi değil. Belediye başkanlığı tamamen halka hizmet. Tabi ben solculuğumdan da ödün vermiyorum. Ben solcuyum
sosyal demokratım. Zaten biz burada halkçı belediyeciliğe uygun olacağız. Halkçı belediyeci olacağız.”
BEN İNSANLARLA TEMAS EDEREK SİYASET YAPARIM Son olarak bölge halkın size olan desteğini nasıl görüyorsunuz? 
Emre: “Ben daha çok insanlarla temas ederek siyaset yapan bir insanım. Bu caddedeki bütün esnafları gezdik. Günaydın dedik. Yani onlarla biraz sohbet ettik. Oradan buraya geldik. Parklarda yürüyüş yaparım. Oradaki vatandaşlarla sohbet ederim. Ondan sonra parkta yürüyüşümü bitiririm. Ondan sonra caddelerdeki esnafa uğrarım. Artık esnaf dükkanlarını açmıyor. Esnaf saat 9’da bile dükkanını açmıyor. Çünkü iş yok, umutları kalmamış. Onlarla sohbet ediyorum. Sürekli vatandaşla ilgileniyorum.       
BİR ÖĞÜN YEMEK VERECEĞİZ CHP adayı olarak belediye başkanı olduğunuz takdirde, Mamak bölgesine ne gibi projeleriniz olacak?
 Emre: “Mesela bizim ev kadınlarımıza meslek edindireceğiz. Gerekirse evlerinde iş vereceğiz. Mesela kadınları meslek edindirdikten sonra bunları işlere yerleştireceğiz. Yani belediyenin kendi meslek edindirme kursları olacak. Hangi alanda işçi aranıyorsa. Onlara meslek sahibi yapacağız. Kadın kooperatiflerini biz destekleyeceğiz. Bu kadın kooperatifinin ürünlerini pazarlarda ücretsiz sergilemelerine yardımcı olacağız. Güneş enerjisi üreteceğiz. Hem belediyenin elektriğini oradan bedava karşılayacağız. Bunun yanında mesela anaokulu ve ilkokulda okuyan çocuklarımıza günde bir öğün yemek temin edeceğiz. Yemek vereceğiz. Belediyenin aşevi olacak. Zaman zaman mesela o Dikimevi’nde çorba dağıtacağız. Simit dağıtacağız. Öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde bunları yapacağız. Bir aşevimiz olacak. Özellikle üniversite gençliği gelecekler. Orada yemeklerini yiyebilecekler. Bir öğün yemek vereceğiz. Kıbrıs Kanyonu yüzlerce endemik bitkinin olduğu bir kanyon. 20 kilometrelik bir yürüyüş alanına sahip. Orası tamamen sahipsiz. Orayı düzenleyeceğiz. En azından belediyenin hakimiyeti altına girecek. İnsanların gelip gezebileceği, rahatlıkla zaman geçirebileceği güzel bir mekan haline getireceğiz. Oranın doğal yapısının da bozulmasını istemiyoruz.”
BEN SİYASETİ KAVGAYLA YAPMAM Mamak 25 yıldır sağ partili iktidarlar tarafından yönetiliyor. Sizde neden CHP tarafından oy alamıyor?
Emre: “Kaybediyoruz çünkü kendi içimizde birlik beraberliği sağlayamıyoruz. Ben Sosyal Demokrat solcu bir insanım. Biz son zamanlarda maalesef bencilleştik. Sol aslında paylaşımcıdır. Ama biz bu özelliğimizi kaybettik. Aday birisi oluyor öbür arkadaşlarımız. Destek vermiyorlar. Biz Mamak’ta belediyeyi almak zorundayız. Bu Selahattin Emre ile olursa iyi olur. Ama Selahattin Emre olmazsa diğer adaylardan birisi çıkarsa onun da kazanması için sonuna kadar yanında dururum ve çalışmalarımla devam ettiririm. Yani biz Mamak’ı alamıyorsak kendimizden kaynaklanıyor. Bu birlik beraberliği sağlayacak kişi benim. Çünkü ben siyaseti kavga üzerine yapan bir insan değilim. Ben siyaseti daha çok hoşgörüyle, tevazu ile bunun yanında kolektif aklı ön plana çıkartarak yapmayı seven bir insanım. Ama ben eğitimimle, mesleğimle, liyakatımla, Mamak’taki geçmişimle, bugüne kadar Mamak’taki yaptığım hizmetlerle şu anda adaylığa en yakın kişinin ben olduğumu düşünüyorum. Mamak’ta bugüne kadar hangi kesimler varsa hepsine dokunmaya çalıştım. Mesela hasta olanların randevusunu almışımdır, doktorunu bulmuşumdur, işte ilacını bulmuşumdur. Yani hemen hemen her kesime yardımcı olmaya çalıştım. Özellikle gençlerin bir yere gelmesi için çok uğraştım. Ben daha çok gençleri ve kadınları önemsiyorum. Gençler ve kadınların olduğu yerde her birine yardımcı olmaya çalıştım. Gençlerin ve kadınların olduğu yerde her birine yardımcı olmaya çalıştım.”