Cumhuriyet 100 yaşında

Amerikan Bağımsızlık Savaşı 1775 ile 1783 arasında Büyük Britanya ile Kuzey Amerika’daki 13 koloni arasında cereyan etmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kurulmasıyla sonuçlanmıştı. Bu olay Amerikan Devrimi olarak da anılır. Amerikan Bağımsızlık Bildirisi 4 Temmuz 1776 ‘da Philadelphia’daki Pennsylvania Eyalet Binasında – Independence Hall’da – yapılan İkinci Kıta Kongresi’nde ilan edildi. On üç koloninin neden İngiltere kolonisi olmayı istemediği ve neden bağımsız, egemen olmak istedikleri bütün dünyaya anlatıldı. Bu nedenlerle 4 Temmuz 1776 Bağımsızlık günü ABD’de her yıl şölenlerle kutlanır.1976 yılı 4 Temmuz’unda ABD bağımsızlığının 200 ncü yılında Philadelphia’da büyük şölenler yapıldı. Ben, eşim ve iki kızımla o günlerde Philadelphia’da idik. Bu görkemli atmosferi ve şölenleri yaşadık. Ben Cumhuriyet’imizin 100.cü yıl kutlamalarının da böyle olması gerektiğini o zamanlar hep düşünmüştüm. Hatta küllerinden yeniden yaratılmış ve Cumhuriyet yönetimini seçmiş yeni bir devletin, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’ndan da çok önemli bir başarı olduğunu düşündüğümden, bizim 100.cü yılda çok daha büyük kutlama tören ve şölenleri yapacağımızı sanıyordum. Türk devletinin, yokluklar içinde, ülkeyi işgal etmiş, emperyalist güçlere karşı, 200 yılı aşkın yenilgilerin ardından, bir büyük kurtuluş savaşı sonunda kuruluşunun tarihte örneği yoktur. Halkın büyük kesimi ve özel şirket ve kurumlar bu konuda çok duyarlı davranırken diğer kesimlerde ayni heyecanın duyulmaması çok üzücü ve şaşırtıcıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletini kuranların isimlerini anmaktan bile kaçınanların, maalesef bu ülkede bulunması, bu üzüntüyü daha da arttırmakta ve acıya çevirmektedir. Hiçbir ülkede böylesine önemli bir gün basit bir törenlerle geçiştirilmemektedir. Hiçbir ülkede halkın her hangi bir kesimi kendi devletini kuranlara karşı böylesine kayıtsız kalmamış, düşmanca tavırlar içine girmemiştir….
CUMHURİYET
Karabulutlar dağıldıGüneş çıktı ortayaYıldızlar ışıldadıDüştü toprağa bereketDoğdu küllerinden Cumhuriyet
Yol uzundu dikenliAmaç özgürlük korkmamak düşünmektenÇalışmak hızla durmadanHerkese eşitlik adaletKollarını açtı Cumhuriyet
Varsak eğer başımız dikİçinde uygarlığın çelişmedenYıkılmadan ödünsüzÇocuklarıysak eğer o büyük önderinBizler eseriyiz Cumhuriyetin.