Cumhuriyet’in 100. yılı yarışması

Cumhuriyet’in 100. yılı yarışması Uluslararası Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği’nin (SAKÜDER), Cumhuriyet’in 100. yılında düzenlemiş olduğu ödüllü resim yarışması ödül töreni ve sergi açılışı  SAKÜDER Akademi Sanat Galerisi’nde sanatçılar ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Yarışmaya gönderilen eserler arasından jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda; 1.’lik Ödülü Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Keskin’e, 2.’lik  ödülü Mazlum Cabir Uluyol’a, 3.’lük Ödülü Burak Erim’e, Jüri Özel Ödülleri ise Salim Yılmaz, Nuri Özçelik ve Güllüzar Filis Tonkuş’a takdim edildi. Toplamda 21 sanatçının eseri de sergilemeye değer görüldü.
SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, yarışmaya katılan tüm sanatçılara teşekkür ederek, “Türkiye genelinden yarışmaya katılarak birinci aşamayı geçen 90 eser içinden ödül ve sergileme derecesine giren tüm katılımcılara başarılarından dolayı teşekkür eder, sanat hayatlarında daha çok başarılara imza atmalarını dileriz” dedi.
Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’da 100. yıl anısına düzenlenen bu yarışma sergisi 8 Mart akşamına kadar Bestekar Caddesi 28/11 Kavaklıdere Ankara adresinde bulunan SAKÜDER Akademi Sanat Galerisi’nde  sanatseverlerin beğenisine açık olacak.
SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser yarışma sergisi açılışında yaptığı konuşmada,
“SAKÜDER Uluslararası Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneğimiz Kurulusunun 20. Yılında Cumhuriyet’in 100. Yılı anısına düzenlemiş olduğu resim yarışması ödül töreni ve sergi açılışına hoş geldiniz. Bu gün burada gerçekleştirmiş olduğumuz Yarışma Sergimizin bu sene 5. Kez düzenleyerek an itibari ile SAKÜDER Akademi Sanat Galerisinde siz değerli sanatseverlerimizle bir kez daha buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Toplamda 21 sanatçının eseri ise sergileme aldı. Türkiye genelinden yarışmaya katılarak birinci aşamayı geçen 90 eser içinden ödül ve sergileme derecesine giren tüm katılımcılara başarılarından dolayı teşekkür eder, sanat hayatlarında daha çok başarılara imza atmalarını dileriz” diye konuştu.
SAKÜDER; RESSAMIN FIRÇASI, YAZARIN KALEMİ, MÜZİĞİN SESİSAKÜDER Başkanı Eser, dernek olarak sanatçının çığlığı olmaya devam edeceklerinin altını çizerek, “Atamızın göstermiş olduğu sanat ışığında sanatı yaşatmak adına sanatı koruyan, sanatçıya destek olan SAKÜDER olarak kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve toplumumuzun aynası olan sanatçılarımızı halkla buluşturarak eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmak en büyük ülkümüzdür. SAKÜDER ressamın fırçası, yazarın kalemi, müziğin sesi, kısaca sanatçının çığlığı olmak için var olmaya devam edecektir.  Bu organizasyonda emeği geçen ve katkılarıyla bize desteklerini esirgemeyen sponsorumuz ressam, iş kadını Sevinç Özdoğan’a teşekkür ediyorum.  Değerli sanatçılarımız sözlerimi noktalarken diyorum ki; Benim için bir sanatçı, Cumhuriyet müzesinde yer alan birer kristaldir. Toplumumuzu aydınlatmak adına ışığınız sanat olsun hoşça kalın dostça kalın” ifadelerini kullandı.