‘Cumhuriyetin Sanat Yüzü’ BRHD

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD)’nin 53. yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Cumhuriyetin Sanat Yüzü BRHD Büyük Sergisi’ ziyarete açıldı. Sanat dünyasının kıymetli isimlerinin eserlerini içinde barındıran sergi, Ankaralı sanatseverler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan sergi programı çeşitli etkinliklerle 13 Aralık’a kadar devam edecek.
BRHD her yıl olduğu gibi Başkentli sanatseverlere kıymetli isimlerden leziz bir sanat seçkisi sunuyor… Sergide kimler yok ki! Ankara’nın siluetinin mimarı Metin Yurdanur, çizgilerine hepimizin aşina olduğu Habip Aydoğdu, ‘Annemin Kahve Falları’ serisiyle gönüllerimize taht kurmuş Işık Çuhacıoğlu, Eğitimci Ressam Cafer Tabak, Türk resminin öne çıkan isimlerinden Mustafa Ayaz, kavramsal eserlerinin üstüne düşünmeye doyamadığımız Sibel Aktaş, Hayati Misman, İmren Erşen, Güler Akalan, Zafer Gençaydın ve niceleri.
DODİ DÜNDAR: YAŞASIN CUMHURİYET, VAROLSUN AŞK, DEVRİM, BİLİM VE SANATAçılış konuşmasını yapan BRHD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dodi Dündar, “Burada Türk sanatının en güzide kurumu olan BRHD’nin yönetim kurulu başkanı olarak size hitap ediyor olmak benim için onurların en büyüğüdür. Cumhuriyet hiç kuşkusuz bizim en önemli değerimiz. Yüz yıllık Cumhuriyetimizin öz ve ilk evlatları olan değerli kurucularımızın eseri olan derneğimizin 53. yıl etkinliğimizin böylesi bir kalabalıkla karşılanıyor olması hepimizi çok mutlu etti. Biliyor ve inanıyorum ki hepimiz Cumhuriyet sevdalısıyız, hepimiz sanatla iç içeyiz. Bu Cumhuriyet’i bize bağışlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyor ve sonsuz teşekkür ediyorum. BRHD’nin bugüne ulaşmasında en başta saygıdeğer kurucularımız olmak üzere bu derneğe gönül ve emek vermiş tüm saygıdeğer büyüklerimizi saygıyla anıyor ve teşekkür ediyorum. İyi ki varlar, onların ışığında bir şeyler yapmak istiyor ve gayret ediyoruz. Biz var olduğumuz, BRHD var olduğu sürece Cumhuriyet hep var olacaktır. Cumhuriyeti hep yaşatacağız. Yaşasın Cumhuriyet, varolsun aşk, devrim, bilim ve sanat” ifadelerini kullandı.
BRHD YILIN SANATÇISI ONUR ÖDÜLÜ NURTAÇ ÖZER’EAçılış konuşmasının ardından gerçekleştirilen Ödül Töreni’nde, derneğe yıllar yılı katkıda bulunmuş sanatçılar ve kurumalara ödülleri takdim edildi. BRHD Yılın Sanata Destek Veren Kurum Ödülü Cumhuriyet Gazetesi’ne layık görüldü. Ödül, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş’e 1996-98 yılları arasında BRHD Dönem Başkanlığı yapan sanatçı Celal Binzet tarafından verildi.
Sanatçı Hayati Misman’a BRHD Yılın Sanatçısı Onur Ödülü Başkanı Süleyman Dodi Dündar tarafından verilirken; Nurtaç Özer, Ülkü Günay, Yusuf Demirtaş, İhsan Çakıcı da BRHD Onur Ödülleri’ni alan sanatçılar arasında yer aldı.
ZAMAN VE SANAT YOLCULUĞU TADINDA DOLU DOLU ETKİNLİK TAKVİMİSergi 13 Aralık’a kadar aşina olduğumuz Ankara sanatçılarının eserleriyle karşılaşıp bir zaman ve sanat yolculuğuna çıkabilmek adına ziyarete açık olacak. Sergi programı, Başkentli sanatseverlere yalnızca ziyaret imkanı değil dolu dolu bir etkinlik takvimi de sunuyor. Program kapsamında dün, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencisi Uras Yurdagül, Karikatür Performansı ile izleyicilerin karşısındaydı. 7 Aralık’ta Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü Mezunu Canberk Görgülü’nün “Sanat Performansı” yer alırken Başkent Üniversitesi Güzel sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim görevlisi Sibel Aktaş öncülüğünde “Seramik ve Kavramsal Sanat Üzerine Söyleşi” programı da sanatseverleri bekleyen etkinlikler arasında olacak.
“100 YILDA ANKARA, CUMHURİYET VE SANAT” KONFERANSI 8 ARALIK’TA8 Aralık’ta Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Mustafa Balbay, Akademisyen ve Sanatçı Prof. Dr. Nur Gökbulut, Başkent Üni. Rektör Yrd. Prof. Dr. Özcan Yağcı’nın konuşmacı olarak katılacağı ve BRHD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dodi Dündar’ın moderatörlüğünü yapacağı “100 Yılda Ankara, Cumhuriyet ve Sanat” başlıklı konferans gerçekleştirilecek. 9 Aralık’ta ise takvimde ilk olarak Azimet Karaman ve öğrencilerinin Ahşap Heykel Performansı, Belgin Onar’ın Çimento Karışımlı Heykel Performansı, Özge Gökbulut Özdemir’in Monochram Performansı, İzzet Gül ve Muharrem Aygün’ün Resim Performansı gerçekleşecek. Aynı gün Ali Herischi’nin “Sanatta Fraktal Nedenler” söyleşisi yer alacak. 10 Aralık’ta ise güzel sanatlar lise ve fakülteleri öğrencilerinin çalışmaları ve performansları sanatseverlerin beğenisine sunulacak.