“Daha güzel bir Altındağ için yola çıkıyoruz”

AK Parti Altındağ Belediye Başkan Adayı Veysel Tiryaki, Altındağ için uygulamaya koymayı planladığı projelerini, hedeflerini ve vizyonunu düzenlediği “Proje Tanıtım Toplantısı” ile açıkladı. Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu’nun yanı sıra AK Parti ve MHP ana kademe, il, ilçe teşkilatlarından katılımlar oldu. AK Parti Ankara Milletvekilleri Orhan Yeğin, Kurtcan Çelebi, Lütfiye Selva Çam’ın da katıldığı toplantıya Altındağlılar yoğun ilgi gösterdi.
Tiryaki, “Proje Tanıtım Toplantısı”nda konuşmasına, “Altındağ Ankara demek. Altındağ Cumhuriyet’in kurulduğu ilçe demek. Altındağ, Başkent demek. Altındağ ilim, irfan, inanç demek. Altındağ, kardeş demek. Altındağ sevda demek. İşte bu sevda, bizleri bugünlere taşıdı. İlçeyi imar ederken, gönülleri de fethetmek, kentte eser, gönüllerde iz bırakmak için cebimizde altın tecrübelerle yeniden karşınızdayız” diyerek başladı. Tiryaki, “Hayatımın her döneminde ve her vazifede ‘insanımıza nasıl faydam dokunabilir, yarını bugünden daha değerli hale nasıl getirebilirim, bizden sonra gelecek nesillere bırakacağımız mirası, nasıl daha da zenginleştirebilirim’ düsturuyla hareket ettim. Göreve geldiğimiz günden itibaren yükü omuzlayan, çözüm üreten olduk. Bize gönül veren ve desteğini esirgemeyenlerin yüzünü ağartan işler yapmaya gayret ettik” dedi. 
İNSAN ODAKLI BELEDİYECİLİK, RUHU OLAN ŞEHİRLER2003 yılında Altındağ’da bir gecekondu mahallesine taşındığını, hala da ailesiyle birlikte Altındağ’da yaşamaya devam ettiklerinin altını çizen Tiryaki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Altındağlı olmaktan, burada yaşamaktan gurur duyuyorum. Şehri imar ederken, gönülleri de imar etmek, kalplerde iz bırakmak bizim belediyecilik felsefemiz. İnsan odaklı belediyecilik, ruhu olan şehirler, bizim işimiz. Güçlü belediye, mutlu insanlar demektir. Bir ilçede yaşayan insanları mutlu etmenin yolu, onların ihtiyaçlarını görebilmek ve analiz etmekten geçmektedir. Önceliğimize insanı almalıyız;  çocukları, gençleri, kadınları,  yaşlıları, dezavantajlı grupları önemseyen, onlar için düşünen, onlar için iş üreten  bir anlayış geliştirmeliyiz. Sağlıklı, güvenli, planlı, altyapısı olan, yeşil alanı olan, yaşayan ve yaşanabilir mahalleler kurmalıyız.”
Tiryaki, şunları söyledi: “ Çalışmadan, emek harcamadan, gönüllere dokunmadan başarı gelmez. AK Parti, milletin partisidir. O ruh ilk günkü gibi canlıdır ve durmadan büyüyerek yoluna devam etmektedir. Huzurlarınızda partime ve parti büyüklerime teşekkür etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhur ittifakımızın tüm teşkilatlarına teşekkür etmek istiyorum Biz büyük bir aileyiz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Turgut Altınok ile birlikte inşallah 31 Mart’tan zaferle çıkacağız.”
Altındağ’ın, 20 yıl önce neredeyse tamamı gecekondularla kaplı, çöplerin varillerle toplandığı, insanların gelecekten umudunu kestiği bir yer olduğunu kaydeden Tiryaki, şöyle dedi: “Biz kaderine terk edilmiş, sorunları çözülemez gibi gözüken bir Altındağ’da yapılamaz denilenleri yaptık, başarılamaz denilenleri başardık. Altındağ bu süreçte çok değişti, dönüştü ve güzelleşti. Eskiden Altındağ’ın yüzde 85’i gecekondularla kaplıydı, yüzde 70’i imarsızdı. Çatısı tenekeden baraka evlerde yaşıyorlardı insanlarımız.  Şimdi içinde bulunduğumuz bu tür kültür merkezleri hayaldi Altındağ’da. Türkiye’de belki de eşi benzeri görülmemiş bir dönüşüm hamlesi başlattık. Hem kentsel dönüşüm, hem sosyal dönüşüm projelerini hayata geçirdik. Büyük yollar, bulvarlar açtık. Mülkiyet problemini çözdük. 50 binden fazla kaçak yapı yıkarak, modern konutlar yaptık. 50 bin gecekondu yıktık, ancak kavga, gürültü çıkmadı. Çünkü biz kimseyi ayırmadık, kimseyi kayırmadık, adaletten sapmadık.”
ALTINDAĞ’I ANKARA’DA, TÜRKİYE’DE TANINIR HALE GETİRDİKAltındağ’da 15 yıl boyunca birçok projeyi hayata geçirdiklerini, önemli işler yaptıklarını vurgulayan Tiryaki, şöyle devam etti: “Her mahalleye büyük parklar, yeşil alanlar, kültür merkezleri, spor tesisleri, kadınlar ve gençlere yönelik eğitim tesisleri, sağlık merkezleri, karakollar, anaokulları, yüzme havuzları, nikâh ve düğün salonları, camiler, kütüphaneler yaptık. Ankara’da, en çok belediye tesisinin, belediye eliyle yapılmış kamu tesisinin bulunduğu ilçe Altındağ’dır. 15 yıllık görev süremde Altındağ’a yüzlerce eser ve tesis kazandırdık. Altındağ’ı Ankara’da, Türkiye’de tanınır hale getirdik. Hamamönü mahallesini restore ederek turizme kazandırdık. Hamamönü ve Hamamarkası projesi, bir Türkiye projesidir. Ulucanlar Cezaevini restore ederek müzeye dönüştürdük. Ulucanlar Müzesi, bir Türkiye Projesidir. Altınköy Açık Hava Müzesi, Altındağ’ın en prestijli projelerinden biridir. Altınköy, bir Türkiye projesidir.”
Altındağ’da büyük bir değişime imza atmalarına rağmen, Altındağ’ın sorunlarının bitmediğine dikkati çeken Tiryaki, “Daha gidilecek çok yolumuz var, daha kuracak yeni hayallerimiz, bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için heyecanımız, azmimiz var. Bizim belediyecilik anlayışımız; vatandaşla bütünleşen, kalplere dokunan ve gücünü adaletten alan bir belediyecilik anlayışıdır. Bizim belediyecilik anlayışımız; gençlerin öz değerlerinden beslendiği, çocukların geleceğe güvenle baktığı, kadını erkeği, küçüğü büyüğü, yaşlısı genci herkesin sokaklarında huzurla gezdiği şehirler imar etme anlayışıdır. Bizim belediyecilik anlayışımız; düşünce, mezhep, inanç, memleket ayrımı yapmayan, herkese eşit davranan, herkese kucak açan bir belediyecilik anlayışıdır. Altındağ’da dürüstlüğün, kalkınmanın, emeğin, kardeşliğin, adaletin, samimiyetin tarafıyız. Altındağ’da yeniliğin, coşkunun, heyecanın, azmin, kararlılığın tarafıyız.” ifadelerini kullandı.
PROJELER 6 BAŞLIKTA TOPLANDIVeysel Tiryaki’nin projeleri; “Kentsel Dönüşüm Projeleri”, “Sosyal ve Toplumsal Projeler”, “İstihdam Projeleri”, “Çocuk ve Gençlik Projeleri”, “Meydan ve Yeşil Alan Projeleri” ile “Restorasyon Projeleri” olarak 6 ana başlıkta toplandı.