Dilan Polat denetimleri sektöre büyük darbe vurdu

Dilan Polat ile alakalı açılan soruşturmaların etkisi dürüst çalışan, evine ekmek götürmek için mücadele eden  kuaför ve güzellik salonu işleten emekçi esnafına büyük darbe vurduğunu, toplu baskınlar ve denetimlerin üyelerinin işlerini durma noktasına getirdiğini açıklayan Ankara Kuaförler Güzellik Salonları Manikürcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası  Başkanı Köksal Özcan, Dilan Polat soruşturması ile başlayan sıkı denetimlerin zaman  zaman adil olmadığını, sektörde korku, rahatsız edici bir ortam yarattığını, işleri durma noktasına getirdiğini söyledi.
“97 bin esnaf töhmet altında”Türkiye geneli, başta İstanbul ve Ankara’da kuaför ve güzellik salonu işletmelerinin bir taraftan ekonomik zorluklarla mücadele ederken diğer taraftan bu zor günlerde, denetim adı altında rahatsız edici şekilde denetimlerin  yapıldığını belirten Oda Başkanı Özcan, “Türkiye’de sanki her meslektaşımız suçlu gibi düşünülerek esnafımıza  mobbing ortamı yaratılmaktadır.  Biz denetimlerden korkmuyoruz, çünkü bizim esnafımız asla kötü işlerin içinde olmadı ve olmayacaktır. Kaldı ki her dönem rutin  denetimler yaşıyoruz. Bizlerin isteği üyelerimizin zan altında bırakılmaması yönündedir. Son zamanlarda Yönetmelik ve eğitim programlarımızda  yer alan   bakım cihazları, termoliz uygulama gibi iş yeri açma mevzuatımızda zorunlu olarak ihtiyaç olan  malzemelerimiz mühürleniyor. Bu da bizlere büyük zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.
“Denetimler kabul gören bir anlayışla yapılmalı”Türkiye’de faaliyet gösteren 100 bine yakın  güzellik salonunda işletmecilik yapan esnafın, sektördeki meslekle hiç bağdaşmayan, şarlatanlık yapıp, şımarık hareketler içerisinde bulunan fenomenlerle aynı kefeye konulmasının  vicdansızlık olduğuna dikkat çeken Özcan, “Sektörümüzdeki işletme sahipleri adil olmayan ve tutarsız uygulamalar nedeniyle gereksiz yere sıkıntı yaşıyor. Her meslekte olduğu üzere mesleğin itibarına zarar veren kişiler her dönemde ortaya çıkıyor. Fakat 97 bin kayıtlı bir topluluğa sahip bizim mesleğimizin içinden de 3-5 tane çürük elma çıkabilir. Bizlerin isteği, denetimlerin daha adil ve şeffaf, tutarlı, kabul gören bir anlayış şekliyle yürütülmesi gerektiği.” diye konuştu.
Son günlerde   akademi adı altında kaçak çalışan dükkanlara da tesadüf ettiklerine dikkat çeken  Özcan, “Sınava ve eğitime tabi olmadan online olarak belgesini alıp mesleğe dahil olan kişilere de rastlamaktayız. Mesleğe katılacak kişilerin yeterliliği ve gerekli eğitimi olması bizlerin kalitesini yükselteceği kanaatindeyiz.” dedi.