“Emekli yine açlığa talim edildi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın ilk kabine toplantısında emekli maaşlarına ilişkin açıklamada bulundu. 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ olarak ilan eden Erdoğan, en düşük emekli maaşının 10 bin lira olacağını açıkladı. Erdoğan, bu konudaki düzenlemeyi en kısa sürede Meclis’ten geçirmeyi hedeflediklerini duyurdu. Konuya ilişkin Emekli Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, ise emeklilere verilen zammın tatmin edici olmadığını ve hangi partiye oy vermiş olursa olsun tüm emeklilerin haklarını savunmak için birlikte hareket etmeye davet etti. Yavuz, “Günlerdir emekli maaşlarına ilişkin birçok haber kanalı ve gazeteler ciddi bir artış yapılacağını söyledi. Günün sonunda bırakın yoksulluk sınırını açlık sınırının dahi altında bir maaş açıklandı. Bu kabul edilebilir değil tüm emeklileri haklarını aramak için birlikte harekete geçmeye davet ediyoruz” diye konuştu.
Açıklanan emekli maaşının kendilerini tatmin etmediğinin altını çizen Yavuz, “Biz aylardır açıklanacak emekli maaşının düşük olacağını ve emeklinin çok zor duruma düşürüleceğini öngörerek birçok ilde ve ilçede konuya ilişkin açıklamalarda ve eylemlerde bulunduk. 10 bin lira büyükşehirlerde bir kira bedeli bile değil. Emekli yine açlığa ve sefalete terk edildi. Ayrıca açıklanan yüzde 5 zam ise kesinlikle kabul edilemez. Bunu seçim için verdiklerini görüyoruz. Bizler insan onuruna yakışır bir emekli maaşı istiyoruz. Bırakın torunumuza harçlık vermeyi artık kendi karnımızı doyuramaz hale geldik. Tüm emeklileri hangi partiye oy vermiş olursa olsun hep birlikte hakkımızı aramaya davet ediyoruz. İnsan onuruna yakışır bir ücret alana kadar eylemlerimiz ve protestolarımız sürecek” ifadelerini kullandı.
Yerel yönetimlerin emeklilere verdiği desteği de değerlendiren Yavuz, bunu iktidarın hatası olarak yorumladı. Yavuz, “Başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olmak üzere birçok il ve ilçede yerel yönetimler emeklilere destek olmaya çalışıyor. Bu olayı öncelikle iktidarın hatası olarak görmek gerekiyor. Neden yerel yönetimlerin bunu yapmak zorunda kaldığını iktidar düşünmeli. Yerel yönetim başkanlarına da emeklilere verdiği destek için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
EMEKLİLER AÇLIĞA MAHKÛM EDİLMİŞTİRBirleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ ise konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yeşildağ açıklamasında şunları kaydetti:
“Ülkedeki yaklaşık 16 milyon emekli açlık, yoksulluk ve sefalet içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Giderek derinleşen ekonomik kriz, yurttaşları yoksulluğun pençesine hapsederken, bu durumdan en çok etkilenen kesimlerden birisi emekliler olmuştur. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave zam yapılacağını açıkladı. İktidarın bu açıklaması ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükselmiştir. TÜİK, 2023 yılının aralık ayındaki enflasyon yüzde 2.93 artarken, yıllık bazda ise yüzde 64.77 olarak belirlemişti. Bu verilere göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri, enflasyon oranına göre maaşlarına yüzde 37,5 oranında zam almıştır. Ancak en insafsız oran hükümetin açıkladığı yüzde 5 ek zam olmuştur. Bugün sokağın enflasyonuna baktığımız zaman açıklandığı gibi yüzde 65 gibi değil, daha üstünde olduğunu biliyoruz. Hükümette bu durumun farkında ancak yerel seçim öncesinde oy kaygısı olacak ki emeklilere ek zam yapmıştır ancak dalga geçer gibi yüzde 5 ek zam lütfunda bulunmuştur.
Konfederasyonumuz Kamu-Ar’ın açıkladığı verilere göre açlık sınırı Aralıkta 16 bin 483 lira, yoksulluk sınırı 46 bin 837 liraya ulaşmışken bu emeklileri 10 bin lira ile 10 bin 500 liraya mahkum edilmesi kabul edilemez. Siyasal iktidar, aklımızla ve emeklilerle dalga geçmeye devam ediyor. Büyük çoğunluğu açlık sınırının altında gelirle yaşayan emekliler için böyle bir zam açıklaması en hafif tabirle vicdansızlıktır. Emekli bir ailenin masraflarını düşündüğümüz zaman; elektriği, suyu, doğalgazı, ev kirasını bir kenara bırakalım hayatını idame ettirebilmesi için bir insanın en aşağı 25 bin lira civarında emekli maaşı alması lazım.”