Emekliler beklediklerini bulamadı

Emeklilere 5 bin liralık ikramiye müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Son Kabine Toplantısı’nın ardından konuşan Erdoğan; emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdıklarını söyledi. Emekliler ise verilen müjdenden tatmin olmadı. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, “Aylarca emekliye bir şeyler verilmesi için uğraştık. Her konuşmamda en az 10 bin lira bir ikramiye verilmesi gerektiğini söyledim. Fakat Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinin kararı 5 bin lira oldu. Bir de çalışan emekliye verilmemesi yönünde oldu. Bir defaya mahsus verilen bir şey oldu. Emekli bunu nasıl yorumlayacak göreceğiz” diyerek değerlendirdi. 7 bin 500 lira alan emekliye ve çalışmayan emeklilere 5 bin lira verilmesi çok üzücü” açıklamasında bulundu.
Emeklilerin öncelikli olarak çözülmesi gereken birçok sorunu olduğunu söyleyen Ergün, “Yılbaşında çözülmesini istediğimiz birçok sorunumuz var. Bu sorunların çözümü için çaba sarf ediyoruz. Bu sorunların başında İntibak yasası geliyor. Bir diğer sorunda TÜİK’in enflasyon oranları ile yaşadığımız enflasyonun tutmaması. Bu konuda çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ayrıca eskiden emeklinin maaşı asgari ücretin üzerindeydi. Şimdi en azından asgari ücret kadar olmalı emekli maaşları. Maaşlara da yüzdelik zamlarla değil seyyanen zam yapılmalı. İkramiyeler yeniden revize edilmeli. Emekliler yaşları gereği hastaneye çok gidiyor. Bu konuda da muayene ve katkı payları kaldırılmalı. Bir diğer sorunda evi olmayan emekliler. Maaşla kira dahi ödenmiyor. Emekliler mutlaka konut sahibi yapılmalı. TOKİ aracılığıyla ödeyebileceği bir tutar karşılığında emeklilerimiz ev sahibi yapılmalı. Bunlar emeklilerin öncelikli sorunları ve yılbaşında çözüme kavuşmalı” dedi.
DAĞ FARE DOĞURDUEmekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz ise beklentilerin çok yükseltildikten sonra verilen 5 bin liranın değerinin kalmadığını ifade etti. Yavuz, “Emeklilerin gururu kırıldı. 16 milyon emeklinin umuduyla onandı. Beklentiler o kadar yükseltildi ki verilen çok düşük kaldı. Hiç verilmeyip ekonomik sorunlar, bütçe gibi açıklamalar yapılsaydı daha çok anlayışla karşılanacak bir durum olurdu. 7 bin 500 lira alan emekliye ve çalışmayan emeklilere 5 bin lira verilmesi çok üzücü. Bu işin bir boyutu. Sosyal bir grubu beklenti içerisine sokarak sonrasında verilen ve ayırarak verilen 5 bin lira bir anlam ifade etmiyor. Diğer boyutu ise emekliler bir ara zam ile emeklilerin durumunun düzeltileceği inancındaydı. Bunun olmayacağını biz defalarca söylemiştik. Bunu söylerken de gerekçemiz iktidarın açıkladığı Orta Vadeli Plan ve İMF’nin programının ele alınıyor olmasıydı. Kış ayları geldi. Ben Ankara’da yaşayan birisi olarak bu kışı nasıl geçireceğimi yine kara kara düşünüyorum. Soğuk ve aç kaldığımız bir kış bizi bekliyor. Kısacası yine dağ fare doğurdu. Yılbaşında enflasyon oranında verilen zamları kendi vermiş gibi göstererek yerel seçimlerde oy isteyecekler. Biz emekliler her şeyi görüyoruz. Seçimlerde de gerekli tepkimizi göstereceğiz” diye konuştu.
SEÇİM BÜTÇESİ EKONOMİYİ SARSARİktidarın seçim ekonomisine geçtiğini vurgulayan Ekonomist Uğur Civelek ise yerel seçimler öncesinde iktidarın tüm kesimlere bir şeyler vermeye çalışmasının bütçeye ağır bir külfet yükleyeceğini belirtti. Civelek, “Daha önce emeklilere yılsonuna doğru enflasyonun verdiği hasarı telafi edecek bir toplu zam yapılacağını açıklamışlardı. Önce memur emeklisine zam açıklandı sonra ise diğer emeklilere çalışmayanlara mahsus olmak üzere 5 bin lira tek seferlik para verileceği açıklandı. Aslında iktidar önceki sözlerini ekonomi yönetiminin baskısı ile rafa kaldırdı. Bu açıdan bakıldığında aslında bir şey verilmedi. Eğer iktidarın asıl amacı enflasyon ile mücadele etmekse her şeyi sınırlandırman gerekiyor. Öyle ki enflasyonla mücadele ederken tekrar seçim kazanmayı düşünmemek gerekiyor. İktidar böyle bir durumda değil. Enflasyon ile mücadele edilecekse son 5 yıldır yapılanların hiçbirisi yapılmamalıydı” değerlendirmesinde bulundu.
Seçim ekonomisi ile birlikte ekonomide ipin ucu kaçacak diyen Civelek şöyle devam etti:
“Emeklilerin haklı beklentileri karşısında maaşlarda bir artış yapıp enflasyon ve kur üzerindeki etkisini engellemek adına iktidar tek seferlik 5 bin lira vererek emeklilerin homurdanmasını engelledi. İki gün sonra başka bir grup homurdanmaya başlayacak yine bir şeyler verilecek. Çünkü yerel seçimlere çok az bir zaman kaldı. Bu da seçim ekonomisine geçildiğinin göstergesi. Bütçe bu şekilde devam edilirse düzelmez. İç borçlanma senetlerinin de satın alma gücünün eriyeceğini düşünüyorum. Kısacası seçime kadar bu şekilde her kesime bal verilmeye kalkılırsa bütçenin iki yakası bir araya gelmez. İktidar da artan enflasyon karşısında yerel seçimlerde beklediğini bulamaz” dedi.