Festivalde yarışma heyecanı

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, AB Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi tarafından desteklenen 34. Ankara Film Festivali tüm hızıyla devam ediyor. Festivalde Ulusal Ulusal Uzun Film Yarışması’nın ve VEKAM film seçkisinin gösterimleri vardı.  Ulusal yarışmanın ilk filmi Filiz Kuka imzalı Yüzleşme’ydi. Annenin ölümüyle açığa çıkan bir sırrın yüzleşmesini yaşayan aile fertlerini anlatan filmin söyleşisinde yönetmen Filiz Kuka Ankaralı sinemaseverlerle bir araya geldi.
Fikret Reyhanîn Cam Perde filmi dört yaşındaki oğluyla yaşayan Nesrin’in bir yandan eski eşi Ömer’in baskıları ve bürokratik engellerle uğraşırken bir yandan da sevgilisi Selim ile olan birlikteliğinde kritik kararlar almanın eşiğinde olduğu bir sürece odaklanıyor.
Festivalde  ayrıca Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM)’ın öncülüğünde Ankara’yı mesken edinmiş filmlerin gösterimi yapıldı. Bu yıl altı filmin başvurduğu bölümde Özlem Mengilibörü, Can Mengilibörü imzalı Laf Aramızda Engürü Kahve, Kadir Uluç’un Midas’ın İzinde, Onur Kutluoğlu ve Kayahan Kaya’nın ortak çalışması Opera’nın Hayaleti, Halis Eren Koçyiğit’in Konur Sokak, Nebil Özgentürk’ün MADELET, Rüzgâra Karşı Zorlu ve Cesur Bir Yürüyüşün Öyküsü ve Alper Kaya ve  Gökçin Dokumaci’nin Beş Şehir: Ankara filmleri gösterildi. Kazanan filmin ödülü 10 Kasım’da yapılacak ödül töreninde sunulacak.
Uluslarararası seçkide yer alan Matěj Chlupáček imzalı Biz Hiçbir Zaman Modern Olmadık / We Have Never Been Modern filmi de bugün Ankara seyircisiyle buluştu. 1937 yılında geçen filmde bir inşaatta ölü bulunan bebeğin akıbetini araştıran bir çiftin çatışması aktarılıyor.
Jonathan Glazer imzalı Zone Of Interest’de Auschwitz toplama kampı komutanı Rudolf Höss ve karısı Hedwig kampın hemen yanında ki bir evde hayallerinde ki hayatı yaşamaya çalışırlar. Zone of Interest, prömiyerini 2023 Cannes Film Festivali’nde yaptı ve Akademi Ödülleri’nde Birleşik Krallık’ın adayı olarak seçildi.
Ivo Trajkov’un Piargy filminde, Banska Bystrica adında bir piskopos, Piargy kasabasında bir çığ felaketinden sonra Deccal’ın doğduğunu öğrenir. Piskopoz Banska Bystrica,rahip Balaz’la beraber bu çığ felaketinden sağ kurtulan Johanka ile Piargy köyünde neler olduğunu araştırmaya başlarlar.
8 KASIM 2023, ÇARŞAMBA (FESTİVALDE BUGÜN)
BÜYÜLÜ FENER SALON I
14:00 Beyaz Plastik Gökyüzü
16:30 Annesinin Kuzusu
19:00 Kör Noktada
21:00 Arıların 20.000 Çeşidi
BÜYÜLÜ FENER SALON II
14:00 Ulusal Belgesel Film Yarışması 4 – Rodakisi Ararken
16:30 Karganın Uykusu
19:00 Aniden
21:30 Sanki Her Şey Biraz Felaket
BÜYÜLÜ FENER SALON III
14:00 Kısa Yarışma 2 – Dikiş Makinesi / Çamaşır İpi / Ben Sen O, Biz… / Kurbağlar / Ruj / Labirent / Magus Baba’nın Maymunu / Ben Süpermarket Değilim / Ayna / Son Ağaç / Denge / Dev’r’inim
16:30 Kısa Yarışma 1 – Hayırlı Olsun Ziyareti / Vuruyor Gol Oluyor / Güneş Ay & Kadın / Çember / Kruvasan / Paket
19:00 Je’Vida
21:30 Kötü Yaşamak