Gazeteci Ali Baran Fayık’ın beklenen kitabı çıktı

Gazeteci-yazar Ali Baran Fayık’ın Yerel Yönetimler ve Yerel Basın arasındaki ilişkiyi Ankara İlini örnek göstererek incelediği kitabı çıktı.
‘YEREL YÖNETİMLER VE YEREL BASIN İLİŞKİSİ: ANKARA İLİ ÖRNEĞİNDE BİR ANALİZ’Kitapla ilgili konuşan Gazeteci – Yazar Ali Baran Fayık, “Bu çalışmada yerel basının yerel yönetimlerle arasındaki haber üretim süreçlerinin nasıl işlendiği, iki kurumun haberin etki gücü nedeniyle ‘ortak çıkar’ çerçevesinde nasıl buluştuğu ve bu ortak çıkarın basın özgürlüğüne ve bağımsızlığına etki edip etmediği konuları ele alınmıştır. Yerel basın, yerel yönetimlerin icraat, hizmet ve aktivitelerini haber haline getirerek kamuoyuna sunar. Yerel yönetimler ise yaptığı bütün hizmetleri ve çalışmaları kamuoyuna duyurmak için yerel basının iletişim gücünden yararlanmak ister” dedi.Kitabın içeriği hakkında da ipuçları veren Fayık şunları aktardı: “Yerel basında çalışan basın emekçilerinin ve gazetecilik mesleğinin temel sorunlarına ışık tutan bu çalışma, alanda kronikleşen sorunların hala devam ettirildiğinin de altını çizmektedir. Aynı zamanda var olan sorunlara çözüm yollarının sunulduğu akademik çalışmanın, kitaba evrilerek iletişim fakültesi öğrencilerine ve mesleğin geleceğine katkı yapacağı umut edilmektedir. Bu çalışma hiçbir zaman kaleminden ödün vermeyen ve her türlü zorlukla mücadele eden basın emekçilerine ve geleceğin gazetecilerine armağandır.”
ALİ BARAN FAYIK KİMDİR?Ali Baran Fayık, Ankara’nın Çankaya ilçesinde 1990 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da, lisansını İstanbul’da Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2014 yılında mezun oldu. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde, “Gazetecilk” alanında yüksek lisans (master) yaptı. Yüksek lisans tezini ‘Yerel Yönetim ve Yerel Basın Arasındaki Haber İlişkisi’ üzerine çalıştı. Aynı zamanda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde Doktora eğitimine devam ediyor.Gazeteciliğe Sağlık Dergisinde başladı. Ardından Sonsöz Gazetesi’nde muhabir, editör, haber müdürü olarak çalıştı. 2019 yılındaki yerel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Belediye Başkan Adayı Özgür Kılıç’ın Basın danışmanlığını ve Cumhuriyet Halk Partisi 25 ve 26. Dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm’ün Danışmanlığını yaptı. Son olarak Sonsöz Gazetesi’nde Gazeteciliğe devam etmektedir.